Sari la conținut
Forum Roportal
Microcosmos8

Care este cea mai rea inchisoare pentru fiinta umana?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Care este cea mai rea inchisoare pentru fiinta umana?

 

 

Mintea limitata de viziunea subiectiva, Sufletul chinuit de suferinta, Trupul chinuit de durere, Patimile precum violenta, minciuna si hotia,ce au drept cauza lacomia, mania sau confuzia; Frica nascuta dintr un prea mare atasament de noi insine, Indoiala, Singuratatea, Mandria, Nemultumirea......

Chinuri, spaime si amagiri, toate sunt inchisori nascute din confuzia Ignorantei de care suferim cu totii, in forme mai mult sau mai putin cronice.

Fiinta umana este tulburata de toate aceste greutati ce le intampina si n exterior si n interior.

Toate sunt obstacole ce ne priveaza de libertate.

Intunericul ignorantei s a strecurat intre om si sinea lui si poate fi indepartat doar prin lumina adevarului primit in constiinta noastra, intampinand lumina cu o inima pura si nobila si un suflet purificat.

Cheia inchisorii este tot in noi.

Trebuie sa ne autocunoastem, dar autocunoasterea ar ramane litera moarta daca ea nu ar fi dublata de o vointa puternica, care sa contribuie la autoperfectionarea noastra.

Perfectionarea manifestarii, insemnand nu numai actiunea, ci si gandirea, simtirea, vorbirea,mimica, gestica, privirea, fac parte din drumul nostru spre eliberare.

"Ceea ce este gresit in noi nu poate fi invins decat printr un ideal foarte inalt.

Un om fara ideal este un om lipsit de forta.Idealul in viata omului este asemenea aburilor de la locomotiva.Constituie forta motrice."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

libertatea, nu exista...e doar o iluzie !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
libertatea, nu exista...e doar o iluzie !

 

 

De unde sti?

Ai ajuns in varful muntelui ?

Te ai gasit pe tine si nu ai vazut lumina?

Libertatea nu o poti avea daca esti inchis in tine insuti de propriile limitari.

Eu zic ca i prea devreme sa spui ca nu exista libertate.Poate libertatea inseamna un pic mai mult decat vedem noi acum.Aici vine si sensul perfectionarii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde sti?

Ai ajuns in varful muntelui ?

Te ai gasit pe tine si nu ai vazut lumina?

Libertatea nu o poti avea daca esti inchis in tine insuti de propriile limitari.

Eu zic ca i prea devreme sa spui ca nu exista libertate.Poate libertatea inseamna un pic mai mult decat vedem noi acum.Aici vine si sensul perfectionarii.

dincolo de libertatea spiritului, exista on alta mai apropiata de realitate... cea sociala, religioasa,s.m.d.

libertatea ca individ...este o iluzie.

ca spirit/suflet ...da, poti vedea lumina, insa atat timp cat traiesti aici... nu vei fi liber.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lipsa stimulilor si lipsa caloriilor energetice . s-a facut un studiu pe trei grupe de soareci A- au primit stimuli pozitivi (vb frumoase , dragoste , afectiune etc) , B- li se vb urat ,erau trasi de coada etc , C - nu intra nimeni si nimic in contact cu ei ...rezultatele : cei din grupa C au murit dupa 2 sapt .

alt caz tot real : la noi in munti la statia meteo a ramas o data doar un singur om timp de o luna si ca sa nu innebuneasca s-a apucat sa joace teatru pe operele cunoscute de el . ....deci care e cea mai rea inchisoare???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dincolo de libertatea spiritului, exista on alta mai apropiata de realitate... cea sociala, religioasa,s.m.d.

libertatea ca individ...este o iluzie.

ca spirit/suflet ...da, poti vedea lumina, insa atat timp cat traiesti aici... nu vei fi liber.

 

 

Libertatea ca individ (asa cum este inteles azi) este intradevar o iluzie.

Nu poti afirma ca atata timp cat traiesti nu poti dobandi acea stare de divinizare spirituala care sa te inalte la libertate.

Eu spun ca se poate pentru ca este o convingere a mea, poate ma insel si defapt acest lucru este posibil doar dupa moarte,dar tu nu ai cum sa mi dovedesti ca nu i asa pentru ca nu ai incercat.

Credinta mea este ca toti sfiintii si in special Iisus Hristos (care depaseste acest nivel) exact asta au demonstrat: ca corpul uman poate cuprinde inlauntrul sau o asemenea manifestare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Libertatea ca individ (asa cum este inteles azi) este intradevar o iluzie.

Nu poti afirma ca atata timp cat traiesti nu poti dobandi acea stare de divinizare spirituala care sa te inalte la libertate.

unii o dobandesc, unii o primesc direct-ca revelatie, iar altii nu o vor cunoaste.

Eu spun ca se poate pentru ca este o convingere a mea, poate ma insel si defapt acest lucru este posibil doar dupa moarte,dar tu nu ai cum sa mi dovedesti ca nu i asa pentru ca nu ai incercat.

Credinta mea este ca toti sfiintii si in special Iisus Hristos (care depaseste acest nivel) exact asta au demonstrat: ca corpul uman poate cuprinde inlauntrul sau o asemenea manifestare.

:yahoo: vei rade... insa am vazut "lumina" !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unii o dobandesc, unii o primesc direct-ca revelatie, iar altii nu o vor cunoaste.

 

:yahoo: vei rade... insa am vazut "lumina" !

 

Da , dar eu cred in reincarnare si cred ca toti ajungem mai devreme sau mai tarziu, fiecare in felul sau.Cei care ajung primii nu sunt neaparat cei mai vrednici.

 

 

Cu cat esti mai adancit in pacat, cu atat mai multa forta iti trebuie sa te ridici

 

Sa rad ....sa nu rad...

Ce fel de lumina?:cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da , dar eu cred in reincarnare si cred ca toti ajungem mai devreme sau mai tarziu, fiecare in felul sau.Cei care ajung primii nu sunt neaparat cei mai vrednici.

Cu cat esti mai adancit in pacat, cu atat mai multa forta iti trebuie sa te ridici

 

Sa rad ....sa nu rad...

Ce fel de lumina?:yahoo:

aia...pura !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×