Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Varza cu carnati... yummy. Acus e gata. Chiar nu mai gătisem asta de foarte mult timp. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fasole boabe uscate fierti in apa cu sare, dafin, boabe de piper, ceapa, usturoi, cozi de patrunjel, ardei gras si rosii.  Am pescuit boabele si le-am preparat salata cu ceapa, rosii, usturoi, ulei sare si piper macinat, le-am mancat cu tortilla.   Sotul l-a mai inbunatatit cu pui de pe gratarul mexicanului cumparat mai devreme si l-a mancat singur aproape in inregime.   Eu credeam ca ieri a fost Vineri si am tinut post, de aceea el s-a asigurat ca va manca bine, nu zeama de fasole pe care-l mananc eu azi, ca e Vineri si beau ceai neindulcit.   Nu arunc zeama in care fierb cartofi sau paste, ca-i vine randul la ceva de post in ziua urmatoare, cu putin patrunjel verde si piper macinat, crutoane doar din paine uscata/prajita fara unt sau ulei, devine o mancare pentru suflet, hidrateaza corpul.       

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A comandat fiul un nou aparatus si ajunge dimineata aici, desi depozitul Amazon este in oras cred ca cel mai mare din LUME si sub pamant se afla marele depozit, doar birourile sint la suprafata, dar mai sint comenzi inaintea mea.   Vine si el dimineata cand va sosi pachetelul, el este instiintat nu eu, si este mai bine asa.   

Am de pregatit si pentru el un "mic dejun" pe masura americana: snitel din pui, cartofi cu patrunjel si orez sub capac mai mult in aburi, sos de ciuperci si salata de castraveti din acei mici si traditionali cu aroma si gust excelent cu marar verde si ceapa dulce, otet din orez.   Mananca acasa cu sotia si fiul care deja se uita dupa bunatati pe masa, are 8 dintisori si-i foloseste.   Acum isi da seama de ce i-au fixat si lui un scaun inalt la capatul mesei :eat: sa fie la nivel cu restul la acel capitol.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"S-a facut lumina-n sat" ... :balloon:  mi-a venit pachetelul cu 2 bucati de mouse sa nu se mai plimbe cu una bucata ca benzina-i scumpa!

L-am fixat pe asta cu 2 baterii si functioneaza :bb: cel vechi mergea cu o baterie.

Acum inapoi in bucatarie sa-mi gatesc ciupercile scumpe care erau la pret redus fata de cat au costat in San Duego cu 25 de ani in urma cand le-am zarit intr-o alimentara.   Tot cantitatea de 0,454 de grame costa $$$$ 1200,00.   E marfa rara pe aici asta, abia mai erau pachete ca acolo in Costco totu-i impachetat.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce turneu fain, ăla de tenis, de la Cluj! Păcat că se desfășoară fără spectatori. Mi-ar fi plăcut și mie s-o văd pe Emma de aproape, la lucru. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dau pe ceva TV? Nu am urmărit decât presa scrisa. 

Cred ca e fain ca unii ne-am luat și bilete. :baby:

Amu asta e, dacă situația epidemiologica asa e.... Lasă că la anu ne ducem. Care mai rămâne. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×