Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

31 minutes ago, Fiero said:

Eu la anul,  tot în iarnă. Din păcate,  e pentru revizia la o nară la care cartilajul nu s-a fixat ok. Dar măcar nu plătesc nimic,  nimic. Nu o să pot colinda mult,  dar merg tot în zona Fatih,  unde e minunat. Și sper să merg însoțită de data asta. Dacă nu,  aia e,  tot singură merg și în concediu,  la Geoagiu.  Mai am puțin. Abia aștept. 

Te cred! Multa sanatate, Fiero!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Câteva zile pe an, la mine în casă miroase a bălegar. Și nu pt că aș fi eu o vacă, ci pentru că se împrăștie pe câmp îngrășământ... habar n-am pe ce câmp și de unde vine așa miros, dar e de vis. 

Săptămâna asta numai de miasme am avut parte, ceva deosebit. 

Editat de Amarena
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa fie doar ingrasaminte chimice, insa in aceasta perioada din an, dupa cunostintele mele nu se folosesc nimic ca este sezonul recoltarilor.   Balegarul pe camp se imprastie prin Februarie cand mai este zapada, ii zice oficial "in mustul zapezii" iar cand deja s-a uscat/vanturat  pamantul, vine aratura adanca de primavara de 35 de cm care incorporeaza tot ce a fost aruncat pe suprafata solului.  Se produce o rasturnare totala al solului dar deja demult nu miroase nimic.

Mai degraba cred ca in cladirea respectiva se curata canalizarea.   Bicarbonatul de Sodiu absoarbe mirosurile, in fiecare incapere ar trebui sa pui intr-un vas plat si pe urma freci cu praful respectiv aragazul, in bai chiuvetele, eu pun la rufele albe mereu bicarbonat dar si la frecat vase.   Am mereu in stoc vreo 20 kg, se vinde in pachete mai mici dar nu raman fara, spal si usile si geamurile, tile-urile in bucatarie si bai, doar pe parchet nu pun.  Merg si in apropierea de incaltaminte, eu am peste tot.       

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci habar n-am ce miroase, nu mă pricep la agricultură. Poate canalizările put, habar n-am, așa o fi în țările civilizate, că în România n-am avut așa ceva. Nu se face nimic aici în zonă. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ploua!!!   Asa deodata a inceput cu soarele arzand pe cer, noi ziceam in copilarie Ploaie Tiganeasca, in maghiara dar nu stiu de unde pana unde isi are originile aceste vorbe stiintifice.  Pe urma dupa ce am intins niste rufe pe sarma a inceput sa toarne cu galeata, puteam sa jur ca din Mississippi era o ramura.   Raul asta m-a daramat de spaima cand l-am trecut prima oara cu masina, in Sud, unde-i extrem de lat si deloc prietenos.   Taie Statele Unite in 2 pe o distanta de 3.782 Km, l-am mai trecut si sub acele arcuri, n-am treaba in acea zona!!!

Inca ploua on-n-off.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merită remarcată performanța lui David Popovici, de la Europenele de Natație, de la Roma. După ce a câștigat aurul, la 100 de metri, a câștigat aurul și la 200 de metri! Omul e fenomenal!

Sperăm să fie în formă și la viitoarea Olimpiadă!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa ca n-am reusit sa dorm toata noaptea, cand as fi adormit, 2 helicoptere, sirenele masinilor de politie si alte masini ... pompierii, ma distreaza ca ceva s-a intamplat in apropiere dar nu stiu ce.   In aceste cazuri helicopterele televiziunilor nu sint lasate sa circule in aer ca nu este loc pentru multi pe cer, mai trec si avioane programate care n-au fost anuntate sa schimbe traseul.  Da' ce galagie a fost timp de 1 ora!!!  Poate voi reusi sa mai dorm, ca de altceva nu sint buna.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toată lumea o ține dintr-un proiect în altul. Toți aveți proiecte, ați înnebunit lumea cu proiectele voastre. "Sunt implicat în foarte multe proiecte". Băi, lasă-ne, unul ar fi că-ți speli mașina evri sandei în fața blocului, cu căldarea cu apă și o cârpă? 

Am și eu un proiect weekendul ăsta, dar întâmpin niște blockers... nu găsesc dovlecei și nici vinete, aici, în zonă. O să fac un meeting de brainstorming și deep dive cu my team, să vedem ce strategii putem să aplicăm, să overcome the stoppers...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca a iesit "UC"* din European Union care-l alimenta din zonele calde cu marfuri delicioase, asa se intampla.  Degeaba se pun bine cu Saud Arabii ca si ei dau titei pe mancare si apa potabila si restul de bunuri de consum. 

In 2002 am fost la Bradford si acolo am vazut niste servicii de la regina ca fermierii producatori lasau in usa din spatele caselor noaptea: - lapte, oua, unt, slanina, paine proaspata, cartofi, ceapa, varza si avea dupa sezon si altele.   Prietenii voiau sa le fac sarmale dar nu prea se gasea varza ca era devreme pentru cea noua, iar din cel de anul trecut era asa cum era.  El avea si mi-a dat totul ce aveam nevoie pentru sarmale din inventarul lui a a primit si el mancare a doua zi, o oala de sarmale.   Nu stiu daca mai functioneaza sistemul asta, in fiecare usa punea marfa dupa numar de persoane si religie, sa nu lase slanina in usile musulmanilor sau ardei iute la britanici, stiu eu ce reguli mai erau.        

*am vazut un program de glume la BBC chiar la inceput cand primea pe romani la munca, si precum romanii nu stiau engleza la "iU.Ke." pronuntat de englezi, ziceau "uc" si spectatorii mureau de ras.   Imediat am sunat pe sora mea si m-a lamurit ca toata lumea si din Teleorman, Ialomita au invatat engleza britanica la universitatea din Cambridge care se duc acolo sa scoata cartofi din pamant.   Si ea tot asa stia "uc sau cuc" ...  e tot acolo m-a asigurat.*  

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, că se găsește cam orice, doar că nu mă nimeresc eu când "bagă marfă", cred. Toată lumea e fiartă pă vinete și dovlecei în perioada asta. Or fi învățat englezoaicele să facă zacuscă...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×