Sari la conținut
Forum Roportal
Costin1805

La jumatatea drumului

Postări Recomandate

Buna Gia,

Si eu m-am chinuit luni de zile cu mancarimile, aveam rani pe tot corpul care se intindeau incontinuu...am incercat ca si tine multe trat si alifii si am scapat abia dupa ultimul tratament.

Acum se mai vad niste pete mai inchise unde au fost ranile mai mari, mancarimile au disparut, si recunosc ca atunci cand ma abat de la regimul alimentar sau nu dorm destul si sunt stresat de problemele zilnice...revin mancarimile, dar trec imediat la suprimarea "cauzelor" si apoi e OK.

Efectul a fost vizibil dupa vreo 3 zile, apoi am si uitat de indicatii si am inceput iar sa mananc ce mi-e pofta.....imi aduc aminte de sfaturile dr. doar cand incep iar sa ma scarpin pe undeva. :flowers:

Deci nu e de la ribavirina sau interferon in nici un caz, daca esti din Bucuresti sfatul meu e sa mergi intai la acel dr. dermatolog, are consultatii dimineata joi si vineri.

Multa sanatate, sa-mi scrii daca ai fost la el si ai rezolvat, o sa-ti placa de el, rar gasesti asa un doctor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt sfaturi Costin! Acum am venit de la doc. A considerat ca trebuie sa-mi intrerupa trat. cu ribavirina pt o saptamana sa vedem cum e treaba. Ea considera ca astea toate se intampla de la ribavirina. O saptamana n-o fi asa nenorocire, drept sa spun chiar ma bucur daca voi reusi sa scap chiar si asa, de mancarimile astea. Mi-a spus sa iau in continuare Symphoral si mi-a mai dat un cortizon ( nu chiar prednison he he), care se cheama Soln-medrol. Numai de l-as gasi. Apoi, daca imi voi reveni, voi reintroduce treptat ribavirina. Cat despre regim, nu vad ce as putea sa scot din alimentatie. Tot ce a fost mai "sarit" a fost accidental si o data sau la 2 saptamani. Deci nu se pune problema.

 

Dragi colegi de suferinta, vreau sa va mai intreb ceva in legatura cu tensiunea si pulsul. Neavand probleme pana acum cu nici una din ele, nu m-am obosit sa inteleg diferenta dintre ele. Mi le-a masurat pe amandoua acum la cabinet si tensiunea e mica 10 cu 2 ( de obicei e mica) dar pulsul mare, 100. Ce sa insemne asta? Mi s-a spus ca tensiunea mica e de la antihistaminice iar pulsul marit ar fi de la agitatie (nu ma agitasem). Dar alte cauze care ar putea fi? Multumesc anticipat si va doresc o dupa-amiaza placuta la toti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere Gia, oricand si pentru toti, daca am o informatie buna o voi comunica.

Nu-mi dau seama daca esti din Buc....dar ar fi bine sa te vada acel dr dermatolog.

Cat priveste tensiunea, eu stiu ca cea mica trebuie sa fie cam jumate plus unu din cea mare ca ordin de marime. Daca cea mare (sistolica) este 10, cea mica (diastolica) ar trebui sa fie cam 6. Sper sa nu spun prostii, nu am acum alte inf. la indemana. Pulsul e cam mare daca zici ca nu ti-a fost masurat dupa un efort imediat, mergi la un cardiolog sa vezi ce ai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Gia,

 

Nu am sa-ti raspund la intrebarea referitoare la puls,

dar am citit ca ti s-a recomandat solu-medrol care este

tot un fel de prednison.

Mare atentie la modul si durata de administrare si la efectele

secundare. Mie de la prednison mi s-a declansat diabetul

in 2004 cand mi-a fost intrerupt interferonul si am fost trecut pe prednison.

Nu mai intru in amanunte despre diabet, acum stau mai bine.

Asa ca mare atentie la corticoizi si verifica-ti glicemia pe perioada

administrarii lor sa nu ai vreo surpriza neplacuta.

Multa sanatete si putere sa termini cu bine tratamentul.

Doru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Costin ai dreptate cu tensiunea, asa stiam si eu referitor la jumatate. Clar tensiunea mea e mica, si mi-a si spus ca de la antihistaminice (mai ales symphoralul si ketotifenul luate impreuna scad tensiunea). In rest, chiar ar trebui sa consult un cardiolog dar mai inainte as vrea sa scap de beleaua asta cu pielea si apoi am sa vad daca mai este nevoie.

Doru, multumesc mult pt sfat! Am sa fiu atenta si am sa vb cu doc. Am o colega care face trat. cu prednison de 10 ani dar nu a avut probleme cu diabetul. In schimb stiu ca diabetul poate face parte dintre efectele secundare ale interferonului. Oricum, am sa-mi fac testele. Si de-acum "sare fara sodiu" ma numesc! :yahoo:

Numai bine si multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gia,

daca tot iti faci ceva teste,nu ar fi rau sa introduci printre ele si cele legate de glanda tiroida.Nu strica sa stii cum stai si la capitolul asta,mai ales ca sunt cazuri in care tiroida poate fi afectata de tratamentul cu interferon.Inainte de a incepe tratamentul cu interferon,la controlul endocrinologic mi-au gasit pulsul 90 si spunea doctorita ca se datoreaza acelei tiroidite autoimune,pe care o descoperisem printr-o intamplare(nu ca m-ar fi deranjat ceva).

Succes si sa iasa totul bine ! :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ Gia,

In mod sigur cine ti-a masurat tensiunea a gresit, 10 cu 2 nu se poate. Pulsul ti-l poti masura singura daca ai un ceas cu secundar central mai mare, preferabil unul de perete sau de masa.

Sa inteleg ca ceaiul sau sucul de papadie nu ti-a adus nici o ameliorare ?

Este posibil sa fi facut o intoxicatie sau este o reactie la un exces de proteine. Laptele gras daca mai este bogat in proteine poate sa dea astfel de mainfestari. revizuieste-ti dieta si daca nu e ceva de genul acesta ia legatura cu hepatologul poate e nevoie sa ti se reduca doza de interferon. cortico steroizii nu cred ca rezolva ceva ai o sensibilitate marita la ceva legat de medicatie sau de alimentatie trebuie sa analizezi.

sanatate multa !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Gia,

Mancarimile sunt de la ribavirina si ar trebui o vreme sa scazi doza

Asa am patit si eu, o vreme nu am luat de loc si apoi in loc de 6 am luat numai 5 si mancarimile au devenit mai suportabile!

Parerea mea este ca dermatologii sunt paraleli cu efectele acestui tratament deci te duci de pomana si nici intr-un caz nu lua cortizoni, caci s-ar putea sa-ti dea tratamentul peste cap.

In acest tratament nu prea ai voie sa iei medicamente decat in cazuri de maxima urgenta , iar un antihistaminic nu va avea nici un efect .

Crede-ma ca vorbesc din experienta.

Trebuie sa suporti si eu am avut mancarimi cumplite am ajuns sa fac bubulite pe maini si pe picioare, coapse, apoi rani, dar dupa ce am redus din ribavirina au disparut.

Toate acestea sunt efecte secundare ale tratamentului, deci nu au legatura cu dermatologii.

In momentul cand vei termina , vor disparea si ele.

Dar nu e nevoie sa-ti mai incarci ficatul cu alta medicatie caci va fi si mai rau.

Sa ai grija ce fructe mananci, sa nu prea mananci capsuni caci sunt alergizanti, dar poti face o cura de cirese care te spala pe dinauntru, scoate toxinele.

Exista in farmacii unguiente cu rostopasca , tataneasa si galbenele , eventual propolis, care pe mine m-au ajutat mult.

Trebuie sa ai rabdare ca va trece si sa suporti caci este spre binele tau!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Doina,

Ne cunoastem de mult timp si stii bine ca am mai vorbit despre aceste rani si mancarimi. Am incercat si eu cu alifii de rostopasca, tataneasa, galbenele, rivanol, geluri, pastile, prafuri si pulberi cu div. antibiotice, si nici macar nu s-au ameliorat mancarimile, iar ranile au devenit din ce in ce mai adanci si mai intinse.

Nu le-am luat de capul meu ci am fost la mai multi dermatologi care mi-au prescris fel de fel de tratamente despre care am mai scris pe undeva pe acest forum...dar nu au avut nici un efect din pacate. Singurul a fost Aerius care a avut un efect ameliorator cateva zile.

Ajunsesem la disperare, imi era si rusine sa ma mai tin de bare in metrou, asa se uita lumea la mine. Si aveam aceiasi parere proasta despre dermatologi.

Apoi am gasit pe cineva care m-a trimis la acest dr. si am fost impresionat de modul in care m-a consultat si pipait la fiecare rana, nu a scapat nici o portiune din corp, nici macar cele fara rani. Mi-a spus ca daca nu-l las sa-si faca meseria, ma da afara si nu-mi mai da nici un tratament. Si consultatia a costat doar 30 Ron, iar pana atunci cheltuisem peste doua milioane pe alte medicamente si alifii.

Nu am nici un interes sa-i fac eu reclama, la el e coada mereu si asa, dar am cautat sa spun si altora de pe forum cum am scapat de acest cosmar.

Stiu ca esti farmacista si te pricepi asa ca daca citesti ce mi-a prescris, o sa vezi ca nu sunt nici asa de toxice si nici asa de scumpe, iar excluderea macar temporara a unor alimente, nu a facut decat sa protejeze ficatul si sa normalizeze functionarea lui.

Cand mi-a dat acea lista, am constatat ca TOATE le consumam zilnic, iar la fumat nu am reusit sa renunt, ci doar l-am mai redus putin, apoi cand am scapat de mancarimi si rani am inceput iar sa gust din "interzise"....ca sunt un pofticios fara pereche si nu ma pot abtine de la nimic.

Dupa examinare, mi-a spus clar ca nu este efectul peg sau copeg. ci cauza este din interior numai de la functionarea anormala a ficatului, asa ca puteam sa ma ung la exterior cu orice si nu ma vindecam.

Iar dr. care mi-a facut dosarul si i-mi urmareste analizele si tratamentul, a spus ca diminuarea numarului de pastile de copeg va reduce sansele de reusita a tratamentului pe raspunderea mea...si sincer nu doream asa ceva dupa atata chin.

Asa a fost la mine, poate organismul tau a reactionat altfel, fiecare e liber sa faca ce crede de cuviinta, de aceea intram pe acest forum sa spunem fiecare prin ce am trecut si cum am rezolvat.

Iti doresc multa sanatate atat tie cat si celor ce au avut sau mai au acest virus-c.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Costin,

Daca ai citit ce am mai postat,si acum repet, eu am intrerupt pentru 1 luna si jumatate ribavirina in timpul tratamentului din cauza alergiilor insuportabile pe care mi le-a dat, si apoi am luat cantitate redusa de la 6 la 5Tablete.

Iar apoi a fost mai bine cu ranile si bubele si mancarimile.

Si nu a fost afectat nici tratamentul din moment ce mi-a iesit nedetectabil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×