Sari la conținut
Forum Roportal
jumanji

Taxele Vamale pt import auto SH

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oameni buni cine poate sa ma ajute sa-mi dea o adresa sau niste informatii cu privire la legislatia referitor la importul auto sa...nus care sunt taxele vamale...conditiile,etc plz

PS: Mi-am dat seama ca Dacia logan nu merita :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nimeni nu are nici o idee despre masini aduse de afara . haideti oameni buni orice informatie e binevenita :dee dca stiti ceva ca eu n-am gasit pe google nica despre taxele vamale si conditiile care se impun ptr o masina la mana a 2-a aduse de afara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit ceva pe net sper sa iti fie de ajutor:

 

Intrebari si raspunsuri referitoare la taxe vamale

http://www.mfinante.ro/contribuabili/faq/i....jsp?selected=3

 

Calculul taxelor vamale auto (nu stiu daca este actualizat ca la noi se schimba de la o zi la alta)

http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inafara de linca-urile puse de roportal, situatia practica este urmatoarea:

 

-pentru persoane fizice, vama are un catalog in care sunt trecuti producatorii, modelele, cmc si etc. si pe baza lor se calculeaza taxele vamale si accizele (daca e cazul pentru acestea din urma), care trebuie achitate. Deci, o posibila sursa de informare ar fi vama din localitatea ta de domiciliu, nu vama inteleasa ca si punct de intrare in tara.

- pentru persoanele juridice se ia in calcul sau factura de import emisa de furnizor sau catalogul mentionat mai sus (asa mi sa-a spus si mie).

 

O alta sursa de informare poate fi o firma de comisionare vamala, asta mai ales daca vrei sa o aduci pe firma.

 

Sper sa te ajute :x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nimeni nu are nici o idee despre masini aduse de afara . haideti oameni buni orice informatie e binevenita :dee dca stiti ceva ca eu n-am gasit pe google nica despre taxele vamale si conditiile care se impun ptr o masina la mana a 2-a aduse de afara

 

:?: ce anume te intereseaza :?: normal si obligatoriu trebuie sa fie mot. euro3 sa nu fie cumva euro2undD3(care inseamna tot euro 3 dar la noi nu este cunoscut :!:)taxele vamale se aplica la pretul de catalog daca masina este adusa in tara pe persoana fizica si la pretul de factura daca este pe societate :!: taxa vamala inseamna 19%+accize intre 6%si 12%din val. masinii :!: :arrow:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:?: ce anume te intereseaza :?: normal si obligatoriu trebuie sa fie mot. euro3 sa nu fie cumva euro2undD3(care inseamna tot euro 3 dar la noi nu este cunoscut :!:)

 

Poti sa-mi spui si mie care este actul normativ care reglementeaza aceasta conditie. Tot trag speranta ca sunt admise in continuare masini sa euro 2

cu plata unei accize marite. Dar daca sa-a oficializat macar sa stim si noi cum. Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu nu mai ai voie sa inscrii masini cu euro 2 sa dar exista cateva procedee ...portite legale tocmai pentru chestii de'astea

dar se dau spagi si trebuie sa stii la cine sa dai

este mai bine sa aduci masina cu euro 3 nu te mai complici

daca aduci masina cu euro 2 risti sa nu o poti inscrie si ramai cu ea

iar la cimitire de masini nu iti dau pe ea mai mult de 700 euro

faza etse urmatoarea in curand o sa intre in vigoare euro 4

cand nu stiu poate are cineva idee cand intra ca sunt atre curios si eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu te-as sfatui sa iti scumperi o masina sa de aici decat sa cumperi din afara plus ai impuse regula de euro2 sau 3 care trebuie sa aiba masina ca sa o poti sa o pui in circulatie .

Cand o aduci ai de umblat la depus acte si dat taxele vamale care rezulta din importul masinei care aproape ajunge la jum din pretul masinii.

La introducerea masini ai de platit taxe vamale care difera de la o conditie la alta (daca ai EUR1(e pentru UE) nu mai platesti taxa vamal de baza sau daca nu ai EUR1 platesti taxa vamala intre 20-30%)+ acciza care difera de capacitatea cilindrica + TVA 19%.

:roll: :cat:" :-

Multa bafta daca vrei sa aduci masina din afara!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×