Sari la conținut
Forum Roportal
Popescu Ana

Carcinomatoza peritoneala. Ascita.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna.

 

Ieri a avut dureri mari, dimineata era extrem de agitata. Orice fac nu e bine , e nervoasa, jigneste, nu stiu cum sa-i intru in voie. Cred ca este foarte speriata. Si eu sunt , dar ma port frumos cu ea, par calma dar sunt la pamant. Nu stiu cum sa o mai ajut, in primul rand sa nu-si piarda speranta. Intradevar ascita este in regresie ,am observat si eu, dar simptomele sunt la fel de acute.

 

Multumesc , ca te gandesti la noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am trimis email! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna.

 

Ieri a avut dureri mari, dimineata era extrem de agitata. Orice fac nu e bine , e nervoasa, jigneste, nu stiu cum sa-i intru in voie. Cred ca este foarte speriata. Si eu sunt , dar ma port frumos cu ea, par calma dar sunt la pamant. Nu stiu cum sa o mai ajut, in primul rand sa nu-si piarda speranta. Intradevar ascita este in regresie ,am observat si eu, dar simptomele sunt la fel de acute.

 

Multumesc , ca te gandesti la noi.

Crede si roaga-te! iti va da si tie si ei putere de a trece peste toate :cry: :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa-mi comunici, daca exista ameliorari! In simptome. Ieri, am avut mai multa grija de acest aspect. Campurile ei energetice au permis , in sfarsit, asta.

Maria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna.

Psihic a fost mult mai bine seara, era calma, ii parea rau pentru ce-mi facuse dimineata.

Fizic s-a simtit destul de rau, a mai avut dureri dar erau suportabile.

Ai rabdare cu ea, o sa inceapa sa fie mai bine!

Te tin la curent.

Editat de mayama34

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna.

Dimineata era iar nervoasa, a luat 3 kg in greutate si asta e de rau ( a facut lichid).

Mie nu imi da pace o idee.

 

TBC-ul extrapulmonar.

 

Argumente:

- nu s-au gasit tumori

- nu s-au facut analize specifice (CA)

- nu s-a facut tomografie pelvina

- cantitatea de lichid pe care o face este mai mica.

- a fost bolnava de TBC pulmonar in tinerete, a recidivat dupa 2 ani, nu a putut avea copii (pe mine m-au adoptat) de aici un posibil TBC extrapulmonar ovarian. Acum 10ani a fost internata intr-un spital de boli pulmonare unde i s-a facut triplu atac cu antibiotice - nu stiu exact diagnosticul de atunci.

- TBC-ul extrapulmonar situat la nivelul peritoneului poate da ascita.

 

Cand am spus toate astea doctorilor i-au facut o radiografie si o bronhoscopie . ATAT

Daca spun astea medicului de familie sare pana in tavan ,nu accepta " pareri".

As vrea sa-i fac totusi o analiza pentru TBC dar nu stiu nici macar cum se numeste.... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna.

Dimineata era iar nervoasa, a luat 3 kg in greutate si asta e de rau ( a facut lichid).

Mie nu imi da pace o idee.

 

TBC-ul extrapulmonar.

 

Argumente:

- nu s-au gasit tumori

- nu s-au facut analize specifice (CA)

- nu s-a facut tomografie pelvina

- cantitatea de lichid pe care o face este mai mica.

- a fost bolnava de TBC pulmonar in tinerete, a recidivat dupa 2 ani, nu a putut avea copii (pe mine m-au adoptat) de aici un posibil TBC extrapulmonar ovarian. Acum 10ani a fost internata intr-un spital de boli pulmonare unde i s-a facut triplu atac cu antibiotice - nu stiu exact diagnosticul de atunci.

- TBC-ul extrapulmonar situat la nivelul peritoneului poate da ascita.

Cand am spus toate astea doctorilor i-au facut o radiografie si o bronhoscopie . ATAT

Daca spun astea medicului de familie sare pana in tavan ,nu accepta " pareri".

As vrea sa-i fac totusi o analiza pentru TBC dar nu stiu nici macar cum se numeste.... :yahoo:

 

Draga Ana,

Ti-am trimis un email, te rog sa fii tare si sa ne ajuti!

:yahoo: Am uitat sa-ti spun: recomand de trei ori pe zi CH 5, cate 10 pastilute.

La farmaciile naturiste - este homeopat si f. bun ptr. acest caz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se poate face o analiza: alFa phetoproteina;

se pot face determinari de antigen hepatic B, C...

asita este "in general de provenienta hepatica"

esofagian - bine?

Editat de mayama34

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maria iti multumesc din suflet pentru tot ajutorul pe care mi-l dai, iti mulltumesc si tie si tuturor oamenilor pe care i-ai implicat in aceasta poveste trista.

M-ai facut sa vad ca totusi exista oameni dezinteresati, care fac bine doar pentru ca il pot face.

Am trecut cu vederea analiza: BK-negativ (nu stiam ce inseamna)

Anti HCV - negativ si Ag HBS- negativ - asa au iesit . (Despre astea spuneai : "determinari de antigen hepatic" sau nu am inteles?)

Analiza: alFa phetoproteina - ce este?

 

Cu multumiri, Ana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×