Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

In fata casei sint opriti 3 masini al politiei, au tras pe dreapta pe cineva.  Este o actiune linistita, insa mi-a atras atentie un joc de culori electrice parca face doar scantei o sarma electrica si m-am speriat ca e noapte pe aici, 10:42 PM Vineri si altfel e intuneric.  Este de un lila-portocalie fascicolul de lumina, parca sintem in Cazino pe un ring de dans, deloc nu seamana cu traditionalul girofar.   Agentii stau cu armele intre maini, e procedura noaptea,  plus este zona rezidentiala.   Precis vre-un Californian grabit a depasit viteza sau fugea de ei.    

Masina a fost ridicat, cu ei nu stiu ce s-a intamplat dar de mizeul noptii s-a incheiat actiunea, n-am fost atenta cand a s-au oprit, am fost in alta parte in casa.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gizas fakin craist.

Sunt varza. Ma lupt cu o gaina intreaga pe care vreau sa o fac supa, n-am putut sa o transez cruda, n-am putut sa o transez nici fiarta. E impenetrabila. Tanc. Ori am eu cutite proaste. Cu chiu cu vai i-am detasat pulpele si aripile, restul e apocalypse proof. Imi trebuie un topor. O drujba. Nu mai pot.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, King1 a spus:

E gaina de tara, nu? Adica nu cumparata din supermarket.

yeap. Beton.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Precis a fost o gaina foarte batrana, atunci se intampla asta.   Am vazut din asta multe in copilarie in Secuime ca nu prea era la moda de mancat pui, doar o gaina batrana intra in oala de supa care era cat un cazan ca timpul de fierbere era foarte lunga si asta daca era cineva bolnav, sau o femeie care a nascut un copil, alta alapta si trebuia o supa buna.  Dupa aproape de o zi de fiert s-au adaugat morcovi, gulie, patrunjel si telina radacini sa devina supa.   Veneau din toate colturile din sat dupa zeama ca asa era legea satului.   Cateva zile la rand tot punea apa pe gaina si fierbea, si mereu supa a fost foarte buna.  Cand a venit ziua de facut paine, s-a mai fiert gaina si s-a pus intr-o cratita si in cuptor la rumenit nu stiu cate ore, ca s-a mancat doar cand si painea era coapta.   Era mancarea preferata al barbatilor pe acea zi.  

Aici in Phoenix odata am cumparat un pui, care nu avea decat o margea de grasime dupa ce a fiert pe foc mic vreo 4 ore.   N-avea nici gust, nici la pisici nu trebuia.   Totul s-a aruncat. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Supa a iesit foarte buna, n-am ce zice. Am facut cu multe galuste, sa compensez ca efectiv nu am putut sa scot carnea de pe ea. Si cu patrunjel verde e chiar yummy.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum poate un fumator sa nu mai suporte fumul de la propria tigara? :mda:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×