Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acum 58 minute, Rodica` a spus:

Olga, îți răspund dar îți artag atenția ca mereu bați câmpii pe orice subiect inafara bucătăriei. 

Eu la fel  "îți artag atenția" sa angajezi un sofer sa te scoata din concert si sa te duca acasa, de la serviciile de TAXI nu din alta parte, sa nu cazi in acel lac din parcul central, din gresala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Vriies a spus:

Așa cum esențial e că autorul următorului text este Eminescu. :smile:

 

Manuscrisul 2261

284

La umbrar de liliac

Dragostele ce mai fac?

Se sărută până zac...

 

Asta e drăguț. 

 

Bati câmpii și tu ca Olga?  Creația artistica e altceva. Iar tu ca poet aspirant ar trebui sa știi cata munca e în căutarea versului perfect. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, Rodica` said:

Asta e drăguț. 

 

Bati câmpii și tu ca Olga?  Creația artistica e altceva. Iar tu ca poet aspirant ar trebui sa știi cata munca e în căutarea versului perfect. 

Hmm...

Io doar încercai să te abat de la atitudinea belicoasă, prin a-ți releva niște versuri faine din „Caietele lui Eminescu”. Puteai cel mult să zici: Să fie primite! :laugh:

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tuamne.... Azi a fost și Liviu pe câmpii din greu. Dar numai atât am de zis. Că fiind geniu, cred ca muncea la poezii mult mai mult ca un amarat asa ca noi. Genialitatea cred ca înseamnă și putere extraordinara de munca. 

Vriies, merci dar poți scăpa și o lacrima lui Ovidiu spre mine ca sa te iert. Ca nu e nimic mai belicos în atitudinea mea de azi fata de obișnuit. 

Editat de Rodica`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, Ciocârlan said:

Textul tot text rămâne și de-ar fi trăit azi, dacă aveam ocazia, îl întrebam în mod discret: "Ce plm e asta? Ai băut rachiu atât de tare, încât se ridică la nivelul IQ-ului tău?"

Ok. Asta l-ai fi întrebat tu. Nu știu cam ce-ai vrut tu să spui prin asta, însă alții te-ar întreba instant pe tine ce-ai băut în momentul vorbirii sau câte cărți ai citit înainte de epoca internetului. 

Ca să înțelegi și tu...

E vorba de încercările de versuri din „Caietele lui Eminescu”. A fost o mare luptă pentru a pune pe tapet aceste Caiete, în număr de 44, pentru care s-au luptat Iorga, Noica și alții. În aceste Caiete întâlnim toată munca, toată strădania unui om de geniu. Câți dintre noi știm că Eminescu la 23 de ani a tradus o carte grea a filosofiei universale, anume Critica Rațiunii Pure, a lui Kant? Sau că Eminescu a îmbogățit limba română într-o manieră originală, într-o perioadă în care doar o micuță parte din populația României știa să scrie sau să citească?  În fine, întrebarea ta e complet aiurea și poate că ar trebui să-ți ceri scuze ție însuți. Versurile din această poezioară sunt chiar excepționale și au o drăgălășenie de nu se poate! Reiterez:

La umbrar de liliac

Dragostele ce mai fac?

Se sărută până zac...

Iar în vale la isvor

Se-ntâlnește dor cu dor

Se sărută până mor!

 

Chestia cu ultimul vers, „Vacile o iau la fugă”, probabil că voia să continue, să adauge ceva, în fine...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 minutes ago, Ciocârlan said:

Vorbim despre un personaj defunct, dar voi tot pe mine iubiți și tot la mine vă rezumați, chiar dacă nu am vreo legătură logică cu cel menționat în mod principal.

Of, balcanicii mei dragi și mereu beligeranți în mod pasiv... nu așa scăpați de useri. Dar dacă vreți, vă învăț aici, gratuit.

Liviu, balcanicul meu drag, dincolo de faptul că Eminescu este un „personaj defunct”, din punctul tău de vedere, reiterez întrebările:

Știai că Eminescu la 23 de ani a tradus o carte grea a filosofiei universale, anume Critica Rațiunii Pure, a lui Kant? Sau că Eminescu a îmbogățit limba română într-o manieră originală, într-o perioadă în care doar o micuță parte din populația României știa să scrie sau să citească

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
37 minutes ago, Rodica` said:

 

Vriies, merci dar poți scăpa și o lacrima lui Ovidiu spre mine ca sa te iert. Ca nu e nimic mai belicos în atitudinea mea de azi fata de obișnuit. 

Oki, o să scap o lacrimă lui Ovidius (adică lui Publius Naso), spre tine, ca să mă ierți. Dar asta, eventual, doar în weekendul viitor, că până atunci sunt foarte ocupat și am de băgat ceva muncă. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, Ciocârlan said:

Da, am aflat încă din clasa a X-a și încă mai țin minte. Nici nu exista atunci Wikipedia. 

 

Pardon? E puțin probabil să fi aflat din clasa a X-a aceste lucruri, pentru simplul motiv că pe vremea aia nu se prea discutau aceste lucruri. Și presupunând că le-ai fi aflat, văd că nu prea ți-au folosit.

10 minutes ago, Ciocârlan said:

 

Dar tu știai, sau vrei să aduc aici dovezi că era un jeg anti-semit.  

Ok, aștept să mă uimești. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, Ciocârlan said:

Ești oltean? Nu-mi explica, se vede.

O viață frumoasă și evită-mă.

 

Hodoronc-tronc! Ah, nu mai vii cu dovezi care să-ți spijine aberațiile despre Eminescu?

Ce importanță ar avea acest aspect? Prin modul în care ai „evoluat” colea, în seara asta, dincolo de arealul în care viețuiești,  nu dovedești decât că, cel mult, ești sărac cu duhul. 

Viață frumoasă și ție!

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, Vriies a spus:

Chestia cu ultimul vers, „Vacile o iau la fugă”, probabil că voia să continue, să adauge ceva, în fine...

N-a mai avut inspiratie poetul ca vacile au luat-o la fuga dupa niste taurasi lasati liberi pe imas pentru prima oara.   A murit cu pana-n mana si filozoful in lipsa de sursa artistica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×