Sari la conținut
Forum Roportal
Microcosmos8

Care este cea mai rea inchisoare pentru fiinta umana?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

tu stii asa bine sa definesti liberatatea? ai putea sa ma ajuti cu o definitie?

da...NU EXISTA !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da...NU EXISTA !

nu exista ce? te-am rugat sa definesti ce crezi tu ca nu exista. pentru ca daca nu ai nici o definitie...daca insa ai una ea s-ar putea sa fie adevarata pentru tine. pentru mine nu si poate ca nici unul nu am avea dreptate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu exista ce? te-am rugat sa definesti ce crezi tu ca nu exista. pentru ca daca nu ai nici o definitie...daca insa ai una ea s-ar putea sa fie adevarata pentru tine. pentru mine nu si poate ca nici unul nu am avea dreptate.

 

Vedeti, asa a zis si regele Solomon... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu exista ce? te-am rugat sa definesti ce crezi tu ca nu exista. pentru ca daca nu ai nici o definitie...daca insa ai una ea s-ar putea sa fie adevarata pentru tine. pentru mine nu si poate ca nici unul nu am avea dreptate.

libertate spiritului in trup, libertatea individului...nu exista ! si sunt f.foarte relative.

singura libertate este cea a spiritului...dar nu in trup.

acum desigur, fiecare poate avera un mod diferit de abordare.

...raul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
libertate spiritului in trup, libertatea individului...nu exista ! si sunt f.foarte relative.

singura libertate este cea a spiritului...dar nu in trup.

acum desigur, fiecare poate avera un mod diferit de abordare.

...raul

spui ca libertea spiritului in trup nu exista, dar spiritul liber, fara trup, imi poti spune cate ceva despre el? ia-ti cateva clipe, fa apel la imaginatie si inchipuie-ti ca esti liber. cum ar fi? ce ai face? ai fi tu insati sau ai fi parte a unui ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
spui ca libertea spiritului in trup nu exista, dar spiritul liber, fara trup, imi poti spune cate ceva despre el? ia-ti cateva clipe, fa apel la imaginatie si inchipuie-ti ca esti liber. cum ar fi? ce ai face? ai fi tu insati sau ai fi parte a unui ceva?

parte a ...sufletului.

a...si nu-mi trebuie imaginatie pentru asta ! sorry.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
parte a ...sufletului.

a...si nu-mi trebuie imaginatie pentru asta ! sorry.

daca vrei pot posta pentru tine cate ceva despre imaginatie.

imaginatia este o modalitate specifica si distincta de de procesare-integrare si utilizare imagistica a informatiei, inclusa in seria proceselor cognitive active, alaturi de perceptie , reprezentare, gandire. spre deosebire de reprezentare, care doar expune constiintei imagini deja constituite, imaginatia este prin excelenta un proces de generare a imaginilor in diferite moduri. astfel, trebuie sa avem in vedere atat modul de operare cat si produsul. ambele au drept trasatura comuna iesirea dintr-un sablon sau o rutina.

te rog mult, mult, mult, din tot sufletelul meu mic si meschin, nu-mi spune ca nu-ti trebuie imaginatie pentru ceea ce ti-am cerut...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca vrei pot posta pentru tine cate ceva despre imaginatie.

imaginatia este o modalitate specifica si distincta de de procesare-integrare si utilizare imagistica a informatiei, inclusa in seria proceselor cognitive active, alaturi de perceptie , reprezentare, gandire. spre deosebire de reprezentare, care doar expune constiintei imagini deja constituite, imaginatia este prin excelenta un proces de generare a imaginilor in diferite moduri. astfel, trebuie sa avem in vedere atat modul de operare cat si produsul. ambele au drept trasatura comuna iesirea dintr-un sablon sau o rutina.

te rog mult, mult, mult, din tot sufletelul meu mic si meschin, nu-mi spune ca nu-ti trebuie imaginatie pentru ceea ce ti-am cerut...

 

dincolo de ironie ... doar "simtire" .acel tip de simtire, care te conecteaza direct la Sursa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dincolo de ironie ... doar "simtire" .acel tip de simtire, care te conecteaza direct la Sursa.

ok accept simtire desi trebuie sa fie mai mult. va sa zica simti ca libertatea atotcuprinzatoare se refera la spirit si atat. dar cred ca asta este o alta etapa. de aceea te rugasem sa faci apel la imaginatie ca sa imi dai o imagine din acel nivel...la acest nivel insa ne trebuie o definitie a libertatii, asa efemera cum e, altfel as inceta sa mai caut...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok accept simtire desi trebuie sa fie mai mult. va sa zica simti ca libertatea atotcuprinzatoare se refera la spirit si atat. dar cred ca asta este o alta etapa. de aceea te rugasem sa faci apel la imaginatie ca sa imi dai o imagine din acel nivel...la acest nivel insa ne trebuie o definitie a libertatii, asa efemera cum e, altfel as inceta sa mai caut...

nu am un termen propiu de a defini o "stare" , o "simtire" ...ea a venit pur si simplu prin cunoasterea in a ansambul al unor fenomene mai complexe, ce alcatuiesc natura umana, prin relevatii, revlelatie, chiar si simpla interactiune pe forum mi-a adus raspunsuri si clarificari.

astfel , am devenit constient de ceea ce sunt si ceea ce reprezint, acum tranferul se face in viata propie care e cam mizera, insa ma ajuta foarte mult "starea" aia de constienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×