Sari la conținut
Forum Roportal
Microcosmos8

Daca Dumnezeu este Creatorul Universului(vazut si nevazut) cu toate cate sunt in el, atunci cine a creat raul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

binele nu e Dumnezeu asa cum raul nu e Satana. binele si raul sunt doua perspective. un lucru pentru mine e bine si pentru altul e rau.

exista bine general si rau general sau situatii cand cele doua coexista. ca-n bancul cu partea buna si partea rea a lucrurilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
binele nu e Dumnezeu asa cum raul nu e Satana. binele si raul sunt doua perspective. un lucru pentru mine e bine si pentru altul e rau.

exista bine general si rau general sau situatii cand cele doua coexista. ca-n bancul cu partea buna si partea rea a lucrurilor.

corect, insa singura problema a acestor termeni, este ca nu de putine ori ele "prind viata ".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
corect, insa singura problema a acestor termeni, este ca nu de putine ori ele "prind viata ".

asta-i problema noastra, nu a termenilor. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta-i problema noastra, nu a termenilor. :jester:

:lol: ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suferinta m-a invatat mai multe decat bucuria, deci daca ea(suferinta) intra in domeniul raului, primeste o bila alba (de la mine) pentru evolutie

Raul este mijlocit prin fiintele vii, ele au puterea sa-si faca rau...

...daca nu erau oameni rai noi nu puteam sa ne dovedim bunatatea...

..daca nu era raul, nu stiam ce-i binele...

Cred ca din Dumnezeu s-a nascut Totul, iar cum a aparut raul nu pot sa intuiesc, dar cred ca este folositor (necesar) evolutiei omului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suferinta m-a invatat mai multe decat bucuria, deci daca ea(suferinta) intra in domeniul raului, primeste o bila alba (de la mine) pentru evolutie

Raul este mijlocit prin fiintele vii, ele au puterea sa-si faca rau...

...daca nu erau oameni rai noi nu puteam sa ne dovedim bunatatea...

..daca nu era raul, nu stiam ce-i binele...

Cred ca din Dumnezeu s-a nascut Totul, iar cum a aparut raul nu pot sa intuiesc, dar cred ca este folositor (necesar) evolutiei omului

:flowers:

raul... poate ca noi l-am inventat !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alt topic care nu isi are rostul...yo nu stiu ce fac unii de ajung sa se intrebe astfel de lucruri...Dumnezeu a creeat lumea asa cum e ea...Cum prea bine spunea si Dark Light, "bine" si "rau" sunt doua notiuni scornite de om...nu exista asa ceva...gandeste-te ce insemna bine si ce insemna rau acum 100, 200 de ani in urma...acum noi am le-am baga pe ambele in categoria raului ptr ca am evoluat mental. Binele si raul, ca si alte multe cuvinte, aduc o restrictie irelevanta unor notiuni de o infinitate absoluta...a face bine, a face rau...ce e asta? In conceptia mea a-ti da tie o palma ptr blasfemie este un lucru bun...ia spune, crestine, ai intoarce si celalalt obraz sau s-ar lasa cu sange? Intelegi tu sistemu' ? Dumnezeu ne-a creeat, dandu-ne acel liber arbitru, in multe cazuri (90% in parerea mea) fals liber-arbitru si de-aici a iesit tot raul si tot binele...daca nu ar fi existat cuvintele astea doua...ti-ai mai fi pus intrebarea asta?! Nu...Definind totul apar probleme...noi decidem ce e rau si ce e bun...nu altcineva...de-aia exista legi si tot asa...hai, nu va mai puneti intrebari d-astea ca dau nasol la digestie !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Omul nu are puterea sa inventeze ceva ce nu exista deja...

vei fi surprinsa sa afli ce puteri are "cuvantul" .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×