Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acum 4 ore, Amarena a spus:

Am luat-o și noi pe una din prietene anul ăsta. :laugh: Dar nu cred că repet experiența, cineva cu alte tabieturi, cu alt ritm, poate complica lucrurile. 

Cred ca se mai aminteste de vremuri cand nu toti din Romania conduceau masina, deci nici Permis de Conducere nu aveau desi locuiau in Europa de West, America, Canada.      

Nu mai tin minte unde am fost si am vorbit despre mers in Europa/Romania din State in vacanta.   In scurt timp vine o cunostinta sa-ne prezinte ce au planificat ei bazat pe informatia ca noi calatorim, daca-i adevarat cu ceea ce ma dau grande in public!!!

Nu stiu azi cum este, dar inainte de EU din tarile de vest nu se inchiriau masini de mers in Romania, era scris pe actul masinii ca n-are acces masina ca sa fie in atentia vamesilor.   Ei s-ar duce in Europa dar fara masina parca nu sta bine, insa cu noi ar iesi perfect calatoria, fara sa ne intrebe daca ne convine.   Aveau de mers la Amsterdam sa viziteze pe cineva dar nu cu noi la vedere, ca le-ar fi rusine ca sotul meu nu este din Europa si olandezilor nu le plac strainii ca el. 

Ce m-a surprins si deranjat era ca ea spunea in gura mare in comunitatea maghiara ca va avea bici in mana sa dea in cal sa fuga mai repede!!! 

Nu eram prieteni, doar o cunosteam din copilarie ca treceau in fata casei noastre de cand ma stiu.   Ei au facut socoteala ca sint mai inalti ca noi si baga frica-n noi ca tot inchiriem masina atunci ai n-au nimic de plata ca si fara ei ne-am duce.   Planurile noastre nu existau, le plimbam pe ei doar in toata Ungaria si Ardeal.  Avem 10 zile de vacanta si ei 30 ca nu lucrau decat privat, curatau case, apartamante, magazine.   Noi am plecat fara ei cu o zi mai devreme, dar le-am lasat sa investesca in vacanta, sa faca cumparaturi, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt mai odihnita dar tot lucrez in bucatarie si nivelez cumva lucrurile dar nimeni nu le va face in locul meu.   Munca asta devine din ce in ce mai grea, poate doar pentru mine-mi fac sarmale de acum,  e cam grea oala de 20 de litri si goala, d'apoi umpluta.   Am avut placerea oricum, am dat de pomana si mai am de dat dar nu erau acasa persoanele. 

Pentru tatal meu am facut care ar fi implinit 100 de ani si de 50 de ani este mort, exact in ziua de nastere.   

Am dus si la comunitatea maghiara, am avut un eveniment si acolo dupa care am luat masa, fiecare a adus ceva, dar eu numai 2 prajituri am mancat si am avut o vreme foarte buna cu tot feluri de necunoscuti, dintre care unu nu imagina ca eu n-am o biblie acasa si nu-l citesc  :eek:  si n-am de gand sa ma spovedesc ca inainte de a muri sa fac aranjamente cu Stapanul.

Alta data nu se vorbea pe limba asta, precis nu era din Phoenix ca nu l-am mai vazut pe ringul de dans!!!   O sa-l vad cum se misca la Balul Strugurilor peste 2 luni, daca vine. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 8/27/2022 at 11:31 AM, King1 said:

Si eu mai fac asta, e frumos, uneori palpitant, parca esti intr-o aventura pe cont propriu, alteori linistitor. Dar sentimentul general e foarte placut si descoperi mult mai multe, atat din jur, cat si despre tine.

N-am mai rabdat si mi-am organizat un city break la Viena de unul singur. Aia e :surrender:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
25 minutes ago, Amarena said:

Foarte drăguț. Fă o vizită și la palatul Belvedere și salută-l pe Klimt din partea mea. :))

Neaparat! Merci mult, timpul e scurt si chiar o sa imi fac un itinerariu cu cele mai faine chestii de vazut/incercat :happy:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, King1 a spus:

Neaparat! Merci mult, timpul e scurt si chiar o sa imi fac un itinerariu cu cele mai faine chestii de vazut/incercat :happy:

Daca aI timp suficient la dispozitie, pentru a mai varia de la arhitectura si arta cu care te înconjoară Vienna, viziteaza Haus des Meeres. Nu e doar acvariu, are si un mini ecosistem tropical.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Muzeul de istorie naturala iar e foarte fain, cred ca de 4-5 ori l-am vazut, si tot descoperi ceva ce ti-a scapat data trecuta.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si sa urci in catedrala.sf Stefan. Are doua turnuri, doar unul avea lift parca, in ala am fost

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×