Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Au început să mă enerveze oamenii care se scuză excesiv, chiar dacă nu au greșit cu nimic. De ce se fac singuri preș în mod inutil, nu înțeleg. Îmi miroase a ceva nașpa și am o bănuială că, atunci când chiar o comit, nu se scuză și devin agresori. 

What's wrong with people, chiar toți sunt fucked up?!

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rezolvat si cu tema pentru lucrarea de disertatie. Atatea pe cap, dar reusesc sa ma impart, iese totul bine si satisfactia e imensa. Somnul e cheia :dance:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-as putea duce spre gura asa ceva, nu-i de mine specialitatea asta.   E instalat in alimentara mea un chinez care tot prepara si ofera la gustat marfa asta.  M-a intrebat sa-i spun de ce-l refuz mereu.   Credea ca peste tot pe PLANETA deja se mananca in stil chinezesc.        

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sushi e japonez și e delicios! Am înțeles, totuși, că sushi din Europa nu are nimic în comun cu cel din Japonia. Sper să verific personal asta... într-un viitor nu prea depărtat.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, The Unknown said:

Eu n-as putea duce spre gura asa ceva, nu-i de mine specialitatea asta.   E instalat in alimentara mea un chinez care tot prepara si ofera la gustat marfa asta.  M-a intrebat sa-i spun de ce-l refuz mereu.   Credea ca peste tot pe PLANETA deja se mananca in stil chinezesc.        

Sushi e mancare originar si specific japoneza, dar si mancarea japoneza si cea chinezeasca sunt la mare cautare. Si eu sunt fan si mananc destul de des, sunt super gustoase 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai crescut obisnuit sa mananci de mic peste, precis ti se pare altfel decat mie care aveam aproape 20 de ani cand am gustat prima oara.   In familia mea NU se consuma marfa asta, deloc nu era pe nici o lista de cumparaturi sau pe menu.  Secuii nu mancau atunci pesti, acum deja e alta viata.  Bunicul german nu s-a atins de peste cat a trait si nici mama, pe langa ei mai sint multi care se laudau ca nu gusta peste niciodata.   

Nici in restaurante in Sighet nu era peste doar mancare maghiara in acele zile, mici se facea doar vara pe terasele restaurantelor, nici friptura la gratar nu era un item de comandat :chef:  Branza Telemea NU se putea vinde in Maramures, romanii locali faceau ce voiau sa manance la acest capitol, nu era necesar de importat.  In alimentari statea pe tejghea intr-un lighean de plastic colorat, in apa.  Nu erau instructiuni langa, au adus mincitori la constructii si pentru ei si mancarea preferata, dar nici ei nu cumparau ca si-au gasit altceva pe plac.   

Deloc nu era Heringul cu ceapa din butoi care avea la fel ca si branza un miros teribil si l-au scos afara in curte, in spatele magazinului care era langa Tribunal si era o problema.

Pentru mine intre mancarea chinez sau japonez nu este diferenta ca nu le mananc nici macar acele rulourile de primavara ca peste tot pun shrimpi sau tofu si altele.

In State sint cu miile localurile cu acest profil daca si in alimentara americana au instalat un stand.  Era o vreme cand se putea immigra cu bani din Taiwan, China si de oriunde, pentru 1 milion de dolari putea intra orice familie numeroasa, cu ce nume voiau  :surrender:   Au venit foarte multi chiar, au cumparat pamant majoritatea in California sau oriunde s-au dus, de acolo s-au imbogatit ca produceau marfurile folosite la aceste specialitati, si era proaspat mereu, nu importat si trambalat peste Pacific.        

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce cool e să folosim cuvinte de-a-n praștia, chiar dacă nu le cunoaștem sensul propriu.

Ultima modă: calitativ. Este un film calitativ. O marcă de haine calitativă. Nope... nu înseamnă "de bună calitate". Nope.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×