Sari la conținut
Forum Roportal
micutza261179

Codul lui Da VINCI - Decodat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu te intrebam daca vrei ca lucrarea lui Dan Brown sa fie un stiintifica....

un stiintifica.....???????????????? :crazy: ????Poftim? :o: :cheer: :P

 

Pai la fel se poate spune si despre biblie. ;)

nu prea!!! :salut:

ti-am zis,ca Biblia "deranjeaza"!!!

 

 

 

Anna, de a vedea si dincolo de indoctrinarea aia colectiva!

 

Poi,daca as fi indoctrinata..... :P mamaaa!

In primul rand as fi spus ca netul e lucrarea diavolului,si nu as avea ce cauta aici,impreuna cu voi! :good: :doh:

 

Poate ca tu vezi crestinismul ca o indoctrinare,si nu te uiti mai departe de oameni,religii,reguli...etc... !!! :crazy:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate sa nu fie facatura,dar e irelevanta,e gnostica,si e lipsita de dovezi.S-a mai spus,Iuda a murit ,nu a putut scrie o evanghelie.Si daca ar fi stiut ce scop are Dzeu si ca va invia a treia zi,nu se sinucidea,deci e o tampenie! :crazy:

Pai s-a sinucis sau doar vi s-a spus ca s-a sinucis? :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca tu vezi crestinismul ca o indoctrinare,si nu te uiti mai departe de oameni,religii,reguli...etc... !!! :salut:

nu , eu privesc crestinismul ca o parabola si o frumoasa filosofie de viata , pe care o putem urma oricand.

dar atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un stiintifica.....???????????????? :crazy: ????Poftim? :o: :cheer: :P

UnA stiintifica (adica o lucrare stiintifica). ;) Am mincat un "a", mi-e cam foame.

nu prea!!! :salut:

ti-am zis,ca Biblia "deranjeaza"!!!

Pai da. Orice poveste fantastica pe care cineva incearca sa ti-o bage pe git indiferent daca vrei sau nu "deranjeaza".

Poi,daca as fi indoctrinata..... :P mamaaa!

In primul rand as fi spus ca netul e lucrarea diavolului,si nu as avea ce cauta aici,impreuna cu voi! :good: :doh:

 

Poate ca tu vezi crestinismul ca o indoctrinare,si nu te uiti mai departe de oameni,religii,reguli...etc... !!! :crazy:

Pai crestinismul este o indoctrinare... doar e definitia unei religii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai s-a sinucis sau doar vi s-a spus ca s-a sinucis? :salut:

ai tu o sursa mai buna??? :crazy:

 

 

nu , eu privesc crestinismul ca o parabola si o frumoasa filosofie de viata , pe care o putem urma oricand.

dar atat.

O putem urma,cam cum??? :crazy:

 

UnA stiintifica (adica o lucrare stiintifica). :doh: Am mincat un "a", mi-e cam foame.

 

Pai, du-te si mananca!! :good: Am inteles ideea de altfel,dar aveam chef de glume :o:

Eu nu as vrea sa fie o lucrare stiintifica,nu este o lucrare st. d.p.meu d.v. dar din perspectiva altora, devine un mod de trai,o credinta !

 

Pai da. Orice poveste fantastica pe care cineva incearca sa ti-o bage pe git indiferent daca vrei sau nu "deranjeaza".

Mda...ok... :cheer:

 

Pai crestinismul este o indoctrinare... doar e definitia unei religii.

Este,dar nu asa cum crede [raul].

Indoctrinarea aceea care te supune la mii de reguli care nu exista,la mii de intelesuri gresite,si interpretari....e mult mai grava!

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este,dar nu asa cum crede [raul].

Indoctrinarea aceea care te supune la mii de reguli care nu exista,la mii de intelesuri gresite,si interpretari....e mult mai grava!

indoctrinarea aia se face din primii pasi ai vietii, iar pentru multi inseamna doar uciderea spiritului si te opreste definitiv de la aflarea adevarului. nu vor stii decat in momentul mortii cum stau lucrurile in realitate.

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si indoctrinarea aia face ca in momentul in care o persoana zice ca nu crede in Dumnezeu , sa se "simta" cativa care vor sa ii demonstreze ca e gresit ceea ce crede el - si culmea ateul, caci el este acea persoana, este inchis la minte caci el nu cred orbeste, el cerceteaza !!!!

si ca sa nu ma intrebati ce sunt eu, va raspund acum: sunt undeva la mijloc, intre ateism si credinta ( nu disperare daia cu biblia in mana, ci pur si simplu ca exista ceva mai presus de noi).

deci , prin urmare indiferent ca sunteti atei, credinciosi sau fanatici , un mic sfat : nu mai incercati sa convingeti gratuit ca ce aveti voi nu mai are nimeni pentru ca va faceti de ras ( sper ca nu o sa ma criticati pentru expresia aia ).

revenind la cartea lui da vinci si filmul respectiv, nu stiu cati dintre voi a citit cartea dar acolo se spune la un moment dat ca nu se vrea distrugerea crestinismului ci pur si simplu ca se vrea cunoasterea adevarului (adevar pentru unii si minciuna pentru altii). Oricum, ce am inteles eu , in mare parte e ca femeia ar fi fostnmai importanta decat barbatul pentru ca ea poate crea oameni ( asta va deranjeaza?) si ca Isus ar fost casatorit cu Maria M. (voi nu va casatoriti?) .

atata valva pentru nimic.

referitor la biserica, are ca orice lucru partile ei bune si rele ( astea sunt cele mai relevante, caci se spune ca nu este asa : razboaiele sfinte - sa-i crestineze pe "pagani" - oameni care se inchinau la zeii lor- acum intrebarea: CE RAZBOI ESTE SFANT ? ( tinand cont ca un razboi are multe victime!)-e crestineste sa omori, doar pentru ca ala pe care-l casapesti nu are aceiasi parere ca tine? din cat stiu eu este eu pacat sa ucizi, dar daca un preot se decide ca asa e "bine" poate sa dea el dezlegare la ce a zis Dumnezeu ca e gresit?).

mai ganditi si voi putin cu mintea voastra nu cu pasaje din Biblie, ca pana la urma e o carte scrisa de oameni si fiti siguri ca si oamenii aia au avut un interes.

astept comentariile contra :crazy: sau pro. :salut:

 

p.s. scuze pentru greselile de ortografie, ma cam grabesc :crazy:

Editat de dann_reg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
astept comentariile contra :crazy: sau pro. :salut:

comentarii la ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai ganditi si voi putin cu mintea voastra nu cu pasaje din Biblie, ca pana la urma e o carte scrisa de oameni si fiti siguri ca si oamenii aia au avut un interes.

astept comentariile contra :good: sau pro. :crazy:

ce fel de interes???? :salut:

si de ce crezi ca oamenii nu gandesc???? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un mic sfat : nu mai incercati sa convingeti gratuit ca ce aveti voi nu mai are nimeni pentru ca va faceti de ras ( sper ca nu o sa ma criticati pentru expresia aia ).

 

nu gratuita? Da' cum? Pe parale ??? :cheer:

revenind la cartea lui da vinci si filmul respectiv, nu stiu cati dintre voi a citit cartea dar acolo se spune la un moment dat ca nu se vrea distrugerea crestinismului ci pur si simplu ca se vrea cunoasterea adevarului

adevarul fiind ce???Ni-l zici si noua?

Oricum, ce am inteles eu , in mare parte e ca femeia ar fi fost mai importanta decat barbatul pentru ca ea poate crea oameni ( asta va deranjeaza?)

nu ma deranjeaza,chiar e bine de stiut,aviz alora care cred ca femeia e de stat la cratite si la pat. :crazy:

si ca Isus ar fost casatorit cu Maria M. (voi nu va casatoriti?) .

Asta ma deranjeaza ! :doh: Ptr simplu fapt ca nu este nici o davada in Istorie ca Isus si Maria MAgdalena au fost casatoriti.Stii ca cel mai mare secret mereu se afla?si nu la 2006 ani mai tarziu! :salut:

!atata valva pentru nimic.

Intradevar...adevar din parti ! :o:

 

p.s. scuze pentru greselile de ortografie, ma cam grabesc :good:

Care-i graba???

:P

P.S. sper ca stii de gluma :crazy: !

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×