Sari la conținut
Forum Roportal
ducesadg

consultanta financiara

Postări Recomandate

Inca nu am vazut o rubrica unde sa se dezbata ideile legate de pensiile suplimentare de viata, de economille pe termen lung, de dobanzile preferentiale oferite la credite, de protectia financiara in cazul unui eveniment nefericit. Ce parere aveti despre companiile de asigurari? Eu fac parte dintr-o asemenea companie si am intalnit deocamdata numai persoane interesate de aceste servicii. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inca nu am vazut o rubrica unde sa se dezbata ideile legate de pensiile suplimentare de viata, de economille pe termen lung, de dobanzile preferentiale oferite la credite, de protectia financiara in cazul unui eveniment nefericit. Ce parere aveti despre companiile de asigurari? Eu fac parte dintr-o asemenea companie si am intalnit deocamdata numai persoane interesate de aceste servicii. :cry:

 

e adevarat ... nu exista o asemenea rubrica si chiar trebuie sa ajungem sa avem toti o asigurare, ..... dar:

 

1. credeti ca nivelul salariilor din romania permite acest lucru? (in conditiile in care asigurarea presupune acumulare de capital pe care esti dispus sa o investesti in asa ceva)

 

2. cita seriozitate exista in firmele de asigurari (bineinteles nu toate sunt la fel), in conditiile in care acestea vind ceva legat de viitor?

 

3. tinind cont de speranta de viata din zilele noastre, credeti ca e rentabil sa contribui la un fond 20-25 ani si apoi sa beneficiezi de el 3-5 ani?

 

.... eu as sugera "uitativa bine ce, si de la cine cumparati :cry: , ca sa nu plingeti :) la urma" ..... dar cine stie .... poate chiar gresesc eu .... e doar o :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca toti ar trebui sa avem o asigurare, numai ca nu toata lumea isi poate permite. Desigur se ridica o mare intrebare.

 

Care este siguranta ca voi avea ce pune pe masa cand voi iesi la pensie in conditiile in care suma adusa in casa aproape ca se injumatateste?

 

Pe langa acest lucru, economiile care se depun acum ne vor asigura la batranete un trai decent in plus se poate alege modalitatea de plata a rentelor. Adica stabilesti o suma fixa, sa zicem 15 ani si in cazul in care se intampla ceva cu beneficiarul, mostenitorii beneficiaza de restul pensiei pe perioada ramasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar daca dispare .... se volatilizeaza ..... fuge cu fondurile in strainatate .... acea firma de asigurare .... ca multe altele dealtfel .... aaaa .... asta se numeste teapa ::cry:: ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU dispare. Acum vorbesc de firma cu care lucrez eu. E o firma puternica pe piata. NU pleaca nici unde cu fondurile. Multe companii mari din Romania sunt asigurati la ei. Banii sunt investiti in bonuri de tezaur. Ele aduc o valoare sigura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hei, dar ce discutii aprinse :cry:

Buna tuturor!

 

Adevarul este, ca intr-o lume normala si civilizata, toata lumea ar trebui sa isi faca, si la nivel personal atat o planificare pe termen scurt, cat si o strategie pe termen mediu si lung. Dar din pacate, datorita incertitudinii (o firma azi e, maine nu; un loc de munca azi il ai, maine nu) si a goanei zilnice dupa cele necesare traiului, de multe ori uitam de aceste aspecte sau pur si simplu le neglijam.

Sigur ca e bine sa fii asigurat, dar trebuie sa ai in primul rand ce sa asiguri - fie ca e vorba de locuinta, masina - lucruri tangibile, fie ca e vorba de sanatate, viata, viitorul copiilor sa.a.m.de., lucruri intangibile. Si mai ales trebuie sa ai cu ce sa le asiguri, adica resursele financiare personale sa acopere intai cheltuielile de baza - hrana, imbracaminte etc. si apoi sa ramana un excedent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Banii sunt investiti in bonuri de tezaur. Ele aduc o valoare sigura.

 

... dar de asa zisa nationalizare a valutei ati auzit .... ::cry:: .... a facut-o acum citva ani dl Stolojan, obligind societatile comerciale ca toate depozitele in valuta, incasarile in valuta sa fie convertite in lei la un curs impus, ceea ce sa concretizat in falimentarea citorva firme ce au pierdut la diferenta de curs valutar mii de miliarde .... ce ziceti daca statul vine si spuse se rechizitioneaza tot pina la limita plafonului minim garantat .... alta teapa :cry:

 

a si inca un lucru .... suntem balcanici ..... ne vor trebui multi ani sa ajungem sa avem mentalitate anglo-saxona .... sa ne gindim la ziua de miine .... traim doar pentru prezent (si sunt convins ca nu e bine) ... dar cred ca la nivelul salariilor de azi doar asta putem face

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Linia pe care toate companiile de asigurari se bazeaza este ca o data cu inaintarea in varsta e mai greu de obtinut o asigurare de viata deoarece riscul e mai mare si perioada de asigurare e mai mica, de aceea, pe masura ce timpul trece devine mai scumpa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Linia pe care toate companiile de asigurari se bazeaza este ca o data cu inaintarea in varsta e mai greu de obtinut o asigurare de viata deoarece riscul e mai mare si perioada de asigurare e mai mica, de aceea, pe masura ce timpul trece devine mai scumpa.

 

nu am nimic contra asigurarilor .... dar trag concluzia ca cei ce ne-au fost profesori, parinti ..... ar trebui sa se duca la cele vesnice? .... pentru ei viitorul e chiar atit de limitat? ..... chiar si la magazinele ce comercializeaza bunuri de folosinta indelungata dupa o anumita virsta nu ai ce te apropia .... te intimpina cu "stiti ne pare rau ... nu putem acorda .... intrucit aveti o virsta inaintata" .... asta e cine nu are batrinii sa sii cumpre .... iar cei care au deja sunt parlamentari (ca numai aia au speranta de viata mai mare) .... si au ei grija cum sa ne conduca .... si sa-si faca pensii babane ..... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×