Sari la conținut
Forum Roportal
angry_angel

bushido-moralitate diferita fata de crestinism

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Gi - Cinste si Dreptate - Fii cinstit. Crede in dreptate. Pentru un samurai nu exista umbre in ceea ce priveste cinstea si dreptatea. Nu exista decat corect sau gresit.

Rei - Politetea curtenitoare - Samuraiul nu are motive pentru a fi crud si nu are nevoie de a-si demonstra taria. Un samurai este politicos chiar si cu dusmanii sai. Fara atitudinea plina de respect nu suntem mai presus de animale. Un samurai nu este repectat numai datorita tariei sale, ci si pentru cum se comporta in societate. Adevarata tarie apare in fata dificultatilor.

Yu - Curajul - Ridica-te atunci cand celorlalti le este teama. Sa te ascunzi ca o broasca in carapace nu este un mod de a trai. Un samurai trebuie sa dea dovada de curaj si eroism. Este riscant, este periculos, dar viata trebuie traita complet, din plin si din placere. Curajul nu trebuie sa fie orbesc. Trebuie sa fie inteligent si puternic.Inlocuieste frica cu respectul si precautia.

Meiyo - Onoare - Un samurai are ca unitate de masura onoarea sa in propria sa judecare. Deciziile pe care le iei sunt reflectarea fidela a ceea ce esti cu adevarat. De tine nu te poti ascunde.

Jin - Compasiune - Prin antrenamente intense samuraiul capata rapiditate si putere. Nu este precum alti barbati. Puterea pe care o capata trebuie folosita pentru binele tuturor. El are compasiune si isi ajuta semenii cu fiecare ocazie. Daca aceasta oportunitate nu vine, o cauta el insusi.

Makoto - Sinceritate - Cand un samurai spune ca va face ceva, acest lucru este ca si facut .Nimic nu-l va opri sa duca la indeplinire ceea ce a spus .Nu trebuie sa-si dea cuvantul, nu trebuie sa promita. Simpla vorbire reprezinta dovada actiunii sale. A spune si a face este acelasi lucru.

Chu - Datorie si loialitate - Pentru samurai, facand un anumit lucru sau spunand ceva stie ca stapaneste acel lucru. Este responsabil pentru acesta si pentru toate consecintele. Un samurai este loial tuturor celor pe care ii are in grija. Acestora le este dator cu loialitatea sa.

mi-am permis un copy-paste,considerand ca aceste principii merita un loc deosebit,ele reflectand o lume pe care crestinismul o ignora...si cu aroganta o numeste pagana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-am permis un copy-paste,considerand ca aceste principii merita un loc deosebit,ele reflectand o lume pe care crestinismul o ignora...si cu aroganta o numeste pagana.

Din păcate, majoritatea oamenilor nu aderă dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-am permis un copy-paste,considerand ca aceste principii merita un loc deosebit,ele reflectand o lume pe care crestinismul o ignora...si cu aroganta o numeste pagana.

 

moralitatea este constituita din mai multa aspecte, printe care si religia crestina, sau bushido, sau mai stiu eu ce curent mistico-religios, insa dincolo de toate -ea tine de individ in particular, de propiul lui cod de valori, de demnitate, onoare, de evolutia lui spirituala, s.m.d. .

problema moralitatii este alta, cunoastem destul de bine teoria, insa multi dintre noi, printre care ma numar, uitam de cele mai multe ori sa punem in practica aceste concepte, sau le aplicam doar conjunctural.

din pacate...

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
moralitatea este constituita din mai multa aspecte, printe care si religia crestina, sau bushido, sau mai stiu eu ce curent mistico-religios, insa dincolo de toate -ea tine de individ in particular, de propiul lui cod de valori, de demnitate, onoare, de evolutia lui spirituala, s.m.d. .

dar conteaza foarte mult educatia,iar la capitolul asta....consider religia deficitara: ''iarta-ti dusmanul''.....de ce?

prefer morala japoneza,cea crestina o consider deficitara si ca incurajeaza lasitatea sub pretextul iertarii.

este absurd sa-mi impuna cineva sa iert,poate sa-mi limiteze mijloacele,poate ca nu-l pot pedepsi....dar nu-l iert doar fiindca-mi spune o carte sa fac asta...pardon,Dumnezeu. iertarea este optionala...si o decizie personala.]

sunt multe la acest subiect....dar prefer sa le iau pe rand

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar conteaza foarte mult educatia,iar la capitolul asta....consider religia deficitara: ''iarta-ti dusmanul''.....de ce?

prefer morala japoneza,cea crestina o consider deficitara si ca incurajeaza lasitatea sub pretextul iertarii.

este absurd sa-mi impuna cineva sa iert,poate sa-mi limiteze mijloacele,poate ca nu-l pot pedepsi....dar nu-l iert doar fiindca-mi spune o carte sa fac asta...pardon,Dumnezeu. iertarea este optionala...si o decizie personala.]

sunt multe la acest subiect....dar prefer sa le iau pe rand

 

iertarea dusmanului nu o consider lasitate, ci mai curand o dovada de superioritate fata de acea persoana,

iar raspunzand unui rau, cu un alt rau...lucrurile nu vor sta mai bine pentru tine, mai mult conflictul va degenera, iar cauzalitatea in astfel de cazuri nu sunt tocmai pozitive, poate sa-ti ofere satisfacerea ego-uli pe termen scurt, insa pe termen lung niciodata.

dar, repet...este o discutie pur speculativa si subiectiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-am permis un copy-paste,considerand ca aceste principii merita un loc deosebit,ele reflectand o lume pe care crestinismul o ignora...
aceste principii le gasesti usor si in Crestinism, daca vrei!

 

Gi - Cinste si Dreptate - Fii cinstit. Crede in dreptate. Pentru un samurai nu exista umbre in ceea ce priveste cinstea si dreptatea. Nu exista decat corect sau gresit.
Matei 5.37 Felul vostru de vorbire sa fie: "Da, da; nu, nu"

 

Rei - Politetea curtenitoare - Samuraiul nu are motive pentru a fi crud si nu are nevoie de a-si demonstra taria. Un samurai este politicos chiar si cu dusmanii sai. Fara atitudinea plina de respect nu suntem mai presus de animale. Un samurai nu este repectat numai datorita tariei sale, ci si pentru cum se comporta in societate. Adevarata tarie apare in fata dificultatilor.
Isus judecat, condamnat, rastignit

 

Yu - Curajul - Ridica-te atunci cand celorlalti le este teama. Sa te ascunzi ca o broasca in carapace nu este un mod de a trai. Un samurai trebuie sa dea dovada de curaj si eroism. Este riscant, este periculos, dar viata trebuie traita complet, din plin si din placere. Curajul nu trebuie sa fie orbesc. Trebuie sa fie inteligent si puternic.Inlocuieste frica cu respectul si precautia.
crestinul nu se teme de nimic, doar de Dumnezeu, iar aceasta teama de Dumnezeu este respect

 

Meiyo - Onoare - Un samurai are ca unitate de masura onoarea sa in propria sa judecare. Deciziile pe care le iei sunt reflectarea fidela a ceea ce esti cu adevarat. De tine nu te poti ascunde.
contiinta - capitol important de morala crestina

 

Jin - Compasiune - Prin antrenamente intense samuraiul capata rapiditate si putere. Nu este precum alti barbati. Puterea pe care o capata trebuie folosita pentru binele tuturor. El are compasiune si isi ajuta semenii cu fiecare ocazie. Daca aceasta oportunitate nu vine, o cauta el insusi.
Matei 19.19 sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti

 

Makoto - Sinceritate - Cand un samurai spune ca va face ceva, acest lucru este ca si facut .Nimic nu-l va opri sa duca la indeplinire ceea ce a spus .Nu trebuie sa-si dea cuvantul, nu trebuie sa promita. Simpla vorbire reprezinta dovada actiunii sale. A spune si a face este acelasi lucru.
Dumenzeu a spus si toate s-au facut

 

Chu - Datorie si loialitate - Pentru samurai, facand un anumit lucru sau spunand ceva stie ca stapaneste acel lucru. Este responsabil pentru acesta si pentru toate consecintele. Un samurai este loial tuturor celor pe care ii are in grija. Acestora le este dator cu loialitatea sa.
principiile familiei crestine, ale comunitatii de credinta si ale preotiei

 

 

altceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
altceva?

am lasat eu impresia ca vreau o cearta pe acest subiect? daca da imi cer scuze

am sa-mi permit sa spun ca religia crestina nu permite moralitatea....deoarece moralitatea este o alegere personala,in crestinism....fie esti iertator....fie ajungi in iad......bineanteles ca Isus ne-a dat un exemplu pozitiv si ca iertarea este buna....dar de ce in 2000 de ani ea inca nu se aplica? de ce exista inca tribunale?nu cumva fiindca unii oameni nu merita iertarea celorlalti?poate ca dumnezeu il iarta[eu sunt sigur ca o face] dar societatea per ansamblu nu se poate guverna dupa acest principiu.

insa permite-mi o remarca: ai judecat aceste principii prin prisma crestinismului,e normal,insa ele au un alt sens.

gi...e vorba de lipsa compromisului de genul: nu-i bine ce fac....dar o fac

asta nu se accepta...trebuie sa iei decizia corecta,indiferent de consecinte,el nu are dreptul la compromis....CU SINE INSUSI

yu...crestinul se teme si de umbra lui

jin....vorbim de un cod al samurailor...comparatia este exagerata din motive evidente

chu...poate

:stars:

PS. acolo unde nu am argumentat....sunt de acord,nu am afirmat ca cele doua coduri sunt antagonice

Editat de blackkkarma_83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am lasat eu impresia ca vreau o cearta pe acest subiect? daca da imi cer scuze
fara nicio cearta!

voiam sa arat ca diferentele nu sunt char diferente, ci doar asa cum se deosebesc doi gemeni identici...

 

am sa-mi permit sa spun ca religia crestina nu permite moralitatea....deoarece moralitatea este o alegere personala,
alegere personala este si in Crestinism

amenintarile cu "fii cuminte sau iti face nenea doctorul o injectie" sunt pentru o anumita varsta, chiar daca nu tocmai pedagogice - parintele nu le va mai folosi cu copilul sau de 16 ani, dar le va folosi cu fratele celui de 16 ani, daca are doar 8 ani...

 

dar de ce in 2000 de ani ea inca nu se aplica?
simplu: pentru ca oamenii nu au 2000 de ani, ci fiecare are atatia ani crestini cati a fost in stare sa traiasca si cum a fost in stare...

 

ai judecat aceste principii prin prisma crestinismului,e normal,insa ele au un alt sens.
de fapt, sensul este acelasi, doar ca "automobilul" este altul

 

gi...e vorba de lipsa compromisului de genul: nu-i bine ce fac....dar o fac
un principiu de morala crestina spune ca nu e permis sa faci niciun rau chiar daca urmaresti un bine

 

yu...crestinul se teme si de umbra lui
adevaratul crestin nu se teme de nimic

se spune despre un sfant catolic ca, fiind copil, el si colegiil ui de joaca au fost intebati ce ar face azi daca maine ar fi sfarsitul lumii acesteia

unii dintre copii nu au stuiut ce sa spuna, alti au spus ca s-ar duvce repede la preot pentru spovada...

dar el a spus ca s-ar juca in continuare (pentru ca relatia lui cu Dumnezeu este OK - adag eu)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gi - Cinste si Dreptate - Fii cinstit. Crede in dreptate. Pentru un samurai nu exista umbre in ceea ce priveste cinstea si dreptatea. Nu exista decat corect sau gresit.

Rei - Politetea curtenitoare - Samuraiul nu are motive pentru a fi crud si nu are nevoie de a-si demonstra taria. Un samurai este politicos chiar si cu dusmanii sai. Fara atitudinea plina de respect nu suntem mai presus de animale. Un samurai nu este repectat numai datorita tariei sale, ci si pentru cum se comporta in societate. Adevarata tarie apare in fata dificultatilor.

Yu - Curajul - Ridica-te atunci cand celorlalti le este teama. Sa te ascunzi ca o broasca in carapace nu este un mod de a trai. Un samurai trebuie sa dea dovada de curaj si eroism. Este riscant, este periculos, dar viata trebuie traita complet, din plin si din placere. Curajul nu trebuie sa fie orbesc. Trebuie sa fie inteligent si puternic.Inlocuieste frica cu respectul si precautia.

Meiyo - Onoare - Un samurai are ca unitate de masura onoarea sa in propria sa judecare. Deciziile pe care le iei sunt reflectarea fidela a ceea ce esti cu adevarat. De tine nu te poti ascunde.

Jin - Compasiune - Prin antrenamente intense samuraiul capata rapiditate si putere. Nu este precum alti barbati. Puterea pe care o capata trebuie folosita pentru binele tuturor. El are compasiune si isi ajuta semenii cu fiecare ocazie. Daca aceasta oportunitate nu vine, o cauta el insusi.

Makoto - Sinceritate - Cand un samurai spune ca va face ceva, acest lucru este ca si facut .Nimic nu-l va opri sa duca la indeplinire ceea ce a spus .Nu trebuie sa-si dea cuvantul, nu trebuie sa promita. Simpla vorbire reprezinta dovada actiunii sale. A spune si a face este acelasi lucru.

Chu - Datorie si loialitate - Pentru samurai, facand un anumit lucru sau spunand ceva stie ca stapaneste acel lucru. Este responsabil pentru acesta si pentru toate consecintele. Un samurai este loial tuturor celor pe care ii are in grija. Acestora le este dator cu loialitatea sa.

mi-am permis un copy-paste,considerand ca aceste principii merita un loc deosebit,ele reflectand o lume pe care crestinismul o ignora...si cu aroganta o numeste pagana.

 

 

:giverose:

 

 

Samuraiul era un luptator care traia dupa un cod de principii morale, impus de acea comunitate

si reprezenta un mod de abordare a vietii..Vremea acelui razboinic a apus (ca manifestare fizica),

dar multe din principiile dupa care se ghida se mai pot aplica si azi si oricand, ele fiind de

valoare universala.

In ziua de azi se cere un altfel de luptator,care actioneaza mult mai mult in interior.

Inamicul fiind in interior, mult mai puternic decat in alte timpuri poate,nivelul de disciplina

fiind si mult mai scazut in aceste zile si datorita societatii care o lasa la latitudinea omului

(lucru folositor in evolutia omului, care are posibilitatea de a si face propriile alegeri si

greseli in limita propriilor posibilitati).

Un lucru care nu mi a placut mie este faptul ca isi curmau viata daca se ridica vreo (asa zisa)

rusine asupra lor.

Demnitatea era un pic confundata cu mandria.O zgarietura peste orgoliul unui samurai era ceva

inatmisibil si ei puneau capat rusinii prin sinucidere.

Eu cred ca si inaltarea si caderea sunt la fel de importante in evolutia unui om si cateodata

situatiile in care in mod normal nu te ai pune (nici din preferinta, nici din iscusinta), te pot

invata mai mult decat cele pe care le creezi prin felul de a fi si reactia la viata.

Cred ca omul poate invata din intregul trecut al omenirii, nu numai din crestinism(care are un fel

mai aparte de a vorbi omului) despre valori si despre felul de a trai si cred ca tot ceea

ce ne ajuta sa fim pe aceasta lume mai aproape de adevar, atunci aceea se numeste calea Domnului

(indiferent ce nume are).

"A spune si a face este acelasi lucru"...din pacate vorbele si actiunile nu reflecta gandurile si

simtirea noastra de cele mai multe ori, iar educatia are o parte din vina pentru viziunea

superficiala (fie ca este cea primita, cea aleasa sau lipsa amandouara) iar felul de a fi cu care

ne nastem e alta cauza..

 

 

 

 

adevaratul crestin nu se teme de nimic

 

Multi se cred crestini si multi vor sa fie, dar putini reusesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×