Sari la conținut
Forum Roportal
Daiquiri

Master in strainatate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutari,

 

Vreau sa plec la un master in strainatate, m-am saturat de facultatea mea, de profesorii care habar nu au ce vorbesc si ne pun sa tocim.

 

Mai am un an pana termin, timp in care, zic eu, pot sa pregatesc destul de bine un dosar pentru a aplica la o bursa, mai ales ca mai am deja niste patalamale si ceva activitati extra-curriculare.

 

Ce ma sfatuiti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutari,

 

Vreau sa plec la un master in strainatate, m-am saturat de facultatea mea, de profesorii care habar nu au ce vorbesc si ne pun sa tocim.

 

Mai am un an pana termin, timp in care, zic eu, pot sa pregatesc destul de bine un dosar pentru a aplica la o bursa, mai ales ca mai am deja niste patalamale si ceva activitati extra-curriculare.

 

Ce ma sfatuiti ?

 

 

 

Sa trimiti dosarul la mai multe universitati din coasta de est al americii ca sint sanse mai mari decat in west.

 

Sa iei legatura cu alti studenti romani care au mai aplicat sa ai si alte pareri.

 

Pune-ti si actele la Loteria vizelor ca nu se stie niciodata. Si mai reclama-te si la biserici ca esti interesat sa te insori in state cu romanca, de aici ai putea sa-ti vina bursa mai repede !!! mai ales daca parintii au casa de batrini !!! ai castigat lozul mare . . . . .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca m-ai inteles putin gresit. N-am nevoie de nevasta din America si nici nu m-as preta la asa ceva. Nu sunt disperat sa plec din tara, daca eram gaseam eu o metoda de fugit de-aici.

 

Ma intereseaza pur si simplu sa-mi continui studiile intr-o universitate adevarata, nu in gluma de ASE de la noi. N-am zis ca vreau neaparat America, de fapt ma intereseaza in proportie de 80% Europa, in special Italia.

 

N-am de unde sa-i iau pe romanii aia, daca aveam pe cineva care sa ma sfatuiasca probabil nu mai deschideam thread-ul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca m-ai inteles putin gresit. N-am nevoie de nevasta din America si nici nu m-as preta la asa ceva. Nu sunt disperat sa plec din tara, daca eram gaseam eu o metoda de fugit de-aici.

 

Ma intereseaza pur si simplu sa-mi continui studiile intr-o universitate adevarata, nu in gluma de ASE de la noi. N-am zis ca vreau neaparat America, de fapt ma intereseaza in proportie de 80% Europa, in special Italia.

 

N-am de unde sa-i iau pe romanii aia, daca aveam pe cineva care sa ma sfatuiasca probabil nu mai deschideam thread-ul asta.

 

 

 

Eu am inteles bine insa de multe ori ai nevoie si de finante pe langa bursa sa traiesti comfortabil in ori ce tara. E drept ca n-ai specificat USA dar cu ceva timp in urma veneau extrem de multi romani in State

sa-si finiseze studiile si n-ai specificat ca esti doar spre europa orientat. Sint convinsa ca cel putin o duzina de studenti sint si aici intre forumisti care au obtinut bursa.

 

In UK aveam cunostinte insa duceau foarte greu din cauza banilor putini, pana si comunicarea a devenit o problema. Cunosc foarte bine cat costa studiile ca am doi copii care au facut cate doua facultati platit de noi parinti de asta am amintit si casatoria ca sint si fete bogate pe aici si educate.

 

Nu pe fiica mea vreau sa reclam sa nu inteleaga cineva gresit, ca-i maritata de 10 ani.

 

Acum este in RO o cunostinta cu sotul ei care termina examenele finale la medicina, anul trecut s-au casatorit si in 6 saptamini a fost aici tanarul. A mers la facultate sa invete engleza si cand se reintorc cu diploma, isi continua educatia lui aici ca mai are cale lunga pana va fi doctor si aici, dar o sa fie.

 

Succes in viata !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutari,

 

Vreau sa plec la un master in strainatate, m-am saturat de facultatea mea, de profesorii care habar nu au ce vorbesc si ne pun sa tocim.

 

Mai am un an pana termin, timp in care, zic eu, pot sa pregatesc destul de bine un dosar pentru a aplica la o bursa, mai ales ca mai am deja niste patalamale si ceva activitati extra-curriculare.

 

Ce ma sfatuiti ?

 

Stiu ca a trecut cam mult timp, insa presupun ca tocmai ai terminat facultatea si ai ales pana la urma sa urmezi un master in strainatate. Ar fi fost alegerea ideala, conditiile sunt mult mai bune ca cele pe care le-ai putea gasi la noi. Eu, spre exemplu, am terminat Facultatea de Asistenta Sociala aici si am facut un master pe Asitenta Familiei in Carlow, Irlanda, tot la sfatul unei prietene. Si pot spune ca m-a ajutat mult, am gasit chiar si o agentie prin care am putut invata si limba engleza foarte bine, Carlow Nido Agency, plus ca profesionalismul celor de acolo a fost desavarsit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca de ceva vreme buna nimeni nu a mai zis nimic cu toate ca din punctul meu de vedere topicul este unul pe cat se poate de interesant. Acum ma confrunt si eu cu problema masterului in strainatate si sunt putin confuz pentru ca nicaieri nu am gasit informatii clare la ceea ce ar trebui sa fac.

As vrea sa intreb pe cei care au plecat din tara sa-si faca masterul prin alte locuri( in special Anglia) sa-mi spuna si mie care sunt pasii de urmat. Pe ce se pune accent?Cum decurge tot procesul?Daca ai nevoie sa dai anumite examene speciale?

Cred ca sunt multi interesati de acest topic si nu ar fi rau ca cei care au trecut prin asta sa ne impartaseasca si noua experienta .Multam!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa intreb pe cei care au plecat din tara sa-si faca masterul prin alte locuri( in special Anglia) sa-mi spuna si mie care sunt pasii de urmat.

 

Buna,

 

Acum in iulie o prietena de-a mea termina masterul de Sociologie, inceput acum doi ani in Margate, Anglia. Desi este o localitate nu prea cunoscuta, are o universitate extraordinar de bine situata din punct de vedere profesional. Si nu se compara cu invatamantul de la noi din tara, asta e sigur. Noi am tot cautat ceva resurse acum 3 ani, cand ne gandeam la masterul in strainatate, si am dat de Nido Viajes de Idiomas (http://www.nidoviajesdeidiomas.com/britain/margate/), oferind cursuri de limba Engleza in Margate, prin Academia Regent. Asa am ajuns acum sa am o diploma la o scoala terminata in Anglia.

Editat de Hanah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am vazut pe acest site pe care mi l-ai recomandat sunt mai mult informatii despre a studia limba engleza in diferite universitati. Ce nu inteleg e cum a ajuns prietena ta de la a studia engleza la a-si face masterul acolo?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E destul de greu sa pleci la masterat cu bursa integrala. Aici e problema. Pentru programele de masterat se echivaleaza mai greu valoarea individuala (spre deosebire de doctorat, de exemplu, unde aplici pentru un proiect concret si se evalueaza mult mai precis compatibilitatea abilitatilor tale cu cerintele proiectului). Practic, trebuie sa fii mult peste medie (GRE, TOEFL) si sa ai noroc.

 

Daca, pe de alta parte, nu ai nevoie de bursa integrala, ci doar de una partiala (cel mult un tuition fee waver), ai sanse mai bune daca ai un dosar solid (din nou, rezultate peste medie la faculta, testele cerute trecute ok). E oricum posibil ca si in cazul asta sa iti ceara un semestru pregatitor. Ce se spune din pacate putin in Romania e ca desi diplomele sunt echivalate cu cele de afara, echivalarea se refera strict la nivelul academic atins, nu la competenta propriu-zisa (care e relevanta pentru o bursa), din moment ce universitatile romanesti nu prea sunt recunoscute in acest sens afara.

 

Oricum, o idee buna e sa cauti programe cu burse anuntate. Eu asa am plecat la CEU, prin Fundatia Soros.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum, o idee buna e sa cauti programe cu burse anuntate.

 

Adica sa gasesc un fel de intermediari intre mine si anumite facultati? Asa am gasit o sumedenie de site-uri care ar putea sa te ajute, numai ca nu stiu cat de incredere pot fi. Am mai citit pe site-ul consulatului englez cum ca ar avea ceva departament care se ocupa de tine in caz ca vrei sa aplici la o facultate din Anglia. Le-am dat un email sa ii intreb de detalii, dar nu am primit nici un raspus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×