Sari la conținut
Forum Roportal
MONIK2

proiect casa

Postări Recomandate

salutare

 

am si eu o intrebare: unde as putea gasi un proiect de casa ? m-ar interesa o casuta cu parter si mansarda, am deja terenul pe care este casa veche si care va fi daramata.

suprafata ei este de 9 m lungime si 7 latime

poate imi dati si un sfat: iesi mai ieftin daca darimi si apoi construiesti sau daca obtii autorizatie de reconditionare si mansardare?

suntem abia la inceput si nu stim nimic despre acest subiect

va multumesc pentru orice ajutor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in principiu este mai ieftina reconditionarea\restaurarea;chiar si pt demolare ai nevoie de autorizatie de la primarie. depinde cat de veche este casa si daca se incadreaza cerintelor voastre.trebuie sa stiti cati membrii ai familiei vor locui in casa,necesarul fiecaruia,etc....daca actuala constructie are o buna orientare.

desi nu ar trebui sa recomand aceasta solutie...incearca sa cauti prin reviste,sunt cateva publicatii care vand proiecte deja facute,modele standard.....sunt prea multe de spus.....mai bine posteaza un releveu[daca ai] daca nu ai incearca sa faci rost ,sau ofera cateva detalii,ce fel de constructie este,de cand,unde este amplasata ca sit....etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!Am si eu o situarie asemanatoare...numai ca la mine este casa bunicei si doresc sa o consolidez sa o repar si sa ma extind!pentru asta am nevoie de semnaturi de la vecini! doi dintre ei sub nici o forma nu vor sa imi semneze ba chiar unul dintre ei mi-a cerut 6000 de euro!

Sunt disperata..imi putetzi spune daca ar fi o alta varianta, ca sa evit semnaturile?

P.S.unul dintre vecini e "de rasa" si cel de al IIlea vecin sta in chirie :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut!Am si eu o situarie asemanatoare...numai ca la mine este casa bunicei si doresc sa o consolidez sa o repar si sa ma extind!pentru asta am nevoie de semnaturi de la vecini! doi dintre ei sub nici o forma nu vor sa imi semneze ba chiar unul dintre ei mi-a cerut 6000 de euro!

Sunt disperata..imi putetzi spune daca ar fi o alta varianta, ca sa evit semnaturile?

P.S.unul dintre vecini e "de rasa" si cel de al IIlea vecin sta in chirie :haha:

 

Vinde o fasie de 1m la cineva din familie si o sa ai alti vecini....apoi revii....se poarta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salutare

 

am si eu o intrebare: unde as putea gasi un proiect de casa ? m-ar interesa o casuta cu parter si mansarda, am deja terenul pe care este casa veche si care va fi daramata.

suprafata ei este de 9 m lungime si 7 latime

poate imi dati si un sfat: iesi mai ieftin daca darimi si apoi construiesti sau daca obtii autorizatie de reconditionare si mansardare?

suntem abia la inceput si nu stim nimic despre acest subiect

va multumesc pentru orice ajutor

 

 

:haha:

Ave!

Intra pe site: www. icase.ro

Vei gasi aproape tot ce-ti doresti!

Bafta!

:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salutare

 

am si eu o intrebare: unde as putea gasi un proiect de casa ? m-ar interesa o casuta cu parter si mansarda, am deja terenul pe care este casa veche si care va fi daramata.

suprafata ei este de 9 m lungime si 7 latime

poate imi dati si un sfat: iesi mai ieftin daca darimi si apoi construiesti sau daca obtii autorizatie de reconditionare si mansardare?

suntem abia la inceput si nu stim nimic despre acest subiect

va multumesc pentru orice ajutor

Depinde de starea in care se afla casa...

 

cat despre proiecte ar fi bine sa gasesti unul gata facut.Oricum un arhitect poate cere pentru un proiect chiar si 1000 de euro!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salutare

 

am si eu o intrebare: unde as putea gasi un proiect de casa ? m-ar interesa o casuta cu parter si mansarda, am deja terenul pe care este casa veche si care va fi daramata.

suprafata ei este de 9 m lungime si 7 latime

poate imi dati si un sfat: iesi mai ieftin daca darimi si apoi construiesti sau daca obtii autorizatie de reconditionare si mansardare?

suntem abia la inceput si nu stim nimic despre acest subiect

va multumesc pentru orice ajutor

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×