Sari la conținut
Forum Roportal
Shadow and Light

Ce inseamna Dumnezeu pentru voi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dumnezeu este iubire.Dragostea sa este nemarginita.

Cel rau(Lucifer) s-a razvratit impotriva lui Dumnezeu.El va fi distrus o data cu a doua venire a lui Isus Hristos.Asta reiese din biblie, pe cand ce ai spus tu acolo e o bazaconie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu este iubire.Dragostea sa este nemarginita.

Cel rau(Lucifer) s-a razvratit impotriva lui Dumnezeu.El va fi distrus o data cu a doua venire a lui Isus Hristos.Asta reiese din biblie, pe cand ce ai spus tu acolo e o bazaconie.

 

cand e Dumnezeu iubire, in prima sau a doua parte ?

:focus:

 

p.s. pentru crestini, biblia se scrie cu b mare !

Editat de maniacu '

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare IL intelege in felul sau pe Dumnezeu si cu totii suntem subiectivi chiar daca nu vrem acest lucru.

Atat cat puteti pune in cuvinte, as vrea sa stiu ce inseamna Dumnezeu pentru voi.

Un mit frumos. O poveste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parintii mei nu mergeau la biserica inainte de 1990, decat la ceremonii, dar avem si aveam icoane, pe care le priveam ca pe obiecte de decor. Bunica mea din partea mamei era o persoana religioasa, dar nu avea si putere de convingere, astfel ca nu am fost indoctrinat pe cand eram copil. Marturisesc ca le sunt recunoscator parintilor pentru asta. Pe atunci nu aveam discernamant iar daca as fi invatat atunci elemente de doctrina, cred ca le-as fi pastrat in suflet si m-as fi indoit de puterea stiintei de a explica lumea. In clasele V-VIII urmaream emisiunile de stiinta de la TV, citeam numeroase carti, invatam si in acelasi timp gandeam, incercam sa-mi explic lumea. Si pentru ca nu gaseam loc pentru miraculos, religia nu-si gasea locul in mine. Insa nu am neglijat studiul Bibliei, si asa se face ca acum probabil cunosc mai multa teologie decat multi credinciosi zelosi. Dar am citit si mitologia altor popoare si am vazut asemanari si diferente. Am studiat, la facultatea de Geologie, diferite teorii privind evolutia lumii vii, a oamenilor, a Pamantului. Nicaieri nu am gasit loc pentru creatie. Sau, cum spunea Laplace "Nu am avut nevoie de aceasta ipoteza". Poate doar ca Impuls initial, in momentul Big-Bang-ului, asa cum il vad fizicienii. Sau sub forma biotei, a Geei, in teoria lui Lovelock, cu care pot fi de acord ca factor al evolutiei. Credeti ca importanta religiei este mai mare in morala? Desigur, ne ofera numeroase modele pozitive, desi unele sunt perimate. Se spune ca oamenii imorali sunt "fara Dumnezeu". Dar oare asa sa fie? De fapt cea mai mare criminalitate se intalneste chiar in tarile cu cei mai credinciosi crestini: Italia si SUA, in timp ce in tarile necrestine: China, Japonia, tarile arabe, criminalitatea este foarte mica. Chiar la noi in tara, rata criminalitatii este mai mare acum decat in vremea comunismului ateist. Sigur insa ca nimeni nu vrea sa fie introdusa Sharia pentru a reduce criminalitatea. Si in randul tinerilor de azi, care fac religia chiar in scoala, se intalnesc foarte multe abateri de la morala crestina. Si aceasta morala este si incompleta. Un Rabi spunea ca intreaga morala din Vechiul Testament se poate reduce la "Ce tie nu-ti place, altuia nu face". Dar cum rezolva asta problema coruptiei sau a consumului de droguri? De fapt relatia este mult mai complicata. Saracia si disperarea ii impinge pe oameni spre Dumnezeu, dar si spre crime. Am in permanenta langa mine Biblia, pe care o deschid uneori, incercand sa gasesc raspunsuri la unele intrebari. Dar mai mult de jumatate este violenta, razboaie. Chiar Noul Testament este incomplet din punctul de vedere al moralei, indemnand la pasivitate.

Din punct de vedere psihologic reprosez religiei crestine idea culpabilizarii oamenilor inca de la nastere ca urmare a "pacatului originar". Eu consider ca, dimpotriva fara cunoasterea Binelui si Raului, oamenii ar fi fost niste legume, fara dorinte si fara ganduri. Caci judecata se naste din cumpanirea faptelor. Desigur, religia ofera sprijinul celor debusolati, dar o face mai degraba ca un placebo, autosugestia fiind cea care actioneaza de fapt. Sau, si mai rau, se poate transforma la unii in credinta oarba, fanatism. In asemenea cazuri, religia poate fi "opium pentru popor", unii oameni fiind redusi la calitatea unor simple oite care urmeaza orbeste pastorul, fara sa gandeasca. Alteori se poate ajunge la fanatism, asa cum a fost in urma cu exact 402 ani, pe 17 februarie, cand a fost ars pe rug Giordano Bruno. Pentru mine martirajul este la fel de impresionant daca suferinzii au fost crestini sau calaii au fost crestini.

Totusi, ceea ce recunosc religiei este conturarea unor idealuri. Acestea merita intr- adevar sa fie urmate, dar fara a lovi in cei cu alte opinii. L-am respectat pe Papa Ioan Paul pentru deschiderea lui. De fapt, in acest moment religia catolica este mult mai deschisa la nou, inclusiv in problema Genezei, pe care o considera o simpla alegorie a evolutiei. Religia ortodoxa este mult mai rigida, urmand inca concepte vechi si prafuite. DA, sunt de acord cu idealurile crestine, chiar cu idea de Dumnezeu, asa cum il vad eu, ca reprezentand binele absolut. NU sunt de acord cu credinta orbeasca in litera Bibliei. De fapt eu consider ca Dumnezeu cel care il pedepseste atat de aspru pe om, care distruge oameni si animale nevinovate prin tot soiul de cataclisme, cu cel care il da pe Iov pe mana Satanei, care permite ca ticalosii sa-si faca de cap nu este Cel adevarat. Si nu cred ca Dumnezeu cel adevarat l-ar primi in rai mai degraba pe Ignatio de Loyola decat pe Bruno sau pe Copernic, sau pe Galilei.

Restul religiei este arta, pe care o apreciez, ca literatura in Cantarea Cantarilor, ca pictura in icoane, ca muzica, ca arhitectura. Acestea ma fac sa intru cu placere in biserici. Doar ca nu pot crede orbeste in anumite paragrafe. Si asta ma face sa nu merg la biserici pentru predici. Eu consider ca biserica cea adevarata este intreaga lume iar Dumnezeu se gaseste in inima. Pot face bine fara sa cer in schimb un loc in paradis. Nu le fac rau celorlalti chiar daca nu ma tem de iad. Religia mea este de fapt o filosofie a vietii, a naturii, a binelui si raului, si pentru asta nu am nevoie de preoti care sa imi spuna ce sa fac. Da, este bine sa ai cui sa te confesezi, si acesta este un punct in plus pentru religie, mai ales ca daca faci aceleasi spovedanii in fata unui psiholog de profesie, te jupoaie de cinci piei. Dar eu nu pot sa ma spovedesc fara sa intru in polemica, daca ii spun de exemplu ca nu respect legea a doua a lui Moise: sa nu-ti faci vreo infatisare a lucrurilor cari sunt sus in ceruri sau jos pe pamant sau in ape supt pamant, sa nu le slujesti. Sau ca eu mananc carne de iepure (desi nu imi place prea tare) sau de porc desi in Vechiul Testament sunt interzise. Sau ca in Biblie se interzice sa mananci pasarea numita liliac, pe care eu nu o cunosc. Da, pot aprecia binele si raul, ma pot minuna in fata unei flori sau in fata frumusetii unui apus de soare. Aceasta este religia pentru mine. Restul sunt vorbe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Marinel,ai dreptate, pe undeva. Totusi, pentru 'mnezeu, nu puteai sa mai tai din cuvinte, sa ne rezumi filosifie ta de viata. A, si Loreda , e o poveste foarte frumoasa, care zice ca daca ai fost vreodata mirat precum un copil in fata naturii, atunci Dumnezeu mai are sanse sa ti se infatiseze......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

frumoase lucruri am citit pana acum... si mai putin frumoase... deh asta'i omu'... din cauza unor oameni indoctrinati prea tare de ceea ce cred ei ca e FOARTE BINE il percepem gresit pe Dumnezeu... sau nu'L percepem deloc...

pentru mine Dumenzeu ESTE!!! si ma bucur de El in fiecare zi ...

 

P.S. stiu ca n'am mai postat de mult... salutari dan marius :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e simplu,pentru mine,d-zeu nu e! :flowers:

 

buna Lorena ,raspunde-mi te rog la o intrebare f simpla ... daca Dumnezeu nu exista cine a creat cerurile si pamantul si tot ceea ce se afla intttre ele? cine ti-a dat viata? stiu imi vei spune ca viata ti-a dat parinti ..dar sa iti spun si eu ceva eu de 12 anu imi doresc un copil si oricat mi l-as dori nu il pot crea eu pt ca nu sta in puterea mea acest lucru ,,, deci faza cu mama si cu tata m-au facut cade din start atunci cine te-a creat????? astept raspunsul tau si iti multumesc anticipat pt el, te pup o zi cat mai placuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×