Sari la conținut
Forum Roportal
Carrina_19

apolitism

Postări Recomandate

De ce sa fie o iluzie? Bunica-mea de exemplu are o vorba cand e intrebata de politica: "Asta-mi trebe mie, politica?! Sa ma mai lase-n pace cu politica lor!"

 

Iar eu unul, desi ma mai interesez de politica, n-am fost niciodata la vot, nici macar la referendum! De ce? Nu ma simt reprezentat de nimeni, e un fel de lupta intre latifundiari aroganti cu multa influenta si mic-burghezi neoliberali cu discursuri plate.

 

O sa merg la vot in momentul in care-o sa fie cineva care sa nu-i tot dea cu economia si integrarea europeana, ca nu asta face o societate mai buna, ci valorile pe care le are. Oricat de mult ai "investi" in invatamant, e mult mai important sa stii cum sa formezi oamenii in asa fel incat sa devina creativi si plini de initiatiativa. Ori invatamantul nostru formeaza oameni pasivi si lipsiti de fantezie. Cand o sa vina un politician care sa vorbeasca despre cum se poate remedia situatia asta, atunci o sa merg si eu sa-l votez. Altfel, mi se pare o pierdere de vreme...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate...exista, iar cei ce spun ca sunt apolitici nu ar tb sa se mandreasca cu asta, dupa parerea mea. Eu nu fac (inca) parte din nici un partid, dar nici vorba sa fiu apolitic, pentru ca, din punctul meu de vedere, a fi interesat de politica inseamna a fi interesat de situatia generala a tarii/localitatii tale; nimic nu se poate face fara o decizie politica, iar afirmatia e valabila de cel putin cateva mii de ani incoace, chiar daca unii au impresia ca doar in ultimul timp politica a acaparat tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm. Incercati sa faceti o departajare intre politic si politica. Sa fii interesat de politica este de bun simt (ce legi generale se mai voteaza, cati parlamentari mai dorm), dar de politic NU (cine pe cine manjeste cu noroi, cine pe cine injura)........Da, bre, eu is apolitic, si sunt mandru de asta. Cand vad niste paiate peregrinandu-se la conducere, mi se face lehamite. Stiti vorba, ca romanul este priceput la 3 chestii: politica, beutura si fotbal. Na, toti fac politica si toti bat din gura precum femeile. Face vreunul ceva? Asculta toti stirile, dar unul n-ar pune mana sa mature curtea blocului. Sau sa stearga praful pe scara. Sau sa schimbe becul. Schimbarile astea mici, de mentalitate, din interior, astea sunt cele care trebuie sa se intample, si care de altfel nu se petrec nici de-al naibii la noi. Intr-o atmosfera generala de treaca-mearga, politica noastra nu este altceva decat un balci ceva mai public. Atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, bre, am facut-o. Altfel nu comentam aici, aiurea-n tramvai. Si inca sustin ca scopul final al omului este cultural, pentru cei care pot vibra la asemenea chemari. Restul, munca fizica, ce dracu! Sau mentala, de cand cu inventarea meseriilor care cer sa gandesti :-P

Cand o sa ii vezi pe toti ca isi fac bucata lor de meserie cu daruire si cu sentimentul ca este normal sa faca asa, atunci o sa vezi alta Romanie. Intr-adevar, fiecare ii critica pe guvernanti, dar pe sectoare: pensionarii vor pensii mai mari, dar li se rupe de salariile mici, profesorii carcotesc despre doctori ca ar avea miliarde in banca, cei care muncesc uita despre pensionari... si tot asa.

Uite, si pe nemti trebuie sa-i momeasca sa nu faca somaj. Ceva putrezeste prin mentalitati, si inca nu stiu ce....... Cum am zis, cand o sa constientizam toti ca trebuie sa actionam ca o societate civila si sa ne ajutam unii pe altii, altfel vom privi lucrurile....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt atras de nici un partid politic actual si nu as adera nici in schimbul unei sume mari de bani. Deci sa zicem, sunt cat de cat, neutru politic. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa fiu interesat de evolutia Romaniei. Daca cineva greseste, il blamez, daca aceeasi persoana face un lucru bun, il apreciez. Iar de votat, votez si eu partidul care imi sprijina cel mai bine interesele la un moment dat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×