Jump to content
Forum Roportal
CrissGirl

Acu la moment

Recommended Posts

Muncă de muncă! Încă mai rezist!

• Like 1

"Numele meu este domnul xyz".

"Sunt doamna Cutăreasca"...

Nuuuuu mai poooot cu ăștia care se domnesc singuri. Așa scrie la ei în buletin, domnul și doamna. Cât de dobitoc să fii, cât?!

• Like 3

Pe la noi, cand e de completat formulare cum sa te numeasca la un Doctor sau alta institutie, apare intrebarea: - pe numele de botez, sau de familie si sint insirate D-l sau D-na, o porecla eventual zis Alias sau altceva dupa dorinta personala.   

Englezii cu toti locuitorii insista sa fie numiti cu aceste titluri, chiar si aici se recomanda a fi Mrs, Miss or Mr???

La locul de munca insa devii unu cu toti, te striga pe numele de botez, daca nu-ti convine pleci.   Toti din fostele colonii britanice imita familia regala ukeista si in State si nu se lasa deloc de aceste traditii dar eu in toti acesti ani n-am lucrat cu nici o femeie decat unu din India, in computere specializat.  Din cauza asta a fost terminat ca venea la pranz nevasta cu mancare in craticioare si voia poze ei de mireasa sa fie pe masa dar era greu de privit ca avea in nas din metal un inel greu care-i acoperea si gura, in semn ca va tacea pentru restul vietii, sau ce.

In acei ani inca nu era la moda piercing-ul, deci era foarte inafara locului poza de sclava.  Nici cu tatuaj pe loc vizibil nu te angajau oriunde.

Nu credeam ca-i American, prima oara aud de el, nu tin minte asa o voce sa fi auzit recent.   Tin minte undeva intr-un film Scandinav demult se canta ceva sau Scotian/Irlandez deloc nu sint sigura ca era demult.   Are succes tanarul, cred ca tatuajele atrag mai multi admiratori.  In Phoenix inca n-a fost ca s-ar fi auzit la stirile de seara sau undeva.   O sa intreb copiii daca-l cunosc, ei sint mai updated totusi, cand erau mici, adormeau pe muzica cea mai actuala de pe caseta, n-aveam treaba cu ei sa le cant.     

• Like 1

De curand am primit o comanda pentru un articol in romana. Si m-am gasit tin pozitia de a cauta in dictionar cum se scrie cutare si cutare, sau daca chiar e un cuvant si nu il inventez eu in romgleza. Nice. Obisnuiam sa cred ca sunt OK cu limba romana; doar fusesem la filologie. Acum imi dau seama ca au trecut 20 de ani. :)

• Like 2

Ma surprinde ce citesc, adica dupa 20 de ani sau chiar 100 de ani sa fie, poti sa declari ca ai uitat din limba ta materna studiat la nivel inalt???   Indiferent unde ai trai nu se accepta!!!   

Pe 31 August a fost Ziua Nationala al Limbii Romane, era un Test de facut in ziar, l-am postat la Literatura.   

Mai auzeam aici de la cele venite prin casatorie in Arizona ca dupa ce au coborat din avion, deja au uitat limba romana!!!   Dar alta limba nu stiau nici acolo ca la franceza au trecut ca profa' avea 2 copiii mici si era la haine de spalat de numa'.  Au memorat textul lectiei din carte si au luat note bune, la teme in scris erau perfecte ca le scria altcineva.