Sari la conținut
Forum Roportal
Demiurgul

Asa zisii filosofi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un nou curent a intrat puternic pe piata ...este vorba de pseudo-filosofii ....sunt prezenti peste tot ,,,se cred filosofi dupa ce au citit Amurgul idolilor ,Critica si vreo 3 carnete a lui Cioran ,,,dau citate pe care le memoreza dupa ce se plictisesc de calculator si de iubit,iubita ....

Ma infioara gandul ca am sa intalnesc vreodata un astfel de om ......

Vad cu stupoare ca tot mai multi dezaxati se cred mari ganditori si abunda cu citate din Platon etc .....numai de dragul de a epata si a arata ce destepti sunt ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

apreciez filozofia cam cat apreciez si biblia aia.

 

 

 

insa... ii pot respecta , ca Oameni !

 

p.s.

insa , uneori gasim reflexii ce converg cu propile noastre rationamente .

Editat de maniacu '

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-e frica de omul autointitulat "geniu neinteles"...cel care crede ca detine adevarul absolut si are tot universul la picioare, pasind in adevarata cunoastere a vieti si a morti, orcand si-ar dori...

 

mi-e frica de cei care sunt siguri ca lumea vazuta de ei e cea valabila si nu mai exista altfel de adevar.

daca indrazneste sa vina cineva cu alta conceptie sau viziune, ori e nebun, ori e subdezvoltat afectiv, moral, intelectual...

 

in genere mi-e frica de omul inchistat in viata vazuta si neintelesa decat de el...

 

si totusi...imi place...viata vazuta de mine...prin ochii altcuiva.

 

"...si totusi iubirea..." ne poate salva...

Editat de ironic
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un nou curent a intrat puternic pe piata ...este vorba de pseudo-filosofii ....sunt prezenti peste tot ,,,se cred filosofi dupa ce au citit Amurgul idolilor ,Critica si vreo 3 carnete a lui Cioran ,,,dau citate pe care le memoreza dupa ce se plictisesc de calculator si de iubit,iubita ....

Nu stiu, mie mi se par inofensivi... Mai mult mi-e teama de erorile unor filosofi "consacrati", cum ar fi Kant, care a imbacsit epistemologia cu o conceptie ciudata. Oricum, nu m-ar mira sa se gaseasca unu' care sa ma faca pseudo-filosof pentru afirmatia asta, cu toate ca eu nici nu pretind c-as fi filosof. Cred insa ca-n ziua de azi sunt unii oameni care inteleg mai mult despre lume decat cei mai apreciati dintre filosofi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multi "filozofi" scriu o fraza mai alambicata si noi ,fraierii, o interpretam in 10.000 de feluri si cu cat intelegem mai putin, cu atat zicem ca waaaaaaa, ce tare e asta

cioran imi place, chiar te pune pe ganduri

filozof e ala care trezeste ceva in tine, care te face sa meditezi, nu sa iei ca atare ce a zis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:spiteful: eu inca ma intreb ce inseamna Dunedainul................

oh ye of little tolkien culture...sper sa nu se supere dunedainul daca explic eu pentru el. numele vine din elfa si inseamna apuseanul, si se refera la supravietuitorii regatului arnor, dar cred ca deja vorbesc chineza pentru unii :spiteful: . aragorn din lord of the rings este dunedain.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×