Sari la conținut
Forum Roportal
sunshine_22

probleme in relatia parinte-fiica

Postări Recomandate

Buna! Problema mea este ca ma intaleg foarte rau cu parintii.Stau si ma gandesc...ma uit in urma si incerc sa-mi caut greselile dar nu gasesc greseli asa de mari din partea mea care sa rezulte la asa o atitudine din partea parintilor. Nici nu stiu cu ce sa incep ca sa stiti despre ce e vorba. Acum 2 saptamani si ceva m-am certat cu parintii. Incercam sa povestesc ceva cu tata si nu am reusit pt ca nu prea pot sa comunic cu parintii.nu ca nu pot. ei nu au timp de mine.nu au timp sa ma asculte.si atunci..in acea seara m-am suparat si le-am spus ca daca nu stau sa ma asculte nu o sa le mai povestesc niciodata nimic. si s-au suparat pt ca "i-am amentat".si apoi, cate nu mi-am auzit. ca nu ii respect, ca sunt nerecunoscatoare, ca nu trebuia sa ma dea la facultate (am locuit si in State si am dat la facultate in Romania si figurez ca student strain, deci parintii imi platesc facutlatea) Mama mi-a spus ca sa uit ca imi e mama.imi vine sa plang cand imi amintesc. imi iubesc foarte mult parintii, si e foarte dureros sa iti auzi mama spunand asa ceva mai ales ca nu am facut o greseala asa de mare incat sa merit sa mi se spuna asa ceva.Tot timpul le-am facut pe plac, m-am schimbat ca sa le fiu lor pe plac, ca sa fie bine.abea acum realizez ca mai mult rau am facut incercand sa le fac lor pe plac tot timpul pentru ca nici eu nu am facut ceea ce simteam si nici parintii nu sunt multumiti. dupa cateva zile parintii au plecat(ei locuiesc in alt judet) si cum trecuse aproapte o saptamana fara sa vorbesc cu ei, i-am sunat eu si am vorbit cu tata. s-a bucurat ca am sunat si a spus ca vroiau sa vada cand o sa sun. dupa vreo 2 zile au venit la Cluj pt ca au avut ceva treburi si iar s-au suparat pe mine.fiind in sesiune si avand examen peste o zi am stat in camera sa invat.cealalta zi aud usa de la intrare cum se inchide si bunicul (locuiesc cu bunicul) le-a spus parintilor drum bun! atunci am realizat ca pleaca.am fugit repede si le-am spus.voi plecati si nici macar nu imi spuneti? tata a spus ca de ce sa imi spuna daca eu nu m-am dus sa vorbesc cu ei.am izbucnit in plans,i-am spus ca am examen peste 2 ore si am de invatat dar nu i-a pasat.s-a intors sa plece si eu i-am spus.bine duceti-va s-ar putea sa nu mai fiu acasa cand va intoarceti. si au plecat. am uitat sa va zic , cu o zi inainte au plecat in oras si l-am pupat pe tata si pe mama nu am intentionat sa o pup pt ca stiam ca o sa "comenteze" ceva. dar tata m-a impins de la spate si mama a spus ca nu poate ca are mar in mana. am dat sa ma retrag dar tata m-a impins in continuare si atunci mama a spus...nu stiu daca meriti.iar am izbucnit in plans.nu stiu de ce e asa de rece cu mine.

Nu mai stiu ce sa fac. a trecut o saptamana si 3 zile de cand nu am vorbit cu parintii.acum nu o sa-i mai sun eu pt ca nu are rost si nu cred ca ajuta la nimic.pt ca nici data trecuta nu a ajutat. de ageaba am eu initiativa daca ei nu vor sa ne impacam.nu stiu ce sa mai zic.am un examen foarte greu luni, imi e foarte greu sa ma concentrez sa invat oricat as incerca.tot la parinti ma gandesc.daca ii sun sa imi cer iertare..sa las eu de la mine..mi-e teama ca o sa spuna ceva si nu o sa imi acepte scuzele si o sa imi fac mai mult rau decat bine pt ca atunci chiar nu o sa mai pot invata.ma tot uit la telefon..poate m-au sunat si nu am auzit telefonul.

Ce sfaturi imi dati? e un lucru pe care nu-l intaleg...de fapt mai multe...pe tata l-am cunoscut la 13 ani.parintii s-au casatorit atunci si apoi am plecat in State.am stat cativa ani acolo si apoi am venit aici la facultate.13 ani nu am vb cu tata.iar acum de cand sunt la facultate ii vizitam o data pe an. tata nu-si da seama ca atatia ani am stat departe si nu am vorbit si nici macar acum cand e aproape de mine nu are timp.mama spune cum nu vorbiti? nu mergeti la cumparaturi impreuna? imi vine sa rad si sa plang in acelasi timp...daca am o problema trebuie sa astept pana plecam undeva impreuna sa pot sa-i povestesc, si la urma urmei cand ai o problema nu poti sa astepti, ai nevoie atunci pe loc sa-ti descarci sufletul.nu? oricum probleme personale nu le prea pot povesti parintilor pentru ca atunci cand ne certam isi amintesc tot ce le-am povestit si imi "scot ochiii" si ma compara cu colegele mele sau cu cei din anturajul meu.la un moment dat au cunoscut o colega de-a mea de facultate si au spus ca e foarte respectuasa. si au spus...ea e respectuasa, nu ca tine.nu vreau sa ma laud, dar daca eu nu sunt respectuoasa atunci nu stiu ce sa mai zic....

 

As mai avea atatea de povestit...poate mai tarziu...sper sa intalegeti ceva din ce am scris mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un topic identic se afla AICI. Intra si ai sa vezi. :giverose:

 

 

Uff...e o diferentza,una e sa ai 15 ani si alta sa fii la facultate si...sunt probleme diferite...ea cere ajutor si sprijin(moral)...nu cred ca o ajuta prea mult topicul ala...daca esti in masura sa-i dai sfaturi,da-i ...eu am doar 17 ani...asa ca nu prea am ce sa-i zic...decat ca imi pare foarte rau si bafta la examene!capul sus...timpul le va rezolva pe toate :giverose:

Editat de pushtyu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uff...e o diferentza,una e sa ai 15 ani si alta sa fii la facultate si...sunt probleme diferite...ea cere ajutor si sprijin(moral)...nu cred ca o ajuta prea mult topicul ala...daca esti in masura sa-i dai sfaturi,da-i ...eu am doar 17 ani...asa ca nu prea am ce sa-i zic...decat ca imi pare foarte rau si bafta la examene!capul sus...timpul le va rezolva pe toate :giverose:

 

 

 

da..uite ca se poate si mai rau. maine o sa-i scriu, poate o pot ajuta cu ceva. as vrea sa te intreb ceva.cum pot sa-mi mut tema de la coltul trist la medicina/psihologie? ms mult. :giverose:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da..uite ca se poate si mai rau. maine o sa-i scriu, poate o pot ajuta cu ceva. as vrea sa te intreb ceva.cum pot sa-mi mut tema de la coltul trist la medicina/psihologie? ms mult. :giverose:

 

 

Din cate stiu eu...u nu poti(numai sa deschizi alt topic acolo, pe aceeasi tema),asta numai un moderator poate sa o faca....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×