Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Pe la noi biletele de avion se cumpara cu mult inainte de calatorie.   Cei care merg de 3-4 ori in Ungaria sau alta parte in Europa, isi cumpara biletele la inceputul Decembriei cand incepe anul lor Fiscal si sint interesati sa vanda toate locurile sa le fie asigurate salariile.   Si daca mergi o data oriunde, cu 6 saptamani inainte cel putin trebuie cumparat biletul, ca altfel devine foarte scump.  Concediile la fel trebuie anuntate de toti angajatii in primele zile al anului nou sau inca mai devreme sa fie planificati, nu toti deodata.       

Tot agentia de bilete se ocupa de inchiriat masina si Hotel ieftin, desi este Hilton, ca au contract.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt zborurile continentale, preturile erau bune cu 2-3 luni înainte. După pandemie regula asta nu mai e așa reliable. Pot să zic că le-am luat acum cu 10 lire mai scumpe decât aș fi putut să le iau acum trei săptămâni, că am sperat să mai scadă, pt un zbor pe 4 aprilie. 

Pt zborurile lungi, da, se iau (teoretic) cică cu vreo 9-10 luni înainte. 

Eu ziceam doar de locul în avion, la Ryanair nu am dat niciodată mai mult de 4 lire pe un loc.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La aeroport de multe ori apare anuntul, cine renunta la calatorie pe acel zbor, va fi recompensat cu o suma de bani foarte mare si un bilet pe alta zi.   Pe urma am aflat ca sint afaceristi care ofera sumele ca firma le deduce din taxe si asa , doar ca are respectivul de calatorit urgent.  Multi abia asteapta sa auda de oferte ca se pun pe picioare si la multi cateva zile nu conteaza.

Aud prima oara un bilet de 4 Lire, pe o distanta asa de scurta inca n-am calatorit cu avionul.  Am ocolit o mare parte din Statele Unite, 7 zile un drum, si noptile sint incluse dar le dormeam intr-un hotel dupa o baie ca nu-i usor de condus 800 de miles/zi.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Amarena said:

Eu ziceam doar de locul în avion, la Ryanair nu am dat niciodată mai mult de 4 lire pe un loc.

Cu ei am calatorit si eu cel mai mult. Bine, de fapt per general am fost doar o data cu Tarom si de trei ori cu Ryanair in 2022, insa nu m-au dezamagit cu nimic in cele trei dati, nici ca pret, nici ca servicii, nu am avut parte de intarzieri etc.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, întârzierile deja sunt normale, nu mă mai surprind. De Wizz am fugit și încă fug, Ryanair e mai bun și la prețuri, dar acum n-am avut încotro, după cum am aranjat lucrurile, va trebui să folosim Wizz. 

La întors plecăm din București și o să luăm Ryanair... 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumos scriam pe forum în 2015.... foarte frumos. Doar ca nu mai cred la fel.  Migrația din calea războiului și dictaturii este perfect justificata iar pe oamenii aia tre sa ii ajutam cu tot ce putem. 

Cum spuneam, în 10 ani oricine e altfel. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Rodica` said:

Ce frumos scriam pe forum în 2015.... foarte frumos. Doar ca nu mai cred la fel.  Migrația din calea războiului și dictaturii este perfect justificata iar pe oamenii aia tre sa ii ajutam cu tot ce putem. 

Cum spuneam, în 10 ani oricine e altfel. 

Ăia care scriau frumos până în 2015, scriu la fel și acum. Ăia care scriau urăt, scriu la fel de urât, doar că au mai mult tupeu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 ore, Amarena a spus:

Eu ziceam doar de locul în avion, la Ryanair nu am dat niciodată mai mult de 4 lire pe un loc.

Asta NU inteleg, e sistem uke-ist/britisch???  nici n-am auzit de asa ceva ca locul se cumpara separat.   Pan'acum se oferea locul cu biletul pe unde eu calatoresc.  N-am folosit e drept aceste companii.   Am fost de catevaeori in UK,  dar n-am dat de asemenea problema ca aveam bilet cumparat dus-intors, insa am observat ca sint ALTFEL in toate englezii.  

La Cartofi prajit, spune chips si-i serveste in ziar  :surrender: langa peste prajit ... asta m-a last fara suflu.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Britanicii fac totul altfel, da, dar locul cumpărat separat nu e chestie britanică, așa fac companiile low cost. Nu-mi amintesc cum e cu astea naționale, că n-am mai fost cu una din 2018.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce frig e afara!!!!  Nu sint nici 2 grade si jumatate Celsius sub loc acoperit la mine la 10:00 AM.  Computerul le cam rotunjeste, dar nu-i adevarat ce zice, nu-s 9*C!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×