Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Rasfoind ziarele am aflat ca azi a fost The Golden Globe Award dar n-a fost reclamat ca in alti ani asa ca a fost ce a fost acolo.  Eu atunci prajeam 2 pesti pentru cina.   

In ultima vreme nu ma mai intreseaza ca nu filmul sau serialul se apreciaza, ci pe actorii negri pe primul plan, ca fac fatza sau nu, doar sa nu para ca sint discriminate.  A nu avea talent artisic nu este egal cu discriminere, insa asa se pune problema, ceea ce nu-mi place si nici ca toate prostiile sint premiate, fara o valoare artistica, de aceea nici la cinema nu merg deloc si nici nu prea vad filme noi.  Nu platesc extra sa vad un film la TV ca filme straine nu se arata in State, poate undeva, dar s-au inchis, a fost unu si in Phoenix foarte departe de mine dar mergeam cu copiii.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

7-8 grade cu soare, azi, 11 ianuarie, la munte.

Puck Futin, ca zicea c-o sa fie frig in case. Abia dam drumul la incalzire.

Si oricum nu avem gaz in satul asta :pardon:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar in acel sat in PAMANT sint gaze, nu-i asa???  

Si langa Sighet e plin de gaze in pamant, dar nu era nici exploatat, doar niste sonde erau puse acolo sa indice locurile unde au fost facute sapaturile si au gasit ce cautau.  

Butelia de aragaz era pe repartizare, dar membri PCR aveau dreptul sa-l fure de la cine voiau inainte sa fie dat in primire apartamentul.   Se laudau in cafenele ce norocoase sint ca lumea nu vrea aragaz!!!  prefera lampi cu petrol.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, The Unknown a spus:

Dar in acel sat in PAMANT sint gaze, nu-i asa???  

Nu stiu, ca pentru o gaura oarecare de 50cm, scot 7-8 pietre :lol2:

Nu am nervi sa caut gaz. Nici fantana nu se poate face aici, e multa apa de suprafata. Noroc de izvoare.

Iar de gaz nu ma plang. O butelie tine mai mult de o luna. Iar pentru incalzire, las sa creasca toate natiile de copaci prin curte, apoi fac curat si am lemne :laugh:

Dar iarna asta e atat de slaba, incat pun un boiler electric sa incalzeasca apa pentru calorifere, si mai bag cate un boost cu teracotele...

Si chiar am ajuns la concluzia ca teracota-i miezu'... Are inertie termica enorma, si randament mai mare decat centrala.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O prietena in Elvetia locuia langa o padure intr-un condominium cumparat.  Avea calorifere cladirea cu 3 nivele ca si pivnita era locuita.  Au comandat niste sobe de teracote imense, pe margini era loc de dormit pentru 2 persoane pe fiecare parte, spatiu care se folosea bine si in alte anotimpuri.  Lemnul venea gratuit tot din padure ca lumea se plimba oficial prin padure, era o carare facut cu acest scop de Primarie sa nu se impiedice orasenii.    L-au construit in asa fel ca doar de jos din pivnita se alimenta cu lemne si incalzea in sus fiecare etaj, caldura intra in camere si era foarte placuta atmosfera in casa.    Era facut de italieni, aveau catalog dar lucrau cum voia clientul.   Dupa '89 s-au dus si in Romania si au castigat mult acolo, lumea in blocuri la Sighet facea o soba de teracota si cu plita sa nu inghete de frig dar si mancarea sa fie facuta cu un foc iarna.     

Au mai plantat si zmeura pe gardurile lor elvetienii sa fie si mai atractiv plimbarea de dupa amiaza.   Vecinii au copiat idea cu zmeura ca se facea foarte mult si era ieftin fructul organic.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@adal*

tu ziceai ca ai contract cu Hidroelectrica, ai primit vreo factura de la ei in ultimele 2 luni? Ca ziceau ca actualizeaza sistemul de facturare, bla bla, acum zic ca e gata, dar nu am primit nimic pe mail si nici pe site nu mai am optiunea sa bag cnp si sa imi vad factura.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci am sunat la ei, si au inceput sa emita facturile. Ultima pe care am primit-o de la ei era in octombrie pt consumul din iunie, deci urmeaza sa soseasca toaaaate alea pentru iulie - decembrie. Yey.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate intampla asa ceva???   Defapt imi spunea sora mea tot feluri de lucruri si nu voiam sa le cred, dar puneam in pachete mereu si ceva bun de baut ori pentru doctori sau alte chestii importante precum "intretinerea"  Whiskey original si vechi American, le lua mintile.   Cate-un brand de Whiskey are o aroma de te duce pe alta lume, dar multe nu-mi plac.   

Aici mereu se inchide cate-un magazin sau se muta in loc mai elegant si inventarul se vinde la pret redus, nu se transporta la locul nou, acolo vine marfa noua si  "proaspata"!!!   

Sper sa nu le taie servicii celori care nu pot achita factura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se presupune ca un om cu mintea la cap a stiut sa isi puna deoparte ce nu a plătit la energie electrica toate aceste luni si nu a dat banii pe prostii :o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui fortat pe multi sa invete in scoala ce inseamna bani!!!   Am intalnit si aici romani care veneau sa ceara bani ca vine Duminica si le trebuie cel putin 300 de dolari pentru mancare ca le vin si prieteni la masa din care 200 mergea pe bautura.    La cand imi va da inapoi, nici nu s-a gandit  :eek:.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×