Sari la conținut
Forum Roportal
raduc

Suflet si spirit .. diferente si asemanari

Postări Recomandate

As incepe acest topic printr-un citat dintr-un text stravechi:

"Mintea este vehciloul sufletului in aceasta lume, iar sufletul este vehicolul spiritului in cealalta lume."

Pentru multi dintre noi exista o proasta delimitare intre aceste doua notiuni, adesea ele se confunda si de cele mai multe ori ramanem cu o impresie gresita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subiectul propus de tine este foarte interesant dar in acelasi timp foarte dificil de dezbatut. Este sa spun asa mult mai subtil si mai filosofic decat alte teme deja in discutie pe forum (vezi reincarnare si caarma).

Daca ai putea posta un articol ca punct de plecare ar fi excelent.

Stiu ca am citit cateva carti pe aceasta tema dar am sa-mi reimprospatez memoria pentru a putea sustine o discutie pertinenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As incepe acest topic printr-un citat dintr-un text stravechi:

"Mintea este vehciloul sufletului in aceasta lume, iar sufletul este vehicolul spiritului in cealalta lume."

Pentru multi dintre noi exista o proasta delimitare intre aceste doua notiuni, adesea ele se confunda si de cele mai multe ori ramanem cu o impresie gresita.

 

poti sa ne spui care diferenta dintre suflet si spirit? Multumesc.

 

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai asa cum vad eu, sufletul este subordonat ierarhic spiritului. Sufletul este al omului, cel care are memoria tuturor vietilor, cel care ne diferentiaza unul de celalalt, iar spiritul este acea parte a noastra care este data de la de-zeu, (sau duhul sfant) si care reprezinta puntea noastra cu Dumnezeirea. Cred ca legatura se face pe aceasta ordine ierarhica .. trup .. suflet .. spirit.

Astept idei pro si contra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai asa cum vad eu, sufletul este subordonat ierarhic spiritului. Sufletul este al omului, cel care are memoria tuturor vietilor, cel care ne diferentiaza unul de celalalt, iar spiritul este acea parte a noastra care este data de la de-zeu, (sau duhul sfant) si care reprezinta puntea noastra cu Dumnezeirea. Cred ca legatura se face pe aceasta ordine ierarhica .. trup .. suflet .. spirit. 

Astept idei pro si contra.

 

PRO

sunt de aceias parere cu tine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai asa cum vad eu, sufletul este subordonat ierarhic spiritului. Sufletul este al omului, cel care are memoria tuturor vietilor, cel care ne diferentiaza unul de celalalt, iar spiritul este acea parte a noastra care este data de la de-zeu, (sau duhul sfant) si care reprezinta puntea noastra cu Dumnezeirea. Cred ca legatura se face pe aceasta ordine ierarhica .. trup .. suflet .. spirit. 

Astept idei pro si contra.

 

Subscriu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deep si dificil subiect ..pare promitatoare intreaga discutie dspre subiectul asta poate odata am sa imi spun si eu o parere mai personala ( parere persona ??? daca e parere e personala....:cry: )) )

subscriu si eu la ce e scris mai sus :cry: !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai asa cum vad eu, sufletul este subordonat ierarhic spiritului. Sufletul este al omului, cel care are memoria tuturor vietilor, cel care ne diferentiaza unul de celalalt, iar spiritul este acea parte a noastra care este data de la de-zeu, (sau duhul sfant) si care reprezinta puntea noastra cu Dumnezeirea. Cred ca legatura se face pe aceasta ordine ierarhica .. trup .. suflet .. spirit. 

Astept idei pro si contra.

 

Eu nu pot fi de acord cu ultima parte: nu sint crestin, nu cred in Dumnezeu.

Din punctul meu de vedere sint de acord cu corpul si sufletul, dar nu si cu spiritul asa cum il descrii tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu pot fi de acord cu ultima parte: nu sint crestin, nu cred in Dumnezeu.

Din punctul meu de vedere sint de acord cu corpul si sufletul, dar nu si cu spiritul asa cum il descrii tu.

Pai defineste pe Dumnezeu, e imposibil de definit. E imposibil a-la cuprinde, a-la intelege sau cunoaste pe Dzeu cu mintea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu pot fi de acord cu ultima parte: nu sint crestin, nu cred in Dumnezeu.

Din punctul meu de vedere sint de acord cu corpul si sufletul, dar nu si cu spiritul asa cum il descrii tu.

Pai defineste pe Dumnezeu, e imposibil de definit. E imposibil a-la cuprinde, a-la intelege sau cunoaste pe Dzeu cu mintea.

 

O reactie normala pentru unii crestini: "Crede si nu cerceta". Din punctul meu de vedere credinta singura nu este suficienta, insa ajuta foarte mult daca este sustinuta de mintea la care faceti apel. Si ce subiect mai bun de cercetat este decit zeul in care credeti?

 

Dan

 

PS cum puteti crede in ceva ce nu puteti intelege?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×