Sari la conținut
Forum Roportal
Shadow and Light

Ce intelegeti prin Rai?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Raiul...o poveste frumoasa care poate fi adevarata sau o amagire frumoasa?

ca exista , ca nu exista as vrea sa stiu cum il vedeti voi.

 

Raiul este o desfatare a sufletului pentru ca acolo sufletele sunt alaturi de Dumnezeu, departarea de El este sufeinta iar comuniunea cu El este fericirea desavarsita. Prin opozitie, iadul este lipsa totala a lui Dumnezu din preajma acelor suflete nefericite si de aici suferintele inimaginabile...Dupa judecata de Apoi si trupurile se vor alatura sufletelor, fie spre fericire vesnica fie, dimpotriva spre tortura vesnica.

 

Ca raiul exista cu adevarat poti sa-ti dai seama dupa moastele unor sfinti. Daca trupurile lor muritoare s-au pastrat atat de bine si putrezirea nu le-a atins, cu cat mai fericite trebuie sa fie sufletele lor in rai....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raiul este o desfatare a sufletului pentru ca acolo sufletele sunt alaturi de Dumnezeu, departarea de El este sufeinta iar comuniunea cu El este fericirea desavarsita. Prin opozitie, iadul este lipsa totala a lui Dumnezu din preajma acelor suflete nefericite si de aici suferintele inimaginabile...Dupa judecata de Apoi si trupurile se vor alatura sufletelor, fie spre fericire vesnica fie, dimpotriva spre tortura vesnica.

 

Ca raiul exista cu adevarat poti sa-ti dai seama dupa moastele unor sfinti. Daca trupurile lor muritoare s-au pastrat atat de bine si putrezirea nu le-a atins, cu cat mai fericite trebuie sa fie sufletele lor in rai....

Prin aceasta afirmatie dovedesti clar ca n-ai citit Crezul ortodox...

Hai ca te-ajut eu oleaca...

 

CREZUL

 

Cred

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin aceasta afirmatie dovedesti clar ca n-ai citit Crezul ortodox...

Hai ca te-ajut eu oleaca...

...........................

Prin asta iti demonstrez ca nu toti "sectantii" sunt niste rataciti, ci voi insiva...Nu mai credeti nici in Crez.Sa va fie rusine!!!

:friends:

 

 

"Raiul...o poveste frumoasa care poate fi adevarata sau o amagire frumoasa?

ca exista , ca nu exista as vrea sa stiu cum il vedeti voi."

 

Unii zic ca raiul este un loc plictisitor ,teribil de plictisitor.

Ce cred eu? :focus:

Prezenta lui Dzeu este cea mai mare binecuvantare posibila.Spune in Apoc ca acolo nu vor mai fi lacrimi si durere,nimic vrednic de blestem,implicit nici slabiciune si nici pacat,ci va fi mereu zi..."pentru ca Domnul Dzeu ii va lumina".Ce poate fi mai minunat decat sa stii ca traiesti in continuu,la infinit,in prezenta lui Dzeu,fara lacrimi,fara dureri de cap,fara noapte?

Stiu...:huglove: tot plictisitor suna ptr unii,dar eu nu cred ca va fi!! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raiul...o poveste frumoasa care poate fi adevarata sau o amagire frumoasa?

ca exista , ca nu exista as vrea sa stiu cum il vedeti voi.

Eu cred ca nu am fost izgoniti niciodata din Rai... am ramas pe loc dar ne-a fost luata capabilitatea de a il recunoaste. Traim cu totii in Rai si nu-l putem vedea...

Ok, ok... daca te uiti din anumite unghiuri la anumite aspecte e posibil sa-l vezi... dar din pacate nu dureaza perceptia... ca sa o faci sa dureze mai mult trebuie sa fii ceva mai usor... sa fii un om mai bun.

De exemplu daca renunti la viata ta pentru ceilalti si o faci din iubire nu datorita unei anumite conjuncturi... atunci... devii atat de usor incat zborul prin Rai devine starea de facto.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

raiul e acolo unde se manaca si se bea pe gratis, unde ai aripi de inger marca BW :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin aceasta afirmatie dovedesti clar ca n-ai citit Crezul ortodox...

Hai ca te-ajut eu oleaca...

 

Prin asta iti demonstrez ca nu toti "sectantii" sunt niste rataciti, ci voi insiva...Nu mai credeti nici in Crez.Sa va fie rusine!!!

 

Prin asta nu-ti demonstrezi decat practica crezului "complexul de superioritate".

De cand si pana unde esti tu cel demn sa spui cuiva sa-i fie rusine (un gest foarte necrestin dealtfel)

Tema topicului era o invitatie la a-ti spune parerea despre Rai si nicidecum ce parere ai tu despre cei care cred sau nu cred in Rai.

Oi fi citit tu ce era de citit , dar pana acum nu ai dat dovada decat de o atitudine necrestina, deci nu stiu cat ai inteles tu din ce ai citit.

Pastreaza-ti remarcile pentru tine si incearca sa-ti spui parerea vizavi de ce se discuta fara sa critici , ca pana una alta tu stai si le vorbesti unor oameni pe care-i judeci...

deci daca ii desconsideri asa tare de ce le mai vorbesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raiul...o poveste frumoasa care poate fi adevarata sau o amagire frumoasa?

ca exista , ca nu exista as vrea sa stiu cum il vedeti voi.

 

este o notiune inventata, exact ca si iadul.

 

parerea mea !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin asta nu-ti demonstrezi decat practica crezului "complexul de superioritate".

De cand si pana unde esti tu cel demn sa spui cuiva sa-i fie rusine (un gest foarte necrestin dealtfel)

Tema topicului era o invitatie la a-ti spune parerea despre Rai si nicidecum ce parere ai tu despre cei care cred sau nu cred in Rai.

Oi fi citit tu ce era de citit , dar pana acum nu ai dat dovada decat de o atitudine necrestina, deci nu stiu cat ai inteles tu din ce ai citit.

Pastreaza-ti remarcile pentru tine si incearca sa-ti spui parerea vizavi de ce se discuta fara sa critici , ca pana una alta tu stai si le vorbesti unor oameni pe care-i judeci...

deci daca ii desconsideri asa tare de ce le mai vorbesti?

Vad ca ai ochelari si nu vezi, da nu ca nu poti ci ca nu vrei!Eu l-am contrazis cu Crezul ortodox iar tu imi spui ca ma cred superior?Nu stiu de unde ai tras tu aceeasta concluzie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×