Sari la conținut
Forum Roportal
bestmetiq

Ce este mai importanta ,inteligenta sau memoria?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

care ne ar putea usura supravietuirea? inteligenta sau memoria?

 

Un om nu poate fi 'inteligent' atata timp cat nu poate retine nimic; la fel se poate spune si despre un om cu o memorie de elefant, dar incapabil sa gandeasca. Omul invata din greseli, dar daca nu isi poate aminti aceste greseli, nu va putea evolua niciodata. Se va invarti in cerc la nesfarsit.

Dar in principiu, ratiunea este mai importanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care ne ar putea usura supravietuirea? inteligenta sau memoria?

Ambele sunt foarte importante, dar cred ca mai presus de toate e inteligenta. memoria nu ne salveaza in fiece situatie, trebuie inteligenta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, daca memoria ar fi mai importanta pentru supravietuire decat inteligenta, supravietuirea ar fi inutila :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteligenta. Situatia de moment nu se potriveste niciodata 100% cu cea din memorie, in care aplicai o anume solutie. De asta vezi unii oameni, inclusiv in conversatie, masurand situatii diferite cu aceeasi oca, pentru ca le asociaza cu acelasi lucru.

 

Sunt oameni care din memorie pot reda texte imense, dar asta nu inseamna ca sunt inteligenti si cu atat mai putin intelepti. Impresioneaza prin bibliografia parcursa si citatele aruncate cu snobism peste masa, vorbesc numai in analogii cu cine stie ce referinte din literatura sau filosofie, isi intaresc fiecare opinie recitand lent "si cum spunea marele"... , rasucindu-si mustacioara. Si ci din jur zic "vai, ce om interesant, citit, cult, rafinat, admirabil" etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca lipsa inteligentei si a memoriei ne-ar usura viata....si supravietuirea in acelasi timp..

Editat de Salvie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteligenta imi pare mai importanta decat memoria, pacat ca sistemul de invatamant din Romania stimuleaza si pune accent exclusiv pe memorie.

In legatura cu memoria, mi s-ar parea necesar sa se inventeze un program care sa poata sterge "fisierele" inultile din memorie. Vorba lui Paler : "sa nu-ti amintesti, in schimb, orice. Nu sunt bune decat amintirile care te ajuta sa traiesti in prezent" .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie unul mi se par amandoua la fel de importante

 

Dar totusi memoria fara inteligenta degeaba este...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×