Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

La 16.09.2021 la 9:12, Rodica` a spus:

Eu fiului care face scoala de șoferi atât ii spun - sub 100 în localitate.   Știu ca îl învăț rău. 

In America, in localitate se circula cu max  40 mph = 64.4 kmh, insa unde-i indicat doar 35 mph nu-l depasesti, iar in zone rezidentiale 25 mph, langa scoli cand ies sau intra copiii doar 15 mph si peste tot sint camere care-ti trimit acasa "ticket"-ul sau in fata scolilor, magazinelor este o masina de politie cu toate aparatele de masurat viteza si nu numai, cersetori, hoti si alti criminali.   In masinile mele sint 7 camere instalate care raporteaza tot acolo si arata daca m-a lovit cineva sau eu am facut gresala.  Aici pentru asa ceva nici figitivii n-ar indrazni sa actioneze, ma mir ca acolo 100 este in legal in localitate, dar se vede unde este afisat viteza legala???       

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 36 minute, Rodica` a spus:

Lasă, mai bine mai încet și în siguranță. Nu contează ca te înjura, te claxonează și te blitzeaza toți. Tu cu treaba ta. :yu:

Eu NU știu să conduc, dar am permis.

Adică am avut. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Ciocârlan a spus:

Eu NU știu să conduc, dar am permis.

Adică am avut. 

Lasa ca înveți... Nu toată lumea s-a născut talentat și învățat. 

Și îl primești înapoi, presupun. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 minute, The Unknown a spus:

   In masinile mele sint 7 camere instalate care raporteaza tot acolo si arata daca m-a lovit cineva sau eu am facut gresala.  

Asta e fain. Mi-ar place. Ce zici, Moto? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Rodica` a spus:

Lasa ca înveți... Nu toată lumea s-a născut talentat și învățat.   Și îl primești înapoi, presupun. 

Si Ilie Nastase l-a primit inapoi dupa 3 ani, s-a laudat in articolul cu nunta lui Simona Halep, ca a dat 50 de Lei tips baiatului care a ingrijit masina speciala cu care a ajuns acolo la locul evenimentului in Constanta.  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, Ciocârlan a spus:

Mai sunt și din ăștia ca mine, care merg cu maxim 60, deși au un control al mașinii demn de 150 la oră. 

Eu aleg doar mașini cu suspensie independenta față spate, cât mai lungi. La 180 nu aud motorul, dar nu pierd contactul cu realitatea. În multe zone reduc mult, în timp ce șoferii de carton, cu Logan și Golfuri trec "pușcă". Nu pot ignora o școală la marginea unui drum important, mai ales când vad elevi în pauză, și magazin vis-a-vis. Dar pt alții e doar un sat. 

Oricum, când e drumul liber și cineva merge încet, mă cam enervez dacă nu trage dreapta, să văd și eu când e liber pt depășire. Dacă sunt două benzi și adoarme pe stânga, deja îl fac prin dreapta și îi tai fața, să-l trezesc :pardon:

 

Acum 4 ore, The Unknown a spus:

In America, in localitate se circula cu max  40 mph = 64.4 kmh, insa unde-i indicat doar 35 mph nu-l depasesti, iar in zone rezidentiale 25 mph, langa scoli cand ies sau intra copiii doar 15 mph si peste tot sint camere care-ti trimit acasa "ticket"-ul sau in fata scolilor, magazinelor este o masina de politie cu toate aparatele de masurat viteza si nu numai, cersetori, hoti si alti criminali.   In masinile mele sint 7 camere instalate care raporteaza tot acolo si arata daca m-a lovit cineva sau eu am facut gresala.  Aici pentru asa ceva nici figitivii n-ar indrazni sa actioneze, ma mir ca acolo 100 este in legal in localitate, dar se vede unde este afisat viteza legala???       

Nu în localitate, ci în afară. 

Normal e 50 în localitate, 90 în afară și 100 pe drumurile "europene", în afara localității. 

Mai sunt localități cu puține pericole și vizibilitate bună, unde s-a ridicat limita la 60 sau 70km/h, cu acordul poliției. Scrie pe indicatoare, la intrare. 

Mi se pare că după legea de acum, se poate amenda orice depășire de viteză, chiar și cu 2-3 km. Dar polițiștii noștri sunt de treabă, dacă sunt tratați cu respect. 

În America și alte țări, pot fi aplicate legile, pentru că există și infrastructura necesară unui trafic decent. 

În România, dacă ai de făcut un drum Iași - Timișoara, cu respectarea tuturor regulilor și limitărilor inutile, ai nevoie de o noapte de cazare pe la jumătate, că nu ajunge o zi pt deplasare. 

Acum 4 ore, Rodica` a spus:

Asta e fain. Mi-ar place. Ce zici, Moto? 

O cameră pe bord e cel puțin necesară, de mult timp am promis că îmi pun. Dar neapărat să filmeze și în parcare, că la noi e plin de nesimțiti care lovesc și fug. Cu filmarea îi putem reclama, iar după 24h sunt căutați, făcuți pietoni și puși să despăgubească (RCA). 

Editat de Motorină
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moto, dragă, noi aștia care știm doar sa dam pedala, cum putem afla dacă mașina noastră are suspensie independenta? Scrie în cartea mașinii? Dam pe net? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Întrebați mecanicul :pardon:

Pe față au toate suspensie independentă, pe spate e 'problema'.

Mașini cu independentă pe spate ar fi:

Ford Focus (toate generatiile) 

Ford Mondeo de la modelul 3 (>2000)

Mazda 3 și 6 (platforme Ford) 

VW Golf 5 și Octavia 2 (platformă comună) 

Opel Vectra C

Opel Insignia (toate) 

Toate BMW-urile

VW Passat b6 (sper că și b7, b8) 

Skoda 1000MB și S100 (anii '60-'80 :laugh:

Majoritatea autoturismelor cu tracțiune integrală permanentă. 

Cu suspensie spate pe punte:

Logan

Octavia 1 și 3

Golf 1, 2, 3, 4, 7 (excepție cele 4motion/syncro)

VW Polo, Lupo, up! (toate generațiile, cred) 

Opel Corsa, Astra cel puțin până la H

Etc :tongue:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×