Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acum 5 ore, King1 a spus:

Sa ma opreasca cineva din cumparat carti... :surrender:

Si eu am recidivat din nou, astept inca 3 carti. :)

Am ascuns toate reclamele de la site-urile de carti de pe facebook, dar ce sa fac daca cartile pe care le citesc fac trimitere la alte carti pe care simt ca mor daca nu le am? :) E boala curată!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Fiero said:

Si eu am recidivat din nou, astept inca 3 carti. :)

Am ascuns toate reclamele de la site-urile de carti de pe facebook, dar ce sa fac daca cartile pe care le citesc fac trimitere la alte carti pe care simt ca mor daca nu le am? :) E boala curată!

Chiar! Eu astept inca 8 :lol2:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, King1 a spus:

Sa ma opreasca cineva din cumparat carti... :surrender:

Mai bine cumperi cărți decât să cumperi inutilități efemere.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 ore, Amarena a spus:

La mulți ani fiului.  Azi e și Remembrance day in UK și Commowealth. La 11 a.m. s-au ținut 2 minute de tăcere.Remembrance Day si pt mariajul meu, 20 de ani ar fi fost azi. A 2 minute silence și R.I.P. :beer:

In State se numeste Veterans Day, bunicul meu, veteran, mereu a celebrat aceasta zi cu camarazi din Primul Razboi Mondial, noi nepotii greu am inteles ceva ca eram mici si nu se vorbea de acest eveniment atunci in Romania la radio.   Fiul meu seamana leit cu acest bunic, eu doar acum observ cum se maturizeaza, ca asa-l tin minte pe bunicul.  Rudele cand l-au vazut in '94 in Ardeal erau muti si nu stiam de ce :eek: 

Si aici sint parade peste tot dar nu mergem aproape de inghesuiala niciodata ca se parcheaza masina si mai e de mers pe jos mult dar nu este loc de cei care au dormit acolo sa fie in primul rand.   Eu nu merg aproape de acei oameni cu sau COVID.   Am avut o zi frumoasa si calduroasa, si in Julie eram imbracata cu acele haine dar aveam alte planuri.  

Multumim pentru urari, saptamana viitoare va fi party nu prea mare la ei acasa.   Ca sa ma scuteasca de gatit, am doar de ridicat tort-ul in drum spre ei din cofetaria unde au comandat. 

        

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 ore, Enki a spus:

La multi ani fiului tau, Olga! Da, asa o ocazie chiar cere ceva bun de băut!

Multumim pentru urari!!!   Asta e norocul meu, mereu intervine ceva daca planific si cel mai mic si inocent eveniment, si urmaresc demult asta.  Nu pot sa planific nimic, las totul sa se intample in voia sortii.   Inca o saptamana cel putin nu este recomandat dupa COVID vaccin de baut, dar eu pana la Thanksgiving, 25 Noiembrie, n-o sa beau nimic.  Nu risc nimic!!!  

Tot eu sufar durere in ziua de azi, de brat numai dupa Booster de data asta!!!  dar ma bucur ca e afara din cale si asta si pot sa uit pentru o vreme de boli si alte probleme de sanatate. 

Erau doar foarte batrini in rand pentru vaccin in farmacie de data asta, de 100 de ani si peste in scaun cu rotile toti ca cei capabili erau pe terase la sarbatorit evenimentul istoric.   Stie farmacistul ca sintem acasa si avem timp, de aceea ne-a convocat cat mai era loc in agenda comfortabil si era loc si in parcare ca se va schimba curand ca va trebui sa fie cineva cu arma la pazit calmul in cladire dar si inafara.   

Un mare numar (in milioane) de oameni ies din oras pentru aceasta zi la munte sau la pescuit in Ocean, de aceea a organizat un Maraton de Vaccinare farmacistul care tine 24 de ore pe zi, asa este orarul farmaciei si al drogheriei, mereu este deschis.   Are pacienti dar nu se inghesuie lumea, bine ca nici nu ploua ca ar mai incurca situatia ca si aici ar trebui sa se prezinte mult mai multi dar nu se duc.   Aproape toti erau fara masca in cladire desi de anunta la microfon sa se acopere pe fata, dar se credeau la plaja dupa imbracaminte.   Doar personalul purta masca si noi!!!  

Pe un formular se cerea pe langa rasa de om din care face parte pacientul dar si originea etnica, de aici provin tot feluri de date statistice si era obligator de marcat sau adaugat sa stie cum reactioneaza la diferite etnii Boosterul.     

Aveam pregatita o sticla de 750 ml de Grand Marnier intr-un ambalaj de cadou cu 2 pahare, il am de cateva luni daca nu de ani ca am vreo 4 din acele cutii, just in case sa fie in casa.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 ore, Çukur Bitmesin a spus:

La multi ani Olga!    La multi ani și fiului tău!

Iti multumim si tie pentru felicitari, am vorbit cu el la telefon in seara asta ca au ajuns de ieri la munte unde e cam mai mult frig decat au ei haine groase, dar vor cumpara ca stau in oras la inaltime/altitudine inalta, cu copil mic nu este indicat intr-o cabana in natura ca ursii nu cunosc limita, padurea e al lor!!!   

Nu voiau sa stea acasa sa le vina felicitari de veselie cand America-si plange mortii, eroii cazuti in toate razboaiele, tineri majoritatea.   De asta s-au refugiat putin in munti sa fie langa necunoscuti sa se mai incarce si de alte elemente in bateriile lor ca de stat in casa au deja o problema.   Acum cand copilul alearga deja e mai usor de trait dar foarte greu ca totul trebuie sa fie afara din traseul special pe unde alearga de fericire ca ce mai poate sa faca!!!   

Sint foarte fericita ca am o familie frumoasa, copiii cu care ma mandresc doar COVIDu' nu ne lasa in pace sa ne intalnim cum am dori si cu altii deloc ca nu sintem siguri daca s-au vaccinat, n-am DREPT sa le controlez, si devin interzisi, cred ca pentru restul vietilor noastre.        

Vine randul sa celebram si aceste evenimente intr-o zi ... cu mai multa placere, ca nici al nepotului inca n-a fost re-organizat.   Sticlele mele stau la invechit, documenteaza bonurile de la casa decand le-am cumparat!!!     Viata lunga le doresc la toti trei intr-o lume fara COVID!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 ore, Melania a spus:

Eu beam daca era cu necaz. Daca e cu bucurie, ce-mi trebe booze?   La multi ani fiului tau, Olga!

Multumesc pentru urare!!!  Eu daca am ocazie beau, foarte rar ca nu risc sa fiu oprita si gasita cu aburi de alcool.   

Pentru mine este o mare sarbatoare daca beau un pahar de sampanie sau altceva, coniac de obicei ca nu prea am multe pe lista asta foarte scurta cu bauturi alcoolice.   

Daca am vre-un necaz, n-as putea sa beau nimic, vezi sintem invers cu ideile despre acest pas in viata.   

Trebuie sa fiu fericita, sa marchez un eveniment cu acel pahar ca si restul de oameni langa mine, ca nu beau singura niciodata.  Sotul imi toarna in pahar sa nu ma simt chiar singura ca se intampla des in ultima vreme. 

El nu bea ca are multe medicamente de luat si precum e si ziua lui sau alt eveniment in familie care cere un pahar de ceva, ridica si el un paharel pe care tot eu o sa-l golesc.   

Nu-mi permit musafiri sau prieteni, cu venici pe strada sau in parcare, pe terasa ne intelegem la o bere, eu nu prea beau nici bere.   

Au trecut si 10 ani de multe ori si n-am avut timp sa beau ceva, eram la volan mereu.  De aceea astept vre-un eveniment sa mai ies si eu din rutina, in baruri nu merg, nici la o cafea nu intru.   

Primim invitatii de nunti si altele, dar eu nu vreau sa ma duc la nimeni sa amestec virusuri.  Trimitem ceva dar nu ne prezentam.  Nu se supara lumea de aici.  Mereu se gaseste unu mai cu mot si din cate aud, orice adunare se termina in lacrimi.    Pe 13 aveam de mers undeva pentru Sfantul Martin de celebrat, dar nu se supara ca au primit doar cadoul. 

Ma bucur totusi ca in viata asta am avut parte si de zile bune si fericite cu multe reuniri si evenimente foarte vesele cu prieteni si rude.   

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, ce sa zic, eu cand beam, preferam sa beau singura. Ca sa nu am ce chinui, cafti, tortura cu lacrimile mele (plang mai deloc, da' cand plang nu ma mai opresc. Si da, mai deloc, dar de la o vreme anxietatea mea e cam mare, asa ca: paranoia sau lacrimi. Sau lacrimi cu paranoia. Inainte, cand imi venea sa plang, tranteam, buseam, era bine, vezi? Mai bine sa provoci frica celorlalti decat sa fii...uhm, crybaby. Mi-e frica_ca devin crybaby)

De fapt bautul asta de una singura avea si el un scop, nu doar consecinta ca imi era rau, rau, rau!! Scop pe care nu il pot scrie aicea pen' ca in timp am invatat ceea ce e rusinea (not).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×