Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Evstafiev-chechnya-tank-helmet.jpg  = a Chechen militiaman displaying his Borz, 1995  sau   Borz in maghiara = Bursuc in romaneste = animal salbatic th?id=OIP.0SFfvIaZS0MmIEWnuSQPHgHaE8&pid=Api&P=0&w=244&h=163

 

Nu stiu despre care  borz vorbesti dar pot fi si amandoi in padure in ziua de azi.  Sau ma incerci sa vezi cata romana cunosc.   Eu n-am auzit acest cuvant precum l-ai scris  " borze"

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pădurea aia, Moto, arata ireal. Parca e pictura, pă cuvântu meu. Aia e apa feruginoasa ce curge pe pârâul cela, nu? 

Mda, știu ca totul e superb la voi. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 34 minute, Rodica` a spus:

Pădurea aia, Moto, arata ireal. Parca e pictura, pă cuvântu meu. Aia e apa feruginoasa ce curge pe pârâul cela, nu? 

Mda, știu ca totul e superb la voi. 

Da, e apă cu fier. Borcut i se spune pe aici. 

Zona e doar intrarea în pădure, la 5-10 minute de izvorul Bizom. 

 

IMG_20220624_145129.jpg

IMG_20220624_150031.jpg

IMG_20220624_150034.jpg

IMG_20220625_201734.jpg

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 ore, Rodica` a spus:

Pădurea aia, Moto, arata ireal. Parca e pictura, pă cuvântu meu. Aia e apa feruginoasa ce curge pe pârâul cela, nu?   Mda, știu ca totul e superb la voi. 

O vacanta acolo in salbaticia padurii, daca ai tot ce-ti trebuie,  este atat de ralaxant, parca se naste omu' inc'odata!!!   Fara telefon sau computer, doar natura de vazut si ceva de mancare si de baut, este o sanatate fara alte complicatii.   Poate bai sarate sau ce cuprinde cuvantul "borcut" ... secuii spun "borviz" la apa minerala natural gazoasa ce se colecteaza din izvoarele de unde ies la suprafata pamantului.  Bor = vin, iar viz = apa in maghiara, in copilarie doar asa o apa beam zilnic la Suseni si-l foloseam la gatit, la muraturi dar si la spalat de lucruri mai sensibile.   Nu ingheta izvorul niciodata!  Erau 2 in comuna aproape unu de altu, ajungea la toata lumea plus turisti care umpleau tot ce aveau ca se opreaua utobuzele sau alte masini sa ia apa.

Editat de The Unknown
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Borcut este un cuvânt destul de răspândit, constat. În unele zone borcut este bautură din apa și bicarbonat de sodiu ce o bei după o betie sau când ai indigestie. În toate cazurile înseamnă apa minerala sau mineralizata, după caz. 

Nu? :dance:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×