Sari la conținut
Forum Roportal
mikaela-misa

strainatatea-DULCE SI AMARA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ia chiar domn puiu.t :

e generala afirmatia ta ?

TOTI cei plecati sunt aroganti ?

sau numai "unii" ? :yahoo:

Ete ampera de egzemplu. Ea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-ai adus aminte de un fotbalist roman..care prin anii 90 a avut un contract in italia..si dupa 3 luni de stat acolo uitase sa vb romaneste..imi scapa numele acum

 

Sa inteleg ca tu vb. perfect romaneste ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar lasa-l draga pe puiu.t sa raspunda, de ce sa facem acuma supozitii :yahoo:

uite, era o discutie interesanta, de mult pe "diaspora" nu se revenise asupra temei asteia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa inteleg ca tu vb. perfect romaneste ?

perfectiunea-i departe de mine domnule..ma refeream la accentul cu care pronunta cuvintele romanesti..ceea ce nu se pierde dupa 3 luni de trait intr-o tara straina

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru ca multi vor a uita din ce rahat au plecat... si indata uitat..e cam greu sa nu dai cu mucii in fasole

 

 

 

................................................................................

..............................................................................

 

 

Sper sa nu te enervezi prea tare , insa experienta mea de viata zice ca cei care au plecat din rahat , au gasit de regula unul cel putin la fel de mare pe unde s-au dus ....dupa un timp au renuntzat si s-au intors la cel initial pentru ca e mai acceptabil, e de-al 'nostru'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper sa nu te enervezi prea tare , insa experienta mea de viata zice ca cei care au plecat din rahat , au gasit de regula unul cel putin la fel de mare pe unde s-au dus ....dupa un timp au renuntzat si s-au intors la cel initial pentru ca e mai acceptabil, e de-al 'nostru'

ce doamne iarta-ma aveti impresia toti ca ma enervez repede?...

cat despre rahat..acum depinde si de noroc..daca ai mancat mult cand ai fost copil..s-ar putea sa ai noroc sa gasesti un rahat mai bun decat cel in care te-ai scaldat atata amar de vreme...si invers....in fine..unora le merge mai bine..altora nu..unii raman si isi creeaza o viata buna..altii se intorc cu coada intre picioare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
perfectiunea-i departe de mine domnule..ma refeream la accentul cu care pronunta cuvintele romanesti..ceea ce nu se pierde dupa 3 luni de trait intr-o tara straina

 

Sint foarte de acord, dar in citiva ani se mai pierde din accent, si mai trebuie sa stai sa te uit iin tolba sa iti cauti cuvintele, cu atit mai mult daca vb. romaneste pe roportal ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper sa nu te enervezi prea tare , insa experienta mea de viata zice ca cei care au plecat din rahat , au gasit de regula unul cel putin la fel de mare pe unde s-au dus ....dupa un timp au renuntzat si s-au intors la cel initial pentru ca e mai acceptabil, e de-al 'nostru'

 

 

ce doamne iarta-ma aveti impresia toti ca ma enervez repede?...

cat despre rahat..acum depinde si de noroc..daca ai mancat mult cand ai fost copil..s-ar putea sa ai noroc sa gasesti un rahat mai bun decat cel in care te-ai scaldat atata amar de vreme...si invers....in fine..unora le merge mai bine..altora nu..unii raman si isi creeaza o viata buna..altii se intorc cu coada intre picioare

Propun un alt topic, denumit simbolic "scatologie, cu si despre m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Propun un alt topic, denumit simbolic "scatologie, cu si despre m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scriu in legatura cu acel mail anti America.Oameni buni fiecare isi resemnifica experienta in functie de gradul de constientizare pe care il are.America poate fi dezamagitoare la inceput (am simtit-o pe pielea mea, am stat trei luni acolo).Daca te lasi blocat de prima impresie....nu ai sa faci nimic.Eu chiar cred ca e tara tuturor posibilitatilor pentru ca spre deosebire de Romania, oamenii nu sunt asa de centrati pe sine si atata timp cat tu ca individ esti o valoare, cu siguranta vei gasi usile pe care sa le deschizi.Eu am fost plecata cu programul Work and Travel...si am stat in mari dubii daca sa raman sau nu...Ideea e ca ma astepta al patrulea an de facultate ( la care mai bine renuntam, sincer)

In fine ideea pentru care ma aflu pe forum e urmatoarea: Eu vreau din nou sa plec in State , acum cu viza de turist, sa imi faca cineva chemare.Poate ca mai sunt ceva cunoscatori in sensul asta...Intrebarile ar fi doua: Care sunt sansele de a primi viza?In conditiile in care acum imi termin studiile si pe bune ca nu vreau sa ma mai intorc in Romania!!!Si apoi exista sans sa imi pot lua un job avand doar viza de turist?Sper ca cineva sa imi poata da un raspuns...Eu as fi curioasa si de ceva experiente pozitive din America.O zi buna va doresc!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×