Sari la conținut
Forum Roportal
Daiquiri

Master in strainatate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna,scriu cu speranta ca cineva ma poate ajuta...anul viitor voi termina facultatea de economie si as vrea sa ma scriu la master in strainatate, in europa sau america. facultatea am facut-o la distanta, din varii motive, media finala nu va fi asa mare...din pacate. Insa la testele TOEFL si GRE am obtinut scoruri foarte bune. regret nespus decizia pe care am luat-o pentru facultate, daca as putea da timpul inapoi as schmba totul. Intrebarea mea este daca as avea sanse ca vreo universitate din europa sau din america sa ma primeasca, in conditiile de fata. Iar daca da, ce sanse am sa obtin si o bursa, totala sau partiala?

P.s. Am auzit ca universitatiile din america accepta si sustin studentii straini mai mult decat o fac cele din europa, unde acest concept nu functioneaza la scara asa larga.

 

dar de ce nu faci tu o facultate?

 

ca literatura prin corespondenta spui ca stii deja... fa o facultate buna, la zi, apoi gandeste-te la master...

iar despre bursa... aia se acorda in anumite conditii... aplicantii trebuie sa indeplineasca anumite criterii, specifice, pentru fiecare tip de bursa...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok...am inteles, dar daca voi incepe cu undergraduate in acest caz ce medie se va lua in considerare, cea de la facultate, sau cea de la liceu + bac(unde am o medie destul de buna: 9.30 cu 9.12 bac). Iar in aceste conditii am vreo sansa de a obtine vreo bursa? Si stiti cumva care ar fi universitatiile unde as avea sanse sa intru, si eventual datele limita pana cand as putea aplica? va cam bombardez cu intrebarile, stiu , dar mersi muuult daca ma puteti ajuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok...am inteles, dar daca voi incepe cu undergraduate in acest caz ce medie se va lua in considerare, cea de la facultate, sau cea de la liceu + bac(unde am o medie destul de buna: 9.30 cu 9.12 bac). Iar in aceste conditii am vreo sansa de a obtine vreo bursa? Si stiti cumva care ar fi universitatiile unde as avea sanse sa intru, si eventual datele limita pana cand as putea aplica? va cam bombardez cu intrebarile, stiu , dar mersi muuult daca ma puteti ajuta.

 

Aici media nu este asa de important, se uita doar ca ai participat la ore/cursuri si ai fost evaluat, deci ai avut tangenta cu materia si timpul pierdut este justificat. Frecventa este mai important decat orice!!! Pe cei locali care din liceu trec la studii superioare, dintr-un test numit SAT "Scholastic Assessment Test" dat in clasa 10-11 si rezultatele sint trimise la universitatile indicate de student, iar de acolo sint selectate dupa parerea scolii respective, pe straini mai mult din ce actele le trimit la evaluare. E un proces care dureaza cateva luni, merge prin computer si posta. Fiecare Stat cu regulile personale, cauta pe net la admitere prima oara sa ai contact cu cineva care-ti da indicatii pe care trebuie sa le respecti cu sfintenie. Unde vrei tu acolo mergi, aici nu exista restrictii de varsta sau alta discriminare, bani sa ai, ca din ce ai castiga aici nu te poti intretine. Viza si totul este aranjat de facultate daca te-au admis!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in cate am vazut pe acest site pe care mi l-ai recomandat sunt mai mult informatii despre a studia limba engleza in diferite universitati. Ce nu inteleg e cum a ajuns prietena ta de la a studia engleza la a-si face masterul acolo? Streamcomplet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×