Sari la conținut
Forum Roportal
Carrina_19

cate biserici atatea obiceiuri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se spune ca:cate biserici atatea obiceiuri...v-ati izbit de preotii care unii zic ca e bine asa,altii nu?sa va dau eu un exemplu;de paste verisoara mea a vrut sa se impartaseasca si preotul nu a vrut sa o impartaseasca pe motiv ca nu a tinut tot postul..acum de tata spun;cum tata este un om pofticios,daca vede un cozonac tb sa manance,si un preot i-a spus:"daca ai pofte,mananca ptr ca e pacat sa poftesti"si altul:"rabda,rabda"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se spune ca:cate biserici atatea obiceiuri...v-ati izbit de preotii care unii zic ca e bine asa,altii nu?sa va dau eu un exemplu;de paste verisoara mea a vrut sa se impartaseasca si preotul nu a vrut sa o impartaseasca pe motiv ca nu a tinut tot postul..acum de tata spun;cum tata este un om pofticios,daca vede un cozonac tb sa manance,si un preot i-a spus:"daca ai pofte,mananca ptr ca e pacat sa poftesti"si altul:"rabda,rabda"

obiceiurile la inceput vroiau numai sa arate o cale pentru cei care nu aveau puterea de a intelege. mai tarziu altii au inceput sa se foloseasca de ele in folosul personal sau in interesul unui grup. acum sunt putini care le-ar mai putea explica. pe de alta parte multe ar trebui schimbate. oamenii acum proceseazxa informatia altfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se spune ca:cate biserici atatea obiceiuri...v-ati izbit de preotii care unii zic ca e bine asa,altii nu?sa va dau eu un exemplu;de paste verisoara mea a vrut sa se impartaseasca si preotul nu a vrut sa o impartaseasca pe motiv ca nu a tinut tot postul..acum de tata spun;cum tata este un om pofticios,daca vede un cozonac tb sa manance,si un preot i-a spus:"daca ai pofte,mananca ptr ca e pacat sa poftesti"si altul:"rabda,rabda"

pai , trebuia sa mearga verisoara tot la popa la care a mers si tatal tau.... poate ne putem impartasi pe pile, lucru care nu m-ar spurprinde prea tare.

:suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai , trebuia sa mearga verisoara tot la popa la care a mers si tatal tau.... poate ne putem impartasi pe pile, lucru care nu m-ar spurprinde prea tare.

:suicide:

:wacko:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foarte des am intalnit lucrul asta pe car eil povestesti tu...

nu vreau sa intru in detalii aici... dar acum cateva luni am avut o nenorocire foarte mare in familie si cand venea vorba despre ritualurile care se fac la inmormantare fiecare om ne-a spus cate ceva. fiecare isi amintea cum se facea la parinti la tara. nu zic ca e gresit.. dar cred ca multi pot sa imi dea dreptate si anume ca : in bucuresti se aduna obiceiuri din toate zonele si se fac un fel de amestec din toate. cred ca acelas lucru se intampla si cu preotii. depinde cine si unde i-a invatat cum se face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se spune ca:cate biserici atatea obiceiuri...v-ati izbit de preotii care unii zic ca e bine asa,altii nu?sa va dau eu un exemplu;de paste verisoara mea a vrut sa se impartaseasca si preotul nu a vrut sa o impartaseasca pe motiv ca nu a tinut tot postul..acum de tata spun;cum tata este un om pofticios,daca vede un cozonac tb sa manance,si un preot i-a spus:"daca ai pofte,mananca ptr ca e pacat sa poftesti"si altul:"rabda,rabda"

 

 

ca in orice sistem si aici, in cazul bisericii, exista niste reguli (canoane) care trebuiesc respectate.

de exemplu in nordul moldovei, daca nu tii tot postul nu esti impartasit.

ca si credincios, trebuie sa stii aceste reguli iar daca stii ca nu le-ai respectat (de exemplu ca nu ai tinut tot postul) nici nu trebuie sa ceri ceea ce crezi tu ca ti se cuvine (in exemplul nostru-sa te impartasesti). "tu trebuie sa fii preotul tau".

daca nu respecti "regulile jocului" si totusi obtii sfanta impartasanie, pentru ca asa vrei tu sau un anumit preot, nu obtii mare lucru. chiar pot spune ca faci un pacat mai mare!

in primul rand trebuie sa cunosti tu regulile si astfel nu "te mai izbesti de preotii care unii zic ca e bine asa, altii nu".

nu uita ca si preotii sunt oameni, deci gresesc... intr-adevar sunt unii care sunt cu har de la dumnezeu ... iar altii sunt "doar la numar"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×