Sari la conținut
Forum Roportal
Shadow and Light

Ce inseamna Dumnezeu pentru voi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai asa cum ai zis si tu Dumnezeu este asa cum Il vrea fiecare...ptr mine personal Dumnezeu este acea figura portretizata de Biserica dar nu in limitele alea...ptr mine este exact ceea ce vreau yo sa fie...cred in existenta Lui dar nu il vad prin dogme sau canoane sau nush ce altceva...Dumnezeu ptr mine este punctu` de referinta in unele chestii...nu poti corela religia la orice din viata ta, ptr ca "nu se cuvine". Cred ca este de-ajuns sa crezi in El ca celelalte vin de la sine...yo cred si mi-e de-ajuns !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare IL intelege in felul sau pe Dumnezeu si cu totii suntem subiectivi chiar daca nu vrem acest lucru.

Atat cat puteti pune in cuvinte, as vrea sa stiu ce inseamna Dumnezeu pentru voi.

Dumnezeu ?

este mai presus de vocabularul meu limitat, nu s-a inventat terminologia care sa-L cuprinda.

este deasupra tutuor lucrurilor, materiale sau spirituale, este Viata, este Energia ce ne insufleteste inca de la nastere, este Iubire, este... .

El insa nu ne v-a judeca niciodata, dar nici nu ne va lauda vreodata, ne va iubii intotdeauna neconditionat, pe toti, buni sau rai.

restul... doar cuvinte .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu,este cel care m'a ales sa Il aleg,m'a iubit ca sa Il iubesc,a murit ptr mine ptr ca si eu sa mor impreuna cu El...Desi nu Il iubesc mereu,nu Il aleg in fiecare zi,si nu mor zi de zi ,El inca ma mai iubeste,din pricina fiului Sau.

Cred ca eu sunt totul ptr Dzeu desi El nu e intotdeauna totul ptr mine,nu atunci cand fac ce nu vreau sa fac,si merg unde nu ar trebui sa merg.

:flowers:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu,este cel care m'a ales sa Il aleg,m'a iubit ca sa Il iubesc,a murit ptr mine ptr ca si eu sa mor impreuna cu El...Desi nu Il iubesc mereu,nu Il aleg in fiecare zi,si nu mor zi de zi ,El inca ma mai iubeste,din pricina fiului Sau.

Cred ca eu sunt totul ptr Dzeu desi El nu e intotdeauna totul ptr mine,nu atunci cand fac ce nu vreau sa fac,si merg unde nu ar trebui sa merg.

:o:

 

:flowers:

 

este deasupra tutuor lucrurilor, materiale sau spirituale, este Viata, este Energia ce ne insufleteste inca de la nastere, este Iubire, este... .

... ne va iubii intotdeauna neconditionat, pe toti, buni sau rai.

 

:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu este Viata,Iubirea, Adevarul...

El este Casa si familia mea...Forta motrice din miezul fiintei mele.

El este mana cu care ma creez si drumul pe care merg spre mine.

El este tot ce vreau sa stiu si unde vreu sa fiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DUMNEZEU este Inceputul si Sfarsitul.

este aici si acolo.

este in tine si in mine.

este in tot ce este si va fi.

este in manifestat si in nemanifestat.

nimic nu este fara a fi EL.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×