Sari la conținut
Forum Roportal
micutza261179

Codul lui Da VINCI - Decodat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu inteleg de unde atata nebunie cu codul asta. "Mi-a schimbat total perceptia", "Nu mai stiu ce sa cred despre Biserica", "Ne da de gandit cum am fost manipulati" - numai de astea am auzit de peste tot :salut: .

 

Care adevar sa se cunoasca??? Ca Iisus a fost casatorit cu Maria Magdalena? De unde si pana unde asta? Unde scrie??? In care din acele evanghelii apocrife in care toata lumea isi pune intreaga speranta ca vor dezvalui cine stie ce maaari secrete despre viata lui Iisus? Va spun eu: in nici una nu scrie asta: nici unul din cuvintele : casatorie, sot, sotie, copii nu apar in legatura cu relatia dintre Iisus si Maria Magdalena. Doar evanghelia lui Filip, in care se mentioneaza ca Iisus o saruta ades pe M.M pe ....() spatiu gol! Pe care imaginatia prea exaltata si creierii prea incinsi ai unora l-au completat dupa cum le convine. Nici macar evanghelia Mariei Magdalena nu spune asa ceva!!! :doh:

 

De fapt, inteleg de ce lumea s-a lasat sa purtata de val: toti viseaza la coduri secrete, la lumi ascunse si la mistere nedescifrate, probabil impinsi de o lume prea cenusie in care traiesc. Pentru mine codul lui DaVinci intra in acelasi registru cu Indiana Jones (seriile I, II si III si IV in productie), sau fanii Atlantidei, care sunt reincarnari fie de preoti atlanti fie de printese atlante :crazy: :crazy: :good:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu inteleg de unde atata nebunie cu codul asta. "Mi-a schimbat total perceptia", "Nu mai stiu ce sa cred despre Biserica", "Ne da de gandit cum am fost manipulati" - numai de astea am auzit de peste tot ;) .

nu carte este problema, ci faptul ca unii au inceput sa gandeasca !

Care adevar sa se cunoasca??? Ca Iisus a fost casatorit cu Maria Magdalena? De unde si pana unde asta? Unde scrie??? In care din acele evanghelii apocrife in care toata lumea isi pune intreaga speranta ca vor dezvalui cine stie ce maaari secrete despre viata lui Iisus? Va spun eu: in nici una nu scrie asta: nici unul din cuvintele : casatorie, sot, sotie, copii nu apar in legatura cu relatia dintre Iisus si Maria Magdalena. Doar evanghelia lui Filip, in care se mentioneaza ca Iisus o saruta ades pe M.M pe ....() spatiu gol! Pe care imaginatia prea exaltata si creierii prea incinsi ai unora l-au completat dupa cum le convine. Nici macar evanghelia Mariei Magdalena nu spune asa ceva!!! :yahoo:

este o parte a istoriei, care trebuie totusi cunoscuta si dovedita !

De fapt, inteleg de ce lumea s-a lasat sa purtata de val: toti viseaza la coduri secrete, la lumi ascunse si la mistere nedescifrate, probabil impinsi de o lume prea cenusie in care traiesc. Pentru mine codul lui DaVinci intra in acelasi registru cu Indiana Jones (seriile I, II si III si IV in productie), sau fanii Atlantidei, care sunt reincarnari fie de preoti atlanti fie de printese atlante :lol: :jester: :lol2

si ?... a visa este omeneste, insa depinde cum mentii echilibrul in fiecare lucru !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doar evanghelia lui Filip, in care se mentioneaza ca Iisus o saruta ades pe M.M pe ....() spatiu gol! Pe care imaginatia prea exaltata si creierii prea incinsi ai unora l-au completat dupa cum le convine.

daca aveau imaginatie impinsa pana la paroxism cum zici tu, ar fi pus altceva in locul presupusului "gura". ;) ca sa fie clara treaba cu relatia intima. nu spun ce, ca mai intra si copiii mici pe forum.

si iuda l-a pupat pe Isus tot pe gura - se practica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu carte este problema, ci faptul ca unii au inceput sa gandeasca !

 

este o parte a istoriei, care trebuie totusi cunoscuta si dovedita !

 

Nu stiu cat au inceput unii sa gandeasca, iar daca o fac, nu o fac cu creierul lor, ci cu cel al lui Dan Brown. Pentru daca ar fi gandit singuri, s-ar fi dus glont la toate acele asa zise dovezi din carte, si si-ar fi dat seama ca sunt un mare balon sa sapun.

 

Exact, trebuie dovedita! Nu faci afirmatii pana nu ai dovezi.

 

Dark light - probabil si ei s-au gandit ca ajunge cartea pe mana copiilor!

Editat de Ray of light
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu gratuita? Da' cum? Pe parale ??? :o:

cred ca stii la ce ma refer

adevarul fiind ce???Ni-l zici si noua?

am zis eu ca stiu vreun adevar?

nu ma deranjeaza,chiar e bine de stiut,aviz alora care cred ca femeia e de stat la cratite si la pat. :focus:

asta e bine :friends:

Asta ma deranjeaza ! :kisses: Ptr simplu fapt ca nu este nici o davada in Istorie ca Isus si Maria MAgdalena au fost casatoriti.Stii ca cel mai mare secret mereu se afla?si nu la 2006 ani mai tarziu!

intrebarea este: este vreo dovada ca ce scrie in Biblie este adevarat? ( in afara de faptul ca doar scrie acolo!).

Intradevar...adevar din parti ! 8)

Care-i graba???

:o:

P.S. sper ca stii de gluma :flowers: !

eu asa zic :huglove:

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce pot spune eu in momentul de fata este ca religia si stiinta merg mana in mana...

In zilele acestea ruleaza in cinematografe filmul CODUL LUI DA VINCI, dupa cartea scrisa de Dan Brown, autor destul de controversat, contemporan al timpurilor noastre. Intriga cartii este destul de interesanta, dar vin si ma intreb, ar mai fi fost atat de citita daca nu ar fi fost interzisa de Biserica?

 

Singura Biserca care a luat o pozitie oficiala a fost cea catolica. E si normal, din moment ce pentru Dan Brown nu exista alta Biserica pe lume. Desi el e cu siguranta protestant...

 

Cine a citit cu atentie Codul si mai cunoaste cate ceva isi da seama de fabulatiile lui Brown. La un moment dat, cand cartea o ia zdravan pe aratura, redactia editurii RAO insereaza o mica nota (pg. 249) prin care se spala pe maini de toate fantasmagoriile lui Dan Brown. Fantasmagorii pe care ei le numesc licente... Elegant spus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Singura Biserca care a luat o pozitie oficiala a fost cea catolica. E si normal, din moment ce pentru Dan Brown nu exista alta Biserica pe lume. Desi el e cu siguranta protestant...

 

Cine a citit cu atentie Codul si mai cunoaste cate ceva isi da seama de fabulatiile lui Brown. La un moment dat, cand cartea o ia zdravan pe aratura, redactia editurii RAO insereaza o mica nota (pg. 249) prin care se spala pe maini de toate fantasmagoriile lui Dan Brown. Fantasmagorii pe care ei le numesc licente... Elegant spus.

 

nu e potestant poti sa-l numesti Anticrist sau unul din ajutoarele lui si nu numai biserica Catolica a luat pozitie impotriva acestei carti si nu numai biserica catolica ar trebuii sa ia pozitie pentru ca cartea aceasta ataca dumnezeirea lui Isus

 

Pastorul de la biserica mea a luat pozitie si e penticostal ,si pentru ca azi am citit mai multe aberati despre biserica penticostala decat in toata viatza mea daca aveti timp puteti intra pe linkurile de mai jos o vededti un studiu despre Cartea lui Dan Brown tzinut de pastorul meu intr-o biserica penticostala - video ( si cu lumina aprinsa :jester: ) ca sa nu mai povestiti din auzite

 

partea 1. http://emanuelchurch.com/LG_Decodand_Codul_Da_Vinci_1.htm

 

Partea 2. http://emanuelchurch.com/LG_Decodand_Codul_Da_Vinci_2.htm

 

Daca aveti timp pentru ca fiecare parte are vreo 70min deci o sa ia ceva la vizionat

 

o zi faina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu cat au inceput unii sa gandeasca, iar daca o fac, nu o fac cu creierul lor, ci cu cel al lui Dan Brown.

:jester: o voi lua ca pe o gluma ! :blink:

Pentru daca ar fi gandit singuri, s-ar fi dus glont la toate acele asa zise dovezi din carte, si si-ar fi dat seama ca sunt un mare balon sa sapun.

pai..nu e singurul "balon de sapun" pe care il iau in serios oamenii .

Exact, trebuie dovedita! Nu faci afirmatii pana nu ai dovezi.

Dark light - probabil si ei s-au gandit ca ajunge cartea pe mana copiilor!

nici o Carte, nu are caracter de Lege.

Editat de maniacu '

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai tu o sursa mai buna??? :spiteful:

Probabil. 8)

O putem urma,cam cum??? :o:

Pai, du-te si mananca!! 8) Am inteles ideea de altfel,dar aveam chef de glume :o:

Eu nu as vrea sa fie o lucrare stiintifica,nu este o lucrare st. d.p.meu d.v. dar din perspectiva altora, devine un mod de trai,o credinta !

Mda...ok... :)

Este,dar nu asa cum crede [raul].

Indoctrinarea aceea care te supune la mii de reguli care nu exista,la mii de intelesuri gresite,si interpretari....e mult mai grava!

Orice indoctrinare e rea. Tu la care te referi?

 

Nu stiu cat au inceput unii sa gandeasca, iar daca o fac, nu o fac cu creierul lor, ci cu cel al lui Dan Brown. Pentru daca ar fi gandit singuri, s-ar fi dus glont la toate acele asa zise dovezi din carte, si si-ar fi dat seama ca sunt un mare balon sa sapun.

Pai daca ai de ales intre doua mari baloane de sapun... pe care il alegi? :D

Exact, trebuie dovedita! Nu faci afirmatii pana nu ai dovezi.

 

Dark light - probabil si ei s-au gandit ca ajunge cartea pe mana copiilor!

Da, si? :P

 

Singura Biserca care a luat o pozitie oficiala a fost cea catolica. E si normal, din moment ce pentru Dan Brown nu exista alta Biserica pe lume. Desi el e cu siguranta protestant...

 

Cine a citit cu atentie Codul si mai cunoaste cate ceva isi da seama de fabulatiile lui Brown. La un moment dat, cand cartea o ia zdravan pe aratura, redactia editurii RAO insereaza o mica nota (pg. 249) prin care se spala pe maini de toate fantasmagoriile lui Dan Brown. Fantasmagorii pe care ei le numesc licente... Elegant spus.

Codul lui Da Vinci (cartea) nu ar fi devenit atit de cunoscuta daca nu s-ar fi trezit biserica crestina sa o conteste, :P Ei au fost cei care au promovat-o (indirect).... :focus: S-au bagat ca musca-n lapte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil. :focus:

"Probabil"... nu e de ajuns. :spiteful:

 

Orice indoctrinare e rea. Tu la care te referi?

 

Crestinismul poate fi o indoctrinare,poti sa urmezi reguli si porunci din partea bisericii,fara sa iti placa.

Crestinismul poate fi interpretat si altfel totusi:poti sa fii liber chiar si cu un set de reguli deasupra capului.

De exemplu...

Daca mama/tata/sotia iti spune..."Dane,spala vasele azi,si du gunoiul!"

Tu poti sa intelegi asta ca pe o povara/regula/ si sa le faci fara sa iti placa...Sau poti sa le consideri ca si cum- cineva pe care tu il/o iubesti te-a rugat sa faci ceva ptr ea/el si tu faci asta din dragoste,fara sa strambi din nas,sau sa zici ca "nu e treaba ta"! :o:

Cam asa e si cu Crestinismul,cand il primesti strict de la Dzeu.Poti sa asculti de El si tot ce pare o povara ptr tine sa nu fie .Sau poti sa o consideri ca pe o povara,indoctrinare si forta din partea Bisericii.

Acuma...tu la care crezi ca ma refer eu ? 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×