Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hello!

Am piercing de vreo 3 ani, fara probleme, pana acum 2 saptamani. Am schimbat cercelul (tot aur) dar s-a infectat. Pe langa faptul ca locul e inrosit, a aparut un fel de galma... Ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc!

 

 

Nu stiu ce inseamna galma dar daca e rosu este infectie si e indicat sa-l scoti imediat si sa mergi la medic, dar stiu eu !!! zona buric nu e ureche !!! si colecteaza foarte multa mizerie !!! cred ca stii se curata ca si urechea in fiecare zi !!! ca miroase a zer altfel. Pune gheata pe locul infectat, te ajuta si da cu crema de

Cortizon sau intreaba farmacista ce-ti recomanda.

 

Eu n-am nici urechea piersata !!!

Editat de Olga Khan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hello!

Am piercing de vreo 3 ani, fara probleme, pana acum 2 saptamani. Am schimbat cercelul (tot aur) dar s-a infectat. Pe langa faptul ca locul e inrosit, a aparut un fel de galma... Ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc!

 

preventiv ia antibiotic si mergi la medic sa te cureti ! si nu mai purta asa ceva ! si eu am patit-o rau de tot de la un piercing in buric si nu mai sfatuiesc pe nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
preventiv ia antibiotic si mergi la medic sa te cureti ! si nu mai purta asa ceva ! si eu am patit-o rau de tot de la un piercing in buric si nu mai sfatuiesc pe nimeni.

 

 

eu il am de aproape 5 ani, am schimbat 3 cercei, si nu am patit nimic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. se poate ca pielea ta sa aiba reactie la solutia cu care a fost suflat cercelul. am mai auzit asa ceva. de-aia nu se recomanda decat otel chirurgical sau titan - pielea nu face nici un fel de reactie la aceste materiale.

2. poate ai neglijat o perioada igiena zonei respective, si fiind o zona sensibila s-a declansat imediat o onfectie.

3. ai agatat haltera, sau ce forma are cercelusul tau, din greseala si n-ai curatat zona si s-a format o infectie.

 

scoate pierce-ul, du-te la doctor/salonul care ti-a facut pierce-ul sau orice alt salon autorizat (daca vrei iti dau eu o adresa) si... tine-ne si pe noi la curent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie mi se pare sexy un pierce in limba. nu ma vad pe mine punandu-mi inca un pierce, fiindca deja am destule, zic eu (urechi 5, buric, nas - am avut si-n spranceana, dar l-am scos). daca tu crezi ca suporti durerea si ai grija de el si mai ales DACA ITI DORESTI FOARTE MULT, pune-ti! te vei simti mai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca vreau sa-mi fac un pierce in limba,cam cat timp o sa-mi stea limba umflata?Se observa vreo diferentza daca vorbesc?Plz raspundetzi-mi daca stitzi.

 

AM ADUNAT DE PE NET CATEVA INFORMATII REFERITOARE LA PIERCE_UL CARE TE INTERESEAZA!

 

Locul pierce-ului: LIMBA

Piercingul in sine nu este dureros deoarece limba este un muschi cu striatii, acul intra printre ele precum l-ai baga intr-o tesatura. Limba se poate umfla si poate revenii la normal, de aceea de obicei piercingul se face cu un cercel mai mare la inceput, iar dupa ce revine la normal se schimba cu unul adecvat (deobicei dupa 8-10 zile). Cu cat piercingul se face mai in spate cu atat limba se umfla mai mult. De obicei piercingul se face in partea anterioara a limbii insa fiindca unii oameni au o adancitura in aceasta parte piercingul se face mai spate.

Piercingul in limba nu este pentru cei slabi de inima, in urma acestuia nu se poate manca mancare solida sau vorbii normal pentru cateva zile ; asta poate duce uneori la o mica depresie. Daca va hotarati sa faceti un astfel de piercing trebuie sa decideti daca veti putea rezista.

 

Alegerea cercelului

Cei mai comuni cercei care se folosesc pentru limba sunt cei in forma de haltera, care pot fi din otel chirugical simplu sau placat cu aur si din plastic colorat. Initial vei purta un cercel cu axa mai lung si margele mai mari, iar dupa vindecare il vei folosi pe cel adecvat cu axul si margelele mai mici.

Pentru cei care doresc sa ascunde piercingul pot opta pentru cel cercelul cu partea de sus de culoarea limbii.

 

Ingrijirea piercingului

Trebuie folosite pastile antibacterial si antiinflamatoare, in general antibiotice, pana cand umflatura scade si cercelul este schimbat cu cel mai mic. Pastilele au doua functii una cea antibacteriala care previne infectile, iar a doua, cea mai importanta cea anti-inflamatoare cea care ajuta ca umflatura sa scada si rana sa se vindece cat mai repede. Folosindu-le perioada de vindecare va scadea.

Trebui clatita gura cu un dezinfectant dupa masa (cel putin primele 14zile), apa de gura trebuie diluata pana la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca vreau sa-mi fac un pierce in limba,cam cat timp o sa-mi stea limba umflata?Se observa vreo diferentza daca vorbesc?Plz raspundetzi-mi daca stitzi.

 

 

Am vazut fata verisorului meu ca si-a gaurit limba ca pierce in franceza = gaurit in romana !!!

 

Pe langa ca este de trei tone la 28 de ani, credea ca va fi mai atractiva cu morfoleala in gura !!!

 

Sincer, mie mi-e scarba cand vad aceste persoane decorate si le evit compania 100%.

 

Ea dupa aceasta procedura nici n-are de ce sa ma sune ca nu ridic telefonul !!! i-am spus, stie cum ma simt dar n-o intereseaza.

 

 

 

Inca n-ati enumarat efecte secundare sau discomfort de la procedura ca apar infectiile de la barabtii nespalati si infectati si limba se faca cat una de vaca in gura si face si puroi !!!

 

Gonorrhea in gat este foarte frecvent diagnozat la cerceiatii de fete, boala asta ataca si dintii si multe nu se duc nici la doctor ca n-au asigurare. Toate sufera de durere de gat pe timp nulimitat si nu se mai vindeca.

 

 

 

 

edit - nu cred ca toate fetele cu pierce in limba sunt prostituate. nu e cazul sa generalizezi...

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in gura, in buza, in nas, nu imi plac cerceii.... parca ar fi porci... sa ma scuze cei care au dar asta e parerea mea... in rest fiecare face ce vrea... eu am in buric dar este mic si finut , o bijuterie, sau cel putin cum ar trebui sa arate o bijuterie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut fata verisorului meu ca si-a gaurit limba ca pierce in franceza = gaurit in romana !!!

 

Pe langa ca este de trei tone la 28 de ani, credea ca va fi mai atractiva cu morfoleala in gura !!!

 

Sincer, mie mi-e scarba cand vad aceste persoane decorate si le evit compania 100%.

 

Ea dupa aceasta procedura nici n-are de ce sa ma sune ca nu ridic telefonul !!! i-am spus, stie cum ma simt dar n-o intereseaza.

 

Moda asta degradeaza persoana pe o fata mai ales ca toata lumea stie ca pentru oral sex se fac aceste gauri cu piedici sa dea o senzatie mai mare barbatului. Si cine sufera ???

 

Inca n-ati enumarat efecte secundare sau discomfort de la procedura ca apar infectiile de la barabtii nespalati si infectati si limba se faca cat una de vaca in gura si face si puroi !!!

 

Gonorrhea in gat este foarte frecvent diagnozat la cerceiatii de fete, boala asta ataca si dintii si multe nu se duc nici la doctor ca n-au asigurare. Toate sufera de durere de gat pe timp nulimitat si nu se mai vindeca.

 

Nu stiu de ce va place sa va puneti asa de jos in fata voastra ??? ca NU sinteti acceptate niciunde practic cu aceste decoratii vizibile si nici bogate n-o sa ajungeti prin prestarea acestor servicii.

 

Aici la un servici corect nu te ia cu asta in gura !!! doar de spalat masini cu mana sau de taiat iarba.

 

nu te supara pe mine, dar nu mi se pare corect sa jignesti atat de intens pe cei ce-si decoreaza corpul. e decizia lor! sunt persoane carora chiar le plac persoanele ce poarta astfel de pierce-uri. eu, spre exemplu, ador barbatii ce poarta pierce-uri si nu de-alea comune, cum ar fi un cercel cu piatra in ureche... si eu am pierce in nas, urechi si buric si sincer, pana la tine, nimeni nu a comentat atat de urat faptul ca le port!

o sa atasez cateva poze pentru cei carora le plac. pentru mine, ca si machiajul, tatto & body pierce-ing sunt o arta...

 

 

am atasat cateva poze cu ce mi-a placut mie mai mult in acest domeniu.

post-27664-1154858247_thumb.jpg

post-27664-1154858272_thumb.jpg

post-27664-1154858288_thumb.jpg

post-27664-1154858307_thumb.jpg

post-27664-1154858322_thumb.jpg

post-27664-1154858336_thumb.jpg

post-27664-1154858348_thumb.jpg

post-27664-1154858362_thumb.jpg

post-27664-1154858376_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×