Sari la conținut
Forum Roportal
Shadowdancer

Un pic de nostalgie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu-mi suna deloc cunoscut. mi-o fi scapat :doh:

 

de bomboanele cubaneze isi aminteste cineva? :doh:

Nu.

Da-mi amintesc de tigarile cubaneze: Popular si Ligheros (sau cam asa ceva). Se gaseau la restaurantul Havana de pe Bulevardul...(habar n-am ce numa ca si l-a schimbat de o gramada de ori)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar cine isi mai aminteste de uniforme scolare? Dar accesoriile obligatorii?

Tin minte ca mama nu intelegea nicicum de ce am nevoie de cojoc, doar nu traim in munti, si nu mor de frig in palton. Trebuia sa mergem in Rusimunt, daca bine-mi amintesc numele localitatii, sa-mi faca nenea acolo la comanda, ptr. ca in oras inca nu se fabricau... Dar in mintea mea avea o logica: singurele haine acceptate sa nu fie gaurite prinzand de maneca stg. emblema scolara erau cojoacele! Coseam un elastic pe emblema si-o foloseam banderola, bineinteles numai in incinta scolii.

Si baietii tunsi la limita, era cate unul charaghios cu urechiuse mai marisoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si acum mai tin minte...imi dadea mama 5 mii sa ma duc sa imi iau suc de la tec...imi placea ala verde si parca si ala rosu...dar nu mai stiu ce arome erau, asa ca nu ma intrebati. :doh:

 

Si stateam la coada pentru un pahar de suc...

 

Sau, mai tineti minte Jellybon-ul???!!! :doh:

 

Erau in forma de sticle de coca si aveau gust de coca-cola...ahhh, ce bun era.. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si acum mai tin minte...imi dadea mama 5 mii sa ma duc sa imi iau suc de la tec...imi placea ala verde si parca si ala rosu...dar nu mai stiu ce arome erau, asa ca nu ma intrebati. :doh:

 

Si stateam la coada pentru un pahar de suc...

 

Sau, mai tineti minte Jellybon-ul???!!! :doh:

 

Erau in forma de sticle de coca si aveau gust de coca-cola...ahhh, ce bun era.. :doh:

 

Nu stiu dac-ai prins Lamaita si quik cola. Ultima avea gust de sirop de tuse.

Dar in lipsa de altceva, le cumparam si pe alea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput cu Cismigiu (Kent romanesc :doh: )

Dupa aceea am trecut la Carpati fara filtru. Pe vremea aceea orice tanar fumator, care se respecta, fuma Carpati fara filtru.

Si bautura mea preferata era "Bem-bem" :doh:

Dar nu se gasea intotdeauna si trebuia sa te multumesti cu singura varianta: Fructo care n-avea nici o legatura cu fructe si, dupa gust era fabricat din zahar ars si mai multa apa ("partial" carbogazoasa) decat ar avea momentan o Coca-Cola...

Incet putem sa ne amintim si de Cola anilor '90, acum lipseste cu desavarsire renumita esenta misterioasa si seamana cat mai mult cu Fructo-ul epocii de aur :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar hc-u cu basicu lui cu tot si cu alimentatoru care lua foc cateodata? Cat ma mai batea tata la cap sa las discurile cu pacala si sa pun sa ascult PinkFloyd, Queen, Pheonix, apoi pe casete enigma, jean.michele.jarre sau la o petrecere cand o luau la ureche bine ascultau la magnetofon romica puceanu si sararoaica...Azi isi mai invata parintii copiii ce muzica sa asculte?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu dac-ai prins Lamaita si quik cola. Ultima avea gust de sirop de tuse.

Dar in lipsa de altceva, le cumparam si pe alea.

 

De quick cola tin minte. :flowers:

Dar de papusile din turta dulce mai tineti minte? Erau delicioase...mereu asteptam nerabdatoare sa vina bunica cu papusi din turta dulce..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Frunza!!!!wow!preferatul meu!

mama,ce vremuri frumoase am trait noi!

 

si-mi mai amintesc de prima mea tigara fumata SNAGOV :friends:

si jocul ala matele incurcate :beee:

 

 

Frunza, da, da, super joc!

 

Capra noua.

 

9 pietre.

 

Paca, paca!

 

Ce vremuri... :flowers: :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

muica...nu am mai jucat capra, ohoo !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2 ore/zi fără curent ... crochetele de 2,25 (alea cu caşcaval) ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×