Sari la conținut
Forum Roportal
Florypitis

Spitalele din Bucuresti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe 30 mai a. c. am avut o experienta foarte neplacuta cu cei de la Spitalul "Sf. Ioan " din Bucuresti....!

Daca ramaneam peste noapte la ei la camera de garda, acum eram moarta si ingropata.

Ce s-a intamplat mai exact: am avut dureri abdominale groaznice seara pe la 21.00 si m-am prezentat la cel mai apropiat spital la camera de garda. Bun, acolo nimeni nu era interesat de soarta mea si dupa ce am inceput sa tip la ei si sa-i fac in fata nesimtiti, a venit un medic rezident care fara sa se alarmeze ca eram turbata de durere, ma consulta pe un pat extrem de jegos si imi zice ca n-am nimic....dar sa fac o ecografie abdominala la ei...! Dupa o jumatate de ora de asteptat pe holurile alea murdare ,vine si imi zice ca nu merge ecograful si o sa ma consulte alt medic (care era deasemeni rezident !)

 

Ma consulta si desteptul nr 2 (medic rezident chirurg )....si concluzioneaza: va consult ginecologic ca se pare ca de aici aveti durerile abdominale..!

L-am intrebat eu daca este de specialitate ginecolog....dar mi-a raspuns sarcastic ca nu conteaza, ca ei au facut la facultate si asa ceva...bine, bine,zic eu, si eu am facut la scoala matematica ,dar Teorema lui Pitagora n-o mai stiu pe de rost !

Vad ca nu intelege si accept resemnata controlul ginecologic...pana cand, apare langa mine cu o manusa bagata pe mana dreapta care nici nu stiam de unde o luase...Il intreb: este STERILA , manusa aceea...?

Zice : NU, dar ce vaginul dvs. este steril ? ....Am crezut ca m-am tampit si nu mai auzeam bine...!

In fine isi schimba manusa in fata mea....si dupa ce ma controleaza zice: cred ca aveti o metroanexita bilaterala acuta si durerile pe care le simtiti sunt de aici.

O sa va tinem in noaptea asta in camera de garda si o sa va dam un calmant.

Am refuzat si atunci mi-a zis ca sunt inconstienta , ca ei ma supravegheau acolo...bla, bla bla...

Am semnat in condica ca refuz sa raman la ei peste noapte, si mi-au dat o trimitere catre maternitatea Bucur pentru a doua zi...

 

Trecusera 3 ore si jumatate si eu eram tot in Spitalul Sf. Ioan, fara nici un fel de medicatie,cu dureri groaznice si cu un diagnostic pus la nimereala...!

 

Am plecat cu sotul cu masina la Sptialul Clinic De Urgenta Floreasca, si intr-o jumatate de ora am fost dusa la operatie , dupa ce mi-au facut toate analizele posibile

 

DIAGNOSTICUL A FOST : APENDICITA ACUTA CANGRENOASA, PERITONITA PURULENTA

 

Daca mai intarziam o ora maxim, muream, pt. ca puroiul se revarsase in tot abdomenul si faceam septicemie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foarte nefericite astfel de experiente...

 

acum cativa ani, cand eu eram la servici, sorei mele i-a fost rau...a dus-o mama la Sf. Ioan. rezultatul l-am aflat la alt spital... accident vascular cerebral...dar o asistenta de la Sf. Ioan i-a spus mamei sa nu se mai agite atat fata (adica sor-mea) e drogata ...... a avut mare noroc individa aia ca nu am fost eu cu sor-mea la spital atunci! acum ar fi purtat proteza dentara :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca pare o gluma,dar e 100% adevarat:

un doctor cand m-a operat de apendicita....A REFUZAT bacsisul....spunand ca are de la cine sa ia bani,si ca pt copii nu primeste :yahoo: asa ca exista si contrariul :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiu ca pare o gluma,dar e 100% adevarat:

un doctor cand m-a operat de apendicita....A REFUZAT bacsisul....spunand ca are de la cine sa ia bani,si ca pt copii nu primeste :yahoo: asa ca exista si contrariul :P

din pacate prea putin :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din pacate prea putin :yahoo:

stiu...iar acum cand vad lacomia din jur si simt ca-mi pierd speranta.....ma gandesc la acel doctor.acum nici nu cred ca l-as mai recunoaste,dar impactul pe care-l are asupra mea,ca exemplu, este enorm.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa existe in generatiile urmatoare si medici mai buni...3 persoane vor fi sigur...pe care le cunosc...si sper sa spun si eu curand ca sunt un medic care nu ia bani de la pacienti(genul acela de "taxa" din pricina careia fug toti de medici)

 

Insa am avut si eu probleme cu unii medici...chiar cu medicul meu de familie...mi-a dat antibiotice pt dureri de gat si a spus ca nu ami am nimic dupa 5 zile dar gatul meu arata la fel de rau...sa aflumai apoi ca aveam stafilococ.....si tot ceva de genul...mi-a spus ca am alerie la polen cand eu pur si simplu eram racita...sincer nu stiu ce sa mai cred

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am intalnit la urgenta un medic ginecolog rezident care mi-a propus rezolvarea pe care nu mi-a dat-o medicul ginecolog care ma consulta de cinci ani - si care ma trimisese acasa acum un an de zile, cu tot cu simptome, spunandu-mi sa revin la controlul anual periodic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am intalnit la urgenta un medic ginecolog rezident care mi-a propus rezolvarea pe care nu mi-a dat-o medicul ginecolog care ma consulta de cinci ani - si care ma trimisese acasa acum un an de zile, cu tot cu simptome, spunandu-mi sa revin la controlul anual periodic...

 

 

cred ca subiectul nostru era despre SPITALUL "SF. IOAN "....

Daca ai avut neplaceri cu medicii si asistentele de acolo...!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

doctorul care la-a operat pe bunicul meu pe creier a refuzat sa primeasca bacsisul pana bunicul meu nu a parasit pe picioarele lui spitalul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de asa numita "taxa" de care se tot aminteste...nu inteleg, nimeni nu te forteaza, da-i pt ca vrei si daca vrei, iar din cate stiu eu nu intrebi medicul cat te costa, de obicei intrebi alti pacienti( ma refer la interventii chirurgicale in special) asa ca tot noi facem preturile si tot noi ne plangem de ele....trist...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×