Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acum 3 minute, King1 a spus:

E grav, da, si pe zi ce trece aflu chestii tot mai grave...

Si inca dorm multi oameni inteligenti, iar unora le e greu sa recunoasca ca s-au inselat. Cel mai greu le e sa recunoasca fata de ei insisi, dar sunt cativa care au inceput sa o faca.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu mai pot sa tac.

Puteti voi garanta ca nu ajungeam ca in sau mai rau ca in Italia daca nu aveam lock down la noi din martie?

In Suceava lucrurile chiar au cam scapat de sub control..

Romanii efectiv uita prea repede unele lucruri concrete, avea dreptate cine spunea asta. :(

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, Stu' a spus:

Puteti voi garanta ca nu ajungeam ca in sau mai rau ca in Italia daca nu aveam lock down la noi din martie?

In Olanda tot din martie a fost lockdown si are peste 5000 de morti, plus alte zeci de mii se infectati. Iar astia cand au spus lockdown, apoi totul a fost down, luni intregi nu am vazut picior de om pe strada. Urasc din suflet Amserdamul, dar am plans cu jale cand l-am vazut pentru prima data in istorie pustiu. PUSTIU. 

Un cercetator roman, la Universitatea Utrecht, a facut o descoperire cum ca tarile din est ar fi mai aparate pentru ca la noi este inca obligatoriu vaccinul pentru tuberculoza. Aici nu se mai face de 30 de ani. Ei bine, cercetatorul asta si-a vaccinat echipa si personalul medical doar pentru a face cercetari. 

In alta ordine de idei, daca in august vin in Romania, trebuie sa stau 14 zile in carantina? 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se stie Blues, depinde de cum va fi la voi si la noi. Daca te testezi fix inainte si iesi negativ, cred ca poti sa scapi.

Ce nu inteleg oamenii, e ca exista un caracter de impredictibilitate f mare, de aceea e important sa fim cat se poate de precauti, mai ales ca nu e ok sa tot stam in lock down. Dar fara disciplina, riscam sa suprapopulam spitalele care la noi oricum sunt...jale...

Eu in teste si teorii de ieri pe azi prefer sa nu ma incred. Unii spun ca in europa de este oamenii se tem sa nu ajunga in spitale, altii ca vitamina D vara ajuta imunitatea, altii ca la noi tinerii au boli cronice care agraveaza situatia de la o varsta mai frageda. Peste tot sunt teorii. Insa acum, ca la noi dupa restrictii in prima faza nu au crescut cazurile - ,,bine'' ca cresc acum - lumea a luat-o efectiv razna cu teoria conspiratiei. Razna!

Editat de Stu'
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca am avut deja rahatul asta de virus, in martie. Am fost la carnavalul de unde a izbucnit epidemia in tara iar apoi m-a calcat tractorul pe cap, am zacut 9 zile cu o gripa dubioasa cum n-am simtit in viata mea. Cand am fost dupa aceea sa donez sange, mi-au zis ca il vor controla sa vada daca gasesc anticorpi pentru covid, dar le-am spus ca nu vreau sa stiu. Nu vad la ce mi-ar ajuta, e de ajuns ca-i ajuta pe ei in cercetari.

Sper sa pot veni in tara fara sa stau in carantina, 14 zile e toata vacanta mea acolo. Si tare mult mi-e dor de tata. 

 

Acum 10 minute, Stu' a spus:

, riscam sa suprapopulam spitalele care la noi oricum sunt...jale...

Da, mai ales asta e de evitat.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 29 minute, ♫ Blues ♬ a spus:

In Olanda tot din martie a fost lockdown si are peste 5000 de morti, plus alte zeci de mii se infectati. Iar astia cand au spus lockdown, apoi totul a fost down, luni intregi nu am vazut picior de om pe strada. Urasc din suflet Amserdamul, dar am plans cu jale cand l-am vazut pentru prima data in istorie pustiu. PUSTIU. 

Un cercetator roman, la Universitatea Utrecht, a facut o descoperire cum ca tarile din est ar fi mai aparate pentru ca la noi este inca obligatoriu vaccinul pentru tuberculoza. Aici nu se mai face de 30 de ani. Ei bine, cercetatorul asta si-a vaccinat echipa si personalul medical doar pentru a face cercetari. 

In alta ordine de idei, daca in august vin in Romania, trebuie sa stau 14 zile in carantina? 

Posibil. Acum asa e. Si 14 zile cand te intorci. Un rahat. Bielorusia a fost mereu relaxata, iar acolo numarul mortilor e foarte mic, cum va explicati asta? Oricum, nu mai cred de multa vreme in cifre, atata timp cat orice mort din spital e declarat  automat ca mort de covid, e clara treaba. Stiu persoane care au avut covid, nu purtatoare, asimptomatice, ci cei la care s-a declansat boala, si nu mai au nici pe dracu, una are si astm bronsic sever si era sa moara din pricina intubarii, nu pt ca a avut covid, dar a scapat. Am aflat atatea, ca mi-e o greata imensa.

Si eu am plans de nenumarate ori pe strazi, am plans cand le-am vazut pustii, am plans vazand cum uneori se fereau putinii oameni existenti de mine, am plans cand s-au umplut iar, cand s-au redeschis parcurile, am plans cand am vazut oameni care discutau, care se salutau cu drag si unii chiar se imbratisau. Prefer moartea alienarii si fricii permanente de moarte. Eu am avut gripa o aproape doua luni, posibil sa fi fost covidul, dracu sa il ia.

Mi-e ingrozitor de dor de sotul meu, mi se sfasie sufletul la propriu, blocat intr-o tara straina de atatea luni, nu stiu cand si cum îl  voi revedea. Iar celor care vor o carantina continua, le doresc sa simta macar o zi ceea ce simt si traiesc eu de atatea luni.

Nu mai comentez pe subiectul asta, imi e scarba. Nici nu trebuia sa o fac, dar am sufletul copt.

Editat de Fiero
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa speram, da, ca cel putin vara asta nu vor mai fi zone rosii, desi focare vor tot aparea. Eu am o cunostinta de 30 de ani care a murit de Covid. Au spus ca, brusc, a facut stop cardio respirator si din cauza ca era obez si a ajuns cu plamanii praf la spital in Oradea. Dar nu cred ca avea mai mult de 15 kg peste limita...Un coleg a ,,fugit'' in Brasov la parintii lui si cu totii au ajuns la spital unde au stat mai bine de o luna. Acum lucreaza remote, dar la program redus, banuiesc ca inca se reface. 36 de ani are si el. 

Nu cred ca am avut si nici nu as vrea. Un prieten, cu boala autoimuna, care era sa il ucida anul trecut, se gandeste cu groaza ca ar muri direct, daca ar fi infestat. Presiunea psihica e mare si pt ca s-au pierdut joburi, dar joburile nu s-au pierdut strict pt ca a fost la noi lock down, pt ca importam peste 70% din exterior...si unele firme s-au inchis din cauza lock downurilor din alte tari.

Plus acele servicii care sufera in criza de obicei ( comertul, turismul, cele de distractii) si cele care te expun mai mult decat consideri ca merita - precum salonul de frumusete , etc.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....

Imi pare rau, Fiero. Sper sa va revedeti cat de curand si sanatosi. Noi aveam si stocurile goale la dezinfectanti si materiale de protectie..gratie PSDistilor de ultima generatie.... :(

Editat de Stu'
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Fiero a spus:

 

Mi-e ingrozitor de dor de sotul meu, mi se sfasie sufletul la propriu, blocat intr-o tara straina de atatea luni, nu stiu cand si cum îl  voi revedea. Iar celor care vor o carantina continua, le doresc sa simta macar o zi ceea ce simt si traiesc eu de atatea luni.

 

Pentru tine este cu mult mai groaznic. :sad: 

Eu stau cu inima stransa pentru ai mei, tata e pacient perpetuu cu plamanii, nu stiu ce as face daca s-ar intampla ceva. De asta inteleg ce simti. 

In Olanda nu toti oamenii au murit de covid, adica au dat cifrele reale si au anutat corect decesele cauzate de alte boli. Chiar si de banala gripa. 

Acum 3 minute, Stu' a spus:

....

Noi aveam si stocurile goale la dezinfectanti si materiale de protectie..gratie PSDistilor de ultima generatie.... :(

La noi sunt garla si aproape nimeni nu le foloseste. Nici eu nu am exagerat cu nimic, doar spalat pe maini si atat, nu dezinfectez nimic acasa. O fac oarecum degeaba daca lucrez direct cu oameni. Iar la noi nici nu au fost / nu sunt mastile obligatorii, totul s-a lasat la bunul simt al oamenilor, cel de a pastra distanta. 

Luni s-au redeschis terasele, am fost si eu. Era un grup de vreo 12 prieteni, sarbatoreau o zi de nastere. Ei bine, pentru ca si la terasa trebuie pastrata distanta, iar la aceeasi masa au voie sa stea doar pesoane care locuiesc pe aceeasi adresa (familie) si cum terasa nu e asa mare, patronul le-a scos masute mici in iarba, la distanta de 1,5 m, le-a pus cate-un scaunel si fiecare a stat la masa lui, pastrand distanta dar fiind totusi impreuna. Ma bucur mult ca oamenii incep sa-si reia viata, chiar daca in alte circumstante decat de obicei. 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×