Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Linux si Uniunea Europeana

Postări Recomandate

Se pare ca latul se strange serios in jurul pirateriei, si asta in intreaga Europa. Cica in urma presiunilor suedezii au migrat serios pe Linux, unde programele sunt multe si moca. De alfel dupa ce CE l-a amendat usturator pe Bill Gates pana ce acesta si-a dezvaluit sursele se pare ca Linuxul ar trebui sa devina platforma (semi)oficiala a CE.

 

La noi treaba incepe cu niste aperitive razlete - vezi actiunea Gramofonul si spionajul pe huburi - dar dupa 2007 lucrurile se vor strica rau de tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar dupa 2007 lucrurile se vor strica rau de tot.

Cred că "lucrurile vor intra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se pare ca latul se strange serios in jurul pirateriei, si asta in intreaga Europa. Cica in urma presiunilor suedezii au migrat serios pe Linux, unde programele sunt multe si moca. De alfel dupa ce CE l-a amendat usturator pe Bill Gates pana ce acesta si-a dezvaluit sursele se pare ca Linuxul ar trebui sa devina platforma (semi)oficiala a CE.

 

La noi treaba incepe cu niste aperitive razlete - vezi actiunea Gramofonul si spionajul pe huburi - dar dupa 2007 lucrurile se vor strica rau de tot.

 

Sunt foarte curios cand o sa vina ziu aia in care utilizatorii de windows sa fie o raritate. Asa macar s-ar implica mai multi in dezvoltarea de aplicatii pentru Linux. Eu unul ma tot chinui sa trec pe Linux definitiv, dar nu pot tocmai din cauza ca unele aplicatii facute pt Win nu au un echivalent pe Linux si...tot pe win ajung.

 

Cred că "lucrurile vor intra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ieri un articol despre programul wine :o: si nu stiu de unde sa il iau :spiteful:. Eu personal sunt in favoarea Linuxului desi imi pare mai greu de utilizat decat Windows poate consider aceasta si deoarece il am de 5 zile instalat 8). Pe termen lung cred ca o sa le am pe ambele insalate 8). Momentan caut un program pentru a scrie un cd butabil in linux. Daca stiti ceva nume va rog sa il inpartasiti :o: azi am luat o versiune de yahoo mess care imi merge in linux :focus: trebuie sa recunosc ca grafica este execrabila dar mai bine asa decat nimic :D.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×