Sari la conținut
Forum Roportal
Florian_L

Modernitatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce parere aveti, este adevarat ca oamenii actuali sunt inferiori celor din evul mediu si antichitate? Nu luati in calcul nivelul de trai si progresul tehnico-stiintific!

Viata fiecarui om e atarnata de vremuri si de contexte !!! Oamenii sunt ca si in antichitate . Diferenta este ca actioneaza asupra mediului inconjurator prin metode si cu mijloace diferite !

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred in mantuirea omenirii ,cred in cianura .... :stars: ...lumea se duce drqu ..modernitatea ne omoara pe totiii ,,,o sa ne intoarcem la evul mediu mai mult ca sigur :airkiss:

Asta cu mantuirea si cu cianura ai furat o de la Cioran :crazy:...Ieri am fost inapoiati azi suntem evoluati maine vom fi depasiti.

Concluzia e simpla: Prezentul e intotdeauna evoluat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut o constatare proprie pe care inca mi-o mentin intr-o proportie destul de mare,si anume ca banii au fost inventati ca sa zic asa,pentru a facilita comertul,care inainte se facea produs contra produs,serviciu contra serviciu,produs contra serviciu si invers (asa numitul troc)

 

....si in timp ce omenirea evolueaza,in timp ce timpul trece tot mai mult,banii capata o importanta si o necesitate tot mai mare....noi,oamenii ne folosim de bani pentru a ne satisface dorintele ,chiar daca e vorba de o haina noua,un concediu,sau factura de la curent,tot dorinta se numeste,doar ca scopul ei difera

 

asadar vrem mai multi bani ca sa ne indeplinim dorintele,sa fim mai linistiti,mai fericiti....iar ca sa adunam cat mai multi bani muncim mai mult,atat de mult in ultima vreme (si aici generalizez la tot mapamondul) incat nu mai avem atata timp liber ca sa cheltuim pe cat ne-am dori sa o facem

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vrem mai multi bani ca sa ne indeplinim dorintele,sa fim mai linistiti,mai fericiti....iar ca sa adunam cat mai multi bani muncim mai mult,atat de mult in ultima vreme (si aici generalizez la tot mapamondul) incat nu mai avem atata timp liber ca sa cheltuim pe cat ne-am dori sa o facem

De aia care au timp de cheltuiala da nu au bani nici nu mai zic. Pffff...aia sunt in minoritate pe mapamond. Asa e cum ai analizat tu. Majoritatea avem bani buni da nu e timp cand sa-i cheltuim. Mama masii de timp. Timp sa avem ca bani ieste. :lol:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De aia care au timp de cheltuiala da nu au bani nici nu mai zic. Pffff...aia sunt in minoritate pe mapamond. Asa e cum ai analizat tu. Majoritatea avem bani buni da nu e timp cand sa-i cheltuim. Mama masii de timp. Timp sa avem ca bani ieste. :lol:

 

 

m-am referit ca sunt oameni care lucra de dimineata pana seara,de aici si stresul....ca muncim pentru bani....problema e alta,ca desi timpul e mai scurt banii se duc mai repede decat am vrea si nu ne raman alti bani pentru alte placeri

 

bine ,si pe tema asta se poate discuta la nesfarsit cu argumente si contraargumente....dar totusi mi se pare un fapt interesant ce spuneam in postarea anterioara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti, este adevarat ca oamenii actuali sunt inferiori celor din evul mediu si antichitate? Nu luati in calcul nivelul de trai si progresul tehnico-stiintific!

 

Depinde din ce perspectiva . Am fost noi in trecutul lor si am trait cu ei?

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti, este adevarat ca oamenii actuali sunt inferiori celor din evul mediu si antichitate? Nu luati in calcul nivelul de trai si progresul tehnico-stiintific!

 

Raspunsul meu e nu. Nu sunt inferiori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca se poate vorbi de o superioritate dpdv spiritual. cei din evul mediu intelegeau mai bine(sau mai profund) viaţa şi moartea. si aveau si mai multa demnitate, onoare, morală.

cei de acum traiesc doar prezentul, au o viaţă materialistă, traiesc pentru micile plăceri ale vieţii, nu se gandesc la moarte sau la sensul vietii, si nici principii nu mai au.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca se poate vorbi de o superioritate dpdv spiritual. cei din evul mediu intelegeau mai bine(sau mai profund) viaţa şi moartea. si aveau si mai multa demnitate, onoare, morală.

cei de acum traiesc doar prezentul, au o viaţă materialistă, traiesc pentru micile plăceri ale vieţii, nu se gandesc la moarte sau la sensul vietii, si nici principii nu mai au.

 

cred ca ai fi uimit sa vezi ca si oamenii evului mediu erau la fel de materialisti ca cei de acum.

 

ai putea spune de unde ai dedus ca aveau mai multa onoare, demnitate si morala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as putea sa dau cateva exemple de oameni care au murit pentru modul cum gândeau sau pentru credinta lor. dar daca e sa caut in prezent oameni care ar fi pregatiti sa moara pentru ideile lor nu cred ca as gasi prea multi.

 

bineinteles ca si in evul mediu erau oameni materialişti, desfrânaţi... depinde si la ce(cine) se raporteaza fiecare.

atunci, cel putin in clasele sociale inalte, onoarea si demnitatea erau importante.

Editat de Taquito

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×