Sari la conținut
Forum Roportal
AnaM

Despre experientele nefericite cu agentiile de turism

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hehe... prin 2003 cand am fost la Kusadasi, tot asa aveam inclus in program o vizita pe la o fabrica de haine de piele si la fabrica de blugi... dar nu erau chiar asa de scumpe. Ne-au inclus si o prezentare de moda, doar doar sa ne convinga. Ce a fost mai naspa a fost ca am calatorit in autocar cu un grup de studenti (!!!) din Brasov care erau disperati sa mearga la fabrica asta de haine de piele si cea de blugi, si NU AU INTRAT LA TROIA, SI NICI LA EFES CU TOATE CA ERA INCLUS IN PRETUL EXCURSIEI. Mi-a venit rau, nu-mi venea sa cred cat de idioti puteau fi, au venit in Turcia sa-si ia haine de piele si sa mearga la Adaland sau cum se cheama parcul ala de distractii si nu au mers la Efes. Cat de redus poti sa fii?!

Ce vroiam sa zic de fapt dar m-am luat cu vorba si m-am enervat, e ca agentiile astea au tot felul ed aranjamente cu fabricile de haine de piele, probabil isi iau comision gras in bani sau produse ca sa aduca turistii acolo.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe data de 21 august am plecat in Turcia Icmeler prin agentia Tez Tour.Am fost incantata de faptul ca urma ca odata ajunsi la destinatie sa fim preluati de un ghid ce ne va ajuta pe parcursul sejurului. Ceea ce a urmat a fost o hotie si o ignoranta ce pana la final ne-a scos din sarite. Asa zisa mare agentie ne-a oferit o excursie panoramica gratis vizitand o fabrica de piele cu preturi de 10 mai mari decat oriunde in turcia, o fabrica de aur cu pretul pe gram de 40 euro, si una de dulciuri cu preturi de asemenea exagerate.Apoi am platit o excursie cu vaporul pe insula Cleopatra impreuna cu alti turisti rusi, incredibil fiind ca pe vas ghizii au vb numai lb rusa si programul artistic de asemenea cu muzica si dansuri rusesti in conditiile in care eram egali ca numar romanii si rusi si doar acestia din urma au stiut exact ce au vazut noi am aflat acasa. Pentru finalul sejurului ghidul nostru roman urma sa ia legatura cu fiecare dintre noi si sa ne anunte cu o zi inainte de plecare printr-un fax la receptia hotelului ora la care autocarul urma sa ne duca la aeroport.Si l-am primit ......in limba rusa. Doar prin amabilitatea receptionerilor de la hotel Aqua care ne-au tradus in limba engleza am stiut la ce ora va veni autocarul dupa noi ghidul roman fiind de negasit pe telefon. Vreau sa va mentionez ca plecarea a avut loc la ora 3 noaptea. Sunt profund uimita de umilinta la care am fost supusi noi turistii romani si consideram ca avem drepturi depline ca si cei rusi. Suntem romani domnilor de la Tez Tour si trebuie sa ne vb in lb romana sau o lb internationala nu RUSA. Regret momentul in care am facut aceasta alegere si ne-ati facut sederea in Turcia neplacuta si umilitoare.

sincer te-ai cam grabit .......

niciodata sa nu mai mergi in excursii gata organizate....

eu am fost in turcia ..bodrum...

printro agentie foarte buna,,,,,"peter company"...patronul este un turc...peter se numeste...

face cele mai bune recomandari in functie de buget....si nu mint cand spun asta..am probat

daca vrei sa mai mergi vreodata in turcia mergi prin agentia asta ( in spate ASE)...

si mergi in grup de familie/familii....fara excursie organizata cu ghid

......................................

daca vrei sa mergi in alte tari,,sfatul meu personal este sa mergi pe varianta internet direct....este mai ieftin si mergi la sigur

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe data de 21 august am plecat in Turcia Icmeler prin agentia Tez Tour.Am fost incantata de faptul ca urma ca odata ajunsi la destinatie sa fim preluati de un ghid ce ne va ajuta pe parcursul sejurului. Ceea ce a urmat a fost o hotie si o ignoranta ce pana la final ne-a scos din sarite. Asa zisa mare agentie ne-a oferit o excursie panoramica gratis vizitand o fabrica de piele cu preturi de 10 mai mari decat oriunde in turcia, o fabrica de aur cu pretul pe gram de 40 euro, si una de dulciuri cu preturi de asemenea exagerate.Apoi am platit o excursie cu vaporul pe insula Cleopatra impreuna cu alti turisti rusi, incredibil fiind ca pe vas ghizii au vb numai lb rusa si programul artistic de asemenea cu muzica si dansuri rusesti in conditiile in care eram egali ca numar romanii si rusi si doar acestia din urma au stiut exact ce au vazut noi am aflat acasa. Pentru finalul sejurului ghidul nostru roman urma sa ia legatura cu fiecare dintre noi si sa ne anunte cu o zi inainte de plecare printr-un fax la receptia hotelului ora la care autocarul urma sa ne duca la aeroport.Si l-am primit ......in limba rusa. Doar prin amabilitatea receptionerilor de la hotel Aqua care ne-au tradus in limba engleza am stiut la ce ora va veni autocarul dupa noi ghidul roman fiind de negasit pe telefon. Vreau sa va mentionez ca plecarea a avut loc la ora 3 noaptea. Sunt profund uimita de umilinta la care am fost supusi noi turistii romani si consideram ca avem drepturi depline ca si cei rusi. Suntem romani domnilor de la Tez Tour si trebuie sa ne vb in lb romana sau o lb internationala nu RUSA. Regret momentul in care am facut aceasta alegere si ne-ati facut sederea in Turcia neplacuta si umilitoare.

Acum o saptamana am fost prin tez tour in egipt, cu oferta, ghid roman promis.

dupa ce ne-au dat un sut in hotel si ne-au lasat sa ne descurcam singuri cu hotelul, i-am asteptat doua zile sa vina sa vedem care e programul. Nu veneau si ne trimetea mesaje in rusa. Ne-am enervat si ne-am luat excursii de la agentii egiptene, dar dupa 2 zile pierdute. Am vrut sa vedem Cairo si au venit si ne-au zis ca au excursie acolo cu ghid in limba romana si autocar mare, de unde????????

Pana la Cairo am avut drept ghid o persoana care spunea vreo 2 cuvinte in romana, iar la cairo a venit un tip ce vorbea engleza.

Autocar mare?????????? a fost un maxi - taxi de la noi cu un sofer care manca seminte la volan si fuma, asadar tinea mereu geamul deschis.

NU PLECATI CU TEZ TOUR. EI II RESPECTA DOAR PE RUSI.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atentie mare pentru cei care vor sa mearga in concediu prin agentia ELITE TOUR din Bucuresti, Dorobanti !

 

 

Am mers anul acesta prin ei in Corfu, la un hotel de 5 stele cica.

 

O teapa totala.

 

Hotelul la receptie ni s-a spus ca are 4 stele, dar nu arata nici de 4 (Hotel Ermones Golf Palace).

 

 

Plaja - am cerut expres la agentie sa fie un hotel cu plaja de nisip, cu intrare lina in mare, pentru ca mergeam cu copiii. Mi s-a spus ca asa este, iar cand am ajuns am constatat ca plaja e oribila, mica, iar intrarea in apa, ce sa mai zic. La nici 1 m de mal, era cam de 1.20 adancime, iar pe jos numai bolovani de nu puteai sa calci.

 

 

In plus, acolo esti complet izolat, practic nu esti in statiune, esti undeva, intr-un golfulet, nu gasesti sa cumperi nimic (dar e bine ca ai chicineta in camera :good: ).

 

Plaja impracticabila, camerele de 3 stele cu indulgenta ....

 

 

 

ATENTIE LA AGENTIA ELITE TOUR !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu folositi serviciile CARPATIA TOUR

 

Agentul de turism ne-a mintit in fata. Am ales aceasta agentie pt. un concediu in Turcia deoarece spre deosebire de alte agentii ne-au asigurat ca vom zbura cu Taromul. In repetate randuri pana la plecare inclusiv cand am ridicat biletele de la agentie am fost asigurati ca zborul oferit este operat de Tarom dar am avut surpriza sa zburam cu Dubrovnik Airlines. Am sunat la agentie cand ne-am intors si ne-au intrebat pe un ton mai mult decat nepoliticos care este problema noastra ca am zburat cu Dubrovnik Airlines ca este treaba noastra ca nu ne-a placut si sa facem ce plangere dorim si unde dorim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput o campanie antiOgnivia din cauza deplasari mele din conditi de rahat ,, nu vreau sa supar pe cineva dar am de spus urmatoarele lucruri:

Am mers intr-un autocar care era de fapt o caruta , wc-ul era cica Stricat ,, spun cica pentru ca a zis stricat ,, pentru ca nu are apa ..dar puteam sa punem apa cu sticla ,, in fine , pe unde venea aer nici nu avea capac si arai obligat sa stai cu caciula , uni au avut noroc pentru ca aveau si scotch la ei si au pus , mai sunt si multe altele de spus , vreau sa ma credeti ceva , soferi sunt niste prosti educati ,nu fac nimic fara sa nu le dai , iar de jignit sunt asi , cer spaga la vama , si nici macar nu o dau ,pentru ca au zis asa , ca sa trecem ne controlati trebuie sa dam spaga , ok am dat si tot ne-a controlat ,bani sunt la ei in buzunar . Erau oameni cu copi mici care veneau din spania si pana acasa au schimbat 3 autocare , chestie era ca daca iti zicea dinainte stiai la ce sa te astepti . Nu stiu cate locuri are un autocar dar vreau sa va spun ca eram in el cat trebuia sa fim in 2 , se dormea si pe jos pe coridor , Drum Cosmar. Intr-o luna am fost dus intors si vreau sa va zic ca ambele drumuri au fost la fel , asa ca sfatul meu este sa va ganditi mai bine inainte sa faceti alegerea , Va multumesc

post-175928-1221306830_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu folositi serviciile CARPATIA TOUR

 

Agentul de turism ne-a mintit in fata. Am ales aceasta agentie pt. un concediu in Turcia deoarece spre deosebire de alte agentii ne-au asigurat ca vom zbura cu Taromul. In repetate randuri pana la plecare inclusiv cand am ridicat biletele de la agentie am fost asigurati ca zborul oferit este operat de Tarom dar am avut surpriza sa zburam cu Dubrovnik Airlines. Am sunat la agentie cand ne-am intors si ne-au intrebat pe un ton mai mult decat nepoliticos care este problema noastra ca am zburat cu Dubrovnik Airlines ca este treaba noastra ca nu ne-a placut si sa facem ce plangere dorim si unde dorim.

 

 

Subscriu la mesajul de mai sus. Intr-adevar, Carpatia Tour este o agentie neserioasa, care a oferit servicii inferioare celor promise in ceea ce priveste transportul. Am fost intr-un circuit cu sejur la Kusadasi, intre 1 - 12 septembrie 2008. Autocarul nu avea aer conditionat, desi ghidul sustinea ca are, dar exista o defectiune ce va fi remediata, pentru ca autocarul urma sa efectueze revizia tehnica in Turcia. Dupa sejurul de la Kusadasi, ne-am suit din nou in autocar pentru a continua circuitul, avand asigurarea ghidului ca defectiunea a fost remediata. Aer conditionat nu a existat, a fost folosita ventilatia care nu a facut fata unui autocar plin cu 45 de turisti, la o temperatura de 37 - 38 de grade Celsius. In afara problemei cu climatizarea, autocarul avea probleme la motor, care se incingea foarte tare, soferul fiind nevoit sa opreasca, cand ne era lumea mai draga, pentru a ridica capacul de la motor. Noi, avand nesansa sa avem locurile de pe bancheta din spate, ne incinsesem la maxim, pungile de plastic aproape ca se topisera, iar apa din sticle era de-a dreptul fiarta. Am mers mii de kilometri cu trapa deschisa si am indurat tot curentul care-mi batea in fata, ceea ce mi-a afectat sanatatea.

In afara acestor probleme, dar tot legat de transport, am avut un sofer, Tudor (nu-i stiu numele de familie), care nu a tinut cont de niciun fel de program, nici de faptul ca aveam si un ghid (care, e drept, a fost aproape inexistent), si a dat peste cap, cum a vrut el, organizarea excursiei. Pe drumul Bucuresti - Kesan, Kesan - Kusadasi si Pamukkale - Istanbul nu a facut pauza regulamentara de masa de 45 de minute, desi l-au rugat toti turistii, a oprit cand a vrut el si unde a vrut el pentru toaleta, respectiv in camp deschis, printre boscheti si intr-o gara parasita, in Bulgaria. E drept ca in Bulgaria benzinariile sunt mai rare, dar tot se mai gaseste cate una, astfel incat sa-ti faci nevoile in mod civilizat, La plecarea de la Pamukkale catre Istanbul a apucat-o pe un drum de tara, plin cu pietris si praf, care a durat vreo 20 de minute, atat cat sa umple cue praf tot habitaclul autocarului. Explicatia ghidului a fost ca a scurtat drumul cu 60 de km.

Nu mai vreau sa intru si in alte detalii privind comportamentul soferului fata de ghid si fata de turisti, limbajul, gesturile mitocanesti, asta ca sa nu mai vorbesc despre modul in care conducea (nu degeaba la intoarcere, in Bucuresti, i-a fost suspendat permisul pentru trecere pe culoarea rosie a semaforului).

A fost prima si ultima data cand am calatorit cu Carpatia Tour si nu recomand nimanui sa o faca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Carpatia Tour fiind aceeasi cu agentia din Bucuresti cu sediul in blocul de langa cinema Scala? :haha:

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu folositi serviciile CARPATIA TOUR

 

Agentul de turism ne-a mintit in fata. Am ales aceasta agentie pt. un concediu in Turcia deoarece spre deosebire de alte agentii ne-au asigurat ca vom zbura cu Taromul. In repetate randuri pana la plecare inclusiv cand am ridicat biletele de la agentie am fost asigurati ca zborul oferit este operat de Tarom dar am avut surpriza sa zburam cu Dubrovnik Airlines. Am sunat la agentie cand ne-am intors si ne-au intrebat pe un ton mai mult decat nepoliticos care este problema noastra ca am zburat cu Dubrovnik Airlines ca este treaba noastra ca nu ne-a placut si sa facem ce plangere dorim si unde dorim.

 

 

Sa vedem unde a mintit agentul de turism si unde Doamna are dreptate. Atasam in cele ce urmeaza cererea transmisa catre agentia de turism de catre Doamna din care "reiese" ca a solicitat in mod expres ca doreste sa foloseasca numai compania TAROM. Nu o sa mentionam si adresele de e-mail de unde a trimis si unde a fost primit urmatorul

e mail.

 

 

From: xxxxx

Sent: 8 iulie 2008 14:01

To: xxxx

Subject: vacanta antalya

 

Buna ziua,

 

Am fost ieri la dvs. si am discutat despre excursia in Antalya, Belek.

Ne-am hotarat asupra hotelului si anume SU SESI Deluxe.

 

Perioada este 24.08 - 01.09.2008. Ideea este ca nu putem pleca mai devreme de 24.08 si trebuie sa ne intoarcem pe 01.09.2008.

 

Revenim cu rugamintea de a solicita camere apropiate.

Este vorba de 2 duble cu vedere la mare si o camera familiala senior (3 adulti + 1 copil).

Daca va ajuta din ce am inteles eu din descrierea hotelului acest fel de camere se regasesc in cladirea principala.

Ar mai fi varianta camerelor cu terasa care sunt in alta cladire si atunci s-ar merge pe 2 camere cu terasa pt. 2 persoane si o camera familiala tripla +1 copil.

 

 

In caz ca este nevoie pt. rezervare:

 

camera dubla : - xxx

- xxx

 

camera dubla : - xxx

- xxx

 

camera tripla : - xxx

- xxx

- xxx

+ copil xxx

 

 

Daca mai este nevoie de alte informatii va rog sa ma contactati.

Va multumesc anticipat.

 

 

xxx

 

 

Mai departe va las pe Dumneavoastra sa trageti concluziile. Probabil ca dupa excursie Doamna mai dorea si o parte de bani inapoi ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×