Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

1 hour ago, Enki said:

Cand m-am inregistrat am avut nick-ul Ray of light, l-am schimbat foarte repede dupa aia si asa a ramas.

Pe mine ma ametesc schimbarile astea de nick chiar si cand sunt facute pe acelasi cont, de clone nu mai zic, habar n-am cine ce nick a avut.

 

Mda, acum văzui și io....:smile:

Și abia acum realizez cu adevărat că, metafizic vorbind, avem concepții asemănătoare. Întrebarea e: De ce ne-am mai păruit uneori? :laugh: Cre' că din cauză de orgolii.:biggrin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

Mda, acum văzui și io....:smile:

Și abia acum realizez cu adevărat că, metafizic vorbind, avem concepții asemănătoare. Întrebarea e: De ce ne-am mai păruit uneori? :laugh: Cre' că din cauză de orgolii.:biggrin:

Aveam. Nu mai avem.:o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Enki said:

Aveam. Nu mai avem.:o:

Adică? Vrei să spui că ți le-ai schimbat, complet, de vreo 10 ani încoace?

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

Adică? Vrei să spui că ți le-ai schimbat, complet, de vreo 10 ani încoace?

 

in 14 ani cat au trecut de cand m-am inscris pe forum, am devenit mult mai pretentioasa cand vine vorba de dovezi. Nu mi le-am schimbat cu altceva, am renuntat la ele.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Enki said:

in 14 ani cat au trecut de cand m-am inscris pe forum, am devenit mult mai pretentioasa cand vine vorba de dovezi. Nu mi le-am schimbat cu altceva, am renuntat la ele.

Dovezi caut și eu, no problem. Părerea mea este că nu prea poți să renunți complet la ele, pentru că aceste vin din intuiție sau, mă rog, sunt legate de factorul intuiție. Dar dacă tu zici, așa o fi.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Enki a spus:

in 14 ani cat au trecut de cand m-am inscris pe forum, am devenit mult mai pretentioasa cand vine vorba de dovezi.

Enki, scuza-ma, dar cred ca nu asta este problema. De fapt ai ajuns la concluzia ca nici un fel de dovezi ordinare nu te vor face sa iti schimbi conceptia ta despre lume, si despre anumite aspecte ale ei.

Nu cred ca esti mai atenta la argumente, esti mai sigura ca niciodata ca poti sa respingi orice nu se potriveste cu ceea ce stii tu despre lume.

Poate este bine, nu stiu.

Mie imi place sa ascult orice, din orice parte, atata timp cat au o oarece masura si nu trec dincolo de limite acceptabile. Bine, acum stau si ma intreb care si cat de acceptabile sunt acele limite. :smile: Cred ca problema mea este ca imi place sa ma indoiesc de orice si mereu mi-e teama ca as putea sa ma intepenesc intr-o idee fixa despre lume.:smile:

Omul mai are atatea de desoperit despre el si lumea pe care o percepe, dar mi-e teama ca va rata asta din cauza celor prea siguri ca ceea ce stiu acum le este suficient.

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum dracu vine asta: jumatatea de sud-est a tarii? N-ar trebui sa fie sfertul?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Enki said:

Cum dracu vine asta: jumatatea de sud-est a tarii? N-ar trebui sa fie sfertul?

Nu știu dacă am înțeles prea bine la ce te referi.

Poi, depinde de contextul respectiv. dar în niciun caz jumătatea de sud-est a țării nu e sfertul!

Dacă ne referim la „Regiunile de dezvoltare”, atunci situația stă așa:

800px-Rom%C3%A2nia_regiuni_dezvoltare.svg.png

 

Dacă am vrea să ne referim la o împărțire strict geografică în patru zone, asta presupunând că am făcut o împărțire a suprafeței României în zone aproximativ egale, precum Nord-Est, Nord-Vest, Sud-Est și Sud-Vest, chiar și așa, jumătate de sud-est a țării, adică jumătate din zona Sud-Est, nu e un sfert, ci jumătate din sfert, adică 1/8 din suprafața țării.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×