Sari la conținut
Forum Roportal
Shadow and Light

Ce inseamna Dumnezeu pentru voi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este nevoie de religie si de biserica ca sa ne rugam lui Dumnezeu?Da sau NU?
NU

 

Credeti ca Dumnezeu a scris Biblia?
Biblia a fost scrisa de oameni, dar sub inspiratie divina

 

te intreb si eu

cin' te obliga sa urmezi o cale ? :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu numai Biblia a fost scrisa sub inspiratie Divina ...chiar si poeziile lui Eminescu au aceeasi sursa de inspiratie ca Biblia ..asta inseamna ca trebuie sa ne luam dupa ele?
da, o putem face - in domeniul lor de referinta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru mine d-zeu este dark_light :)

 

Pe forum vad ca este un fel... :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca vreunul dintre voi indrazneste sa-mi ridice altar, il voi fulgera din inaltul pozitiei mele de moderator iremediabil al acestei sectiuni. s-a'nteles? :cry:

 

acu' pe bune, haideti sa ne intoarcem la oil...ptiu! la subiectele noastre.

 

iote, de exemplu eu. pentru mine Dumnezeu este ceva absolut indefinibil, care poate face orice si de care noi ne rugam pentru toate nimicurile. este ceva de care uitam cu repeziciune cand ne este bine si ne aducem brusc aminte cand ne merge rau.

unii l-au redus la nivelul unei carti, altii il cauta incalciti in diverse pozitii, multi i-au intors spatele pe ideea ca ce ignori o sa dispara.

Dumnezeu este. pur si simplu, fara comentarii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca vreunul dintre voi indrazneste sa-mi ridice altar, il voi fulgera din inaltul pozitiei mele de moderator iremediabil al acestei sectiuni. s-a'nteles? :doh:

 

acu' pe bune, haideti sa ne intoarcem la oil...ptiu! la subiectele noastre.

 

iote, de exemplu eu. pentru mine Dumnezeu este ceva absolut indefinibil, care poate face orice si de care noi ne rugam pentru toate nimicurile. este ceva de care uitam cu repeziciune cand ne este bine si ne aducem brusc aminte cand ne merge rau.

unii l-au redus la nivelul unei carti, altii il cauta incalciti in diverse pozitii, multi i-au intors spatele pe ideea ca ce ignori o sa dispara.

Dumnezeu este. pur si simplu, fara comentarii.

 

 

Intradevar,Dzeu este pur si simplu.Cel mai adevarat mod de a-L explica pe Dzeu,fara sa astepti ca poti sa Il demonstrezi cuiva,ptr ca Dzeu nu poate fi demonstrat.

Ptr mine Dzeu inseamna ceva mai mult decat un absolut care poate face orice si caruia ma rog ptr toate nimicurile.Bineinteles,si asta,dar in primul rand,Dzeu este Tatal meu.Nu numai ca m'a creat dar ma iubeste (este un timp continuu :imao: ).Si nu numai ca ma iubeste,dar pot sta de vorba cu El,pot sa Il inteleg si pot sa Il simt. Si desi ziceam mai sus ca Dzeu nu poate fi demonstrat,personal L-am experimentat si El mi-a demonstrat ca exista si ca e in mine...dupa cum zice undeva in profetii V.T.: "Cautati-Ma si Ma veti gasi,daca Ma veti cauta din toata inima!!! " :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Cautati-Ma si Ma veti gasi,daca Ma veti cauta din toata inima!!! "

 

e foarte adevarat!Dumnezeu nu se va arata niciodata celor care nu-L vor,sau celor care nu-L cauta intr-un fel sau altul.Cei care vor sa-L vada in carne si oase ca sa creada in El,sau care vor minuni concrete,aceia se inseala ca vor avea astfel de revelatii.Dar totusi,din iubirea sa de oameni,Dumnezeu se arata si celor necredinciosi,dar nu in mod placut,ci prin necazuri si boli,tocmai ca sa-i determine sa se intoarca spre El si sa-L descopere,sa-si dea seama ca nu-s facuti pt lumea aceasta,caci bine a zis:"Fara Mine nu puteti face nimic"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu este in noi..aici trebuie sa-L cautam:in sufletul nostru,care este facut dupa chipul si asemanarea Sa.Si asa cum sufletul din noi nu ni-l putem explica,nici masura,nici vedea,nici nu stim de unde vine sau cum ne-am nascut asa VII,tot asa nici pe Dumnezeu nu-L putem explica in cuvinte sau cuprinde cu mintea,ci doar cu sufletul intr-o oarecare masura.Daca sufletul omului este atat de complex si de necuprins uneori,oare nu cu atat mai mult este Creatorul sau?Si cand te gandesti ca sunt atatea miliarde de sufletein lumea asta,si toate unice,nici unul identic cu altul,si pe toate Dumnezeu le stie,si se preocupa de fiecare in parte in acelasi timp!!Ce de neinteles pare,dar ce lucru extraordinar si mai presus de cuvinte este!E-atat de nesfarsit..de atotputernic si atotstiutor,de milostiv si de rabdator cu noi..si noi cautam sa-L cuprindem pe deplin cu mintea sau sa-I intelegem toate lucrarile!...

Ce naivi suntem uneori..

Eu sunt de parere ca cea mai sigura si mai scurta cale de a-L descoperi si de a-L cunoaste este RUGACIUNEA!Daca e din toata inima,prin ea poti afla si avea orice!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu este in noi..aici trebuie sa-L cautam:in sufletul nostru,care este facut dupa chipul si asemanarea Sa.Si asa cum sufletul din noi nu ni-l putem explica,nici masura,nici vedea,nici nu stim de unde vine sau cum ne-am nascut asa VII,tot asa nici pe Dumnezeu nu-L putem explica in cuvinte sau cuprinde cu mintea,ci doar cu sufletul intr-o oarecare masura.Daca sufletul omului este atat de complex si de necuprins uneori,oare nu cu atat mai mult este Creatorul sau?Si cand te gandesti ca sunt atatea miliarde de sufletein lumea asta,si toate unice,nici unul identic cu altul,si pe toate Dumnezeu le stie,si se preocupa de fiecare in parte in acelasi timp!!Ce de neinteles pare,dar ce lucru extraordinar si mai presus de cuvinte este!E-atat de nesfarsit..de atotputernic si atotstiutor,de milostiv si de rabdator cu noi..si noi cautam sa-L cuprindem pe deplin cu mintea sau sa-I intelegem toate lucrarile!...

Ce naivi suntem uneori..

Eu sunt de parere ca cea mai sigura si mai scurta cale de a-L descoperi si de a-L cunoaste este RUGACIUNEA!Daca e din toata inima,prin ea poti afla si avea orice!!

 

Subscriu :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×