Sari la conținut
Forum Roportal
Morgania

Dumnezeu e mort!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

habar nu ai ce spui :friends: adevarat ca, atunci cand ne merge rau cautam si mai mult apropierea de Dumnezeu dar asta nu inseamna ca dorim sa fim condusi si nu meritam sa fim condusi......de unde crezi ca, a aparut zicala: ceea ce nu ma omoara, ma intareste. Dumnezeu inseamna iubire si speranta si deci Dumnezeu traieste!

Stii cine a zis prima oara "ceea ce nu te omoara te face mai puternic"? :flowers: Nietzche. :friends: Abia apoi a fost preluat de filmul Conan si de americanul de rind. :beee: Eu am o completare: ceea ce nu te omoara te face mai puternic SAU te schilodeste pe viata.

 

Si totusi, Morgania are intr-o buna masura dreptate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Morala crestina echivaleaza supunerea si penitenta, aici si acum, cu o redemptiune sa sufletului, viitoare si fantasmagorica.

 

Crestinismul este pentru cei cu o vointa slaba, este pentru cei ce trebuie condusi si care nu merita sa conduca.

 

eu nu inteleg ce legatura are ce ai scris cu 'Dumnezeu e mort'.chiar nu se leaga.intr-o parte faci o afirmatie (cea anterioara) ,iar apoi aduci alt subiect in discutie,respectiv ataci crestinismul.imi pari 'off topic' chiar la topicul tau.

da' felicitari totusi c-ai reusit sa inciti la discutii atitia oameni destepti,bineinteles ma numar si eu printre ei:),si ca sa-mi dau si eu cu parerea: daca ma nasteam intr-o casa de lutherani,eram cu siguranta lutherana.dar m-am nascut intr-o casa de ortodocsi si traiesc asta cum ma pricep si cum simte inima mea.in general sunt rebela,am vointa,si oriunde ma duc ,conduc...pina la urma.sufletul mi-l salvez in fiecare clipa bucurindu-ma cit ma lasa mintea mea sucita de bucuriile marunte ale vietii,cum a fost azi cind mi-am reparat singura(cu ajutor de pe forum) ceva la calculator.m-am simtit atunci in rai si izbavita.

mesajele astea filozofice nu cred c-au ajutat pe nimeni.nici prea multa filozofie.

in locul tau eu as fi scris:azi am fost la gratar.a fost soare si n-a ploaut.copiii erau fericiti si se dadeau pe tobogan.cind m-am intors am dormit cu fiica-mea.Dumnezeu a fost si el acolo si zimbea la noi.Ii place gratarul si copiii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nietzsche a anuntat: "Dumnezeu e mort". Ceea am zis in topic este tot din Nietzsche si nu din Amurgul Idolilor cum a zis cineva ci din Dincolo de Bine si de Rau... si eu nu il judec pe Nietzsche si spre deosebire de multi, pot spune ca l-am inteles.

Afirmatia "Dumnezeu e mort" nu se referea la o moarte fizica :flowers:) asha cum a sugerat cineva care de asemenea s-a grabit sa imi spuna ca "D-zeu exsita " ...

 

M-am distrat copios citind ce ati spus voi, mai ales cu faza "Ceea ce nu te omoara te face mai puternic" =))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nietzsche a anuntat: "Dumnezeu e mort". Ceea am zis in topic este tot din Nietzsche si nu din Amurgul Idolilor cum a zis cineva ci din Dincolo de Bine si de Rau... si eu nu il judec pe Nietzsche si spre deosebire de multi, pot spune ca l-am inteles.

Afirmatia "Dumnezeu e mort" nu se referea la o moarte fizica :flowers:) asha cum a sugerat cineva care de asemenea s-a grabit sa imi spuna ca "D-zeu exsita " ...

 

M-am distrat copios citind ce ati spus voi, mai ales cu faza "Ceea ce nu te omoara te face mai puternic" =))

pai...distractie placuta in continuare !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crestinismul este pentru cei cu o vointa slaba, este pentru cei ce trebuie condusi si care nu merita sa conduca.

 

Ha,ha,ha .... :friends:

hai ca asta e tare!

Crestinismul e pentru cei cu o vointa slaba zici?

Probabil ca nu ai auzit de oameni ca Richard Wurbrandt si Haralamb Popov.Te sfatuiesc sa-i dai un search pe google :friends:

Plus,gandeste-te cati mii de oameni au acceptat sa moara in prima era a crestinismului,ba ucisi de lei,ba chinuiti...sau povestea celor 40 de mucenici pe care lumea ortodoxa din Romania(si nu numai) ii sarbatoreste prin martie.Ca astazi nu mai sunt oamenii pusi in acele circumstante,e o fericire,sau o nefericire poate.Dar eu stiu ca (,) crestinii sunt de un caracter forte,de o vointa puternica,nu numai in practicarea virtutilor dar si in cazul alegerilor din viata.E doar parerea mea,desigur...

Dumnezeu mort ??( :flowers: !???!)Bininteles ca nu!Altfel am fi murit si noi,de mult!

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Morala crestina echivaleaza supunerea si penitenta, aici si acum, cu o redemptiune sa sufletului, viitoare si fantasmagorica.

 

Crestinismul este pentru cei cu o vointa slaba, este pentru cei ce trebuie condusi si care nu merita sa conduca.

 

Cum poate ceva ce nu exista sa moara?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum poate ceva ce nu exista sa moara?!

Cum poate ceva creeat sa spuna despre Creatorul sau ca e mort???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ha,ha,ha .... :friends:

hai ca asta e tare!

Crestinismul e pentru cei cu o vointa slaba zici?

Probabil ca nu ai auzit de oameni ca Richard Wurbrandt si Haralamb Popov.Te sfatuiesc sa-i dai un search pe google :o:

Plus,gandeste-te cati mii de oameni au acceptat sa moara in prima era a crestinismului,ba ucisi de lei,ba chinuiti...sau povestea celor 40 de mucenici pe care lumea ortodoxa din Romania(si nu numai) ii sarbatoreste prin martie.

:friends: Oamenii aia nu au acceptat sa moara, au murit pentru ca nu puteau sa scape din situatia in care se gaseau.

Ca astazi nu mai sunt oamenii pusi in acele circumstante,e o fericire,sau o nefericire poate.Dar eu stiu ca (,) crestinii sunt de un caracter forte,de o vointa puternica,nu numai in practicarea virtutilor dar si in cazul alegerilor din viata.E doar parerea mea,desigur...

Dumnezeu mort ??( :flowers: !???!)Bininteles ca nu!Altfel am fi murit si noi,de mult!

Pai de ce? :beee:

 

Cum poate ceva creeat sa spuna despre Creatorul sau ca e mort???

Pentru ca poate sa spuna. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:friends: Oamenii aia nu au acceptat sa moara, au murit pentru ca nu puteau sa scape din situatia in care se gaseau.

DAaaaa???? :beee: Adica vrei sa spui ca li s-a zis "buuun,va dati jos masca de crestin si iesiti din inchisoare"si ei au zis"ei ce o sa facem,o sa murim,si asa nu ni s-a dat nici o alta sansa" :o:

De unde ai tu sursele astea by the way???

Da de aia preoti care au stat prin lagare inchisi ani la randul si au rezistat acolo pentru ca nu au vrut "sa se lase de Dumnezeu" ai auzit (gen Traian Dorz)? :friends:

 

Pai de ce? :P

pai de ce...ce? :flowers:

 

Pentru ca poate sa spuna. ;)

atunci, jos palaria ! :P

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×