Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Meh, e doar un vis ce am zis eu @Stu'

Facem exact chestia asta de ani de zile, insa in ianuarie intotdeauna.

Si nu merge chiar gratar, gratar, gratar in fiecare zi. Mai merge si o ciorba si o tochitura sau o ciulama din cand in cand. Trebuie sa fie cineva acolo cu talent la gatit adevarat, ca dintre barbatii nostri, doar unul singur se pricepe si la gatit, nu doar la gratar. Si nu putem sa abuzam de el. :lol2:

Editat de Enki
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai gratar si ceaun.

Eu fac asa in weekend prelungit la munte: prima zi gratar de porc si mici,  a doua - ramasitele de gratar le pun in lipie + salata, a treia - mancare la ceaun; a patra - paste sau mamaliga cu branza de burduf, slanina si smantana ( bulz) a cincea iar gratar, dar de aceasta data cu o carne mai slaba. ...

Editat de Stu'
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Enki said:

Mult spor. Nu e nimic mai relaxant si mai placut decat sa construiesti ceva cu mainile tale. 

Imi plac la nebunie tutorialele DIY, am si eu multe salvate sa le pun in practica la un moment dat, majoritatea alor mele sunt pt decoratiuni.

Ah, si sa pui poze cu rezultatul, bineinteles. Si cu etapele de lucru ca e treaba complexa acolo.

Da! Multumesc frumos!

Asa este, extreeem de relaxant si multumitor.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
38 minutes ago, Stu' said:

Pai gratar si ceaun.

Eu fac asa in weekend prelungit la munte: prima zi gratar de porc si mici,  a doua - ramasitele de gratar le pun in lipie + salata, a treia - mancare la ceaun; a patra - paste sau mamaliga cu branza de burduf, slanina si smantana ( bulz) a cincea iar gratar, dar de aceasta data cu o carne mai slaba. ...

=P~

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 47 minute, Enki a spus:

Meh, e doar un vis ce am zis eu @Stu'

Facem exact chestia asta de ani de zile, insa in ianuarie intotdeauna.

Si nu merge chiar gratar, gratar, gratar in fiecare zi. Mai merge si o ciorba si o tochitura sau o ciulama din cand in cand. Trebuie sa fie cineva acolo cu talent la gatit adevarat, ca dintre barbatii nostri, doar unul singur se pricepe si la gatit, nu doar la gratar. Si nu putem sa abuzam de el. :lol2:

Eu am cabana la care merg de trei-patru ori pe an și acolo am ritualul meu, care durează fix trei zile. Totul se întâmplă identic de fiecare dată.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astepti (iar) invitatii pretioase?

just shoot, ca un veritabil om de munte. ca sa nu spun yeti...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oke.

În prima zi mă îmbăt ca porcu'. 

A doua zi borăsc tot ce există.

A treia zi mă duc acasă.

Da' nu e obligatoriu să urmați rețeta mea pentru fericire. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci iti dai un fel de restart...

Macar te incui on the inside inainte sa te transformi in porc? Am auzit ca unii, cand o iau razna, devin periculosi...

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×