Sari la conținut
Forum Roportal
RaduDaniel

Biserica si Religia adevar sau controlul populatiei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Problema ar trebuii sa fie pusa altcumva Nu stim daca a avut sau nu descendenti cu toate ca nu este exclus Sa ne gandim totusi ca a fost barbat in primul rand Problema ar trebuii pusa altfel Ne minte Biserica sau nu ..Am fost crescut de mic de parinti si bunici sa cred in biblie religie biserica preoti dumnezeu ..Am citit biblia de cateva ori prima data am fost impresionat a doua oara si mai impresionat dar din ce citeam mai mult observam pasaje si verseturi care se contraziceau una pe alta Aici intervine alta chestie pe care eu o gasesc ciudata In doua mi de ani cele mai multe razboaie au fost religioase cele mai mari varsari de sange au fost religioase crime oribile si executii comandate de biserica si aici nu cred ca exista un singur om care sa ma contrazica Razboaie inchizitii crime toate cu un singur scop .. Biserica ii spune razboi impotriva paganilor .. defapt era razboi pentru putere Eu nu concep un om care ar traii dupa ce scrie in biblie sa comita asemea atrocitati demne de nazistii lui Hitler ..Spune`ti ce vreti dar asa este In toata istoria veche si moderna doar lagarele de concentrare si inchizitia se aseamana Si ganditi si voi .. inchizitia a fost impotriva "necredinciosilor" sau impotriva celor care erau in calea bisericii ? Si daca biserica se foloseste de biblie sa conduca si sa aibe putere noi de ce am crede ca orbii in ce spun ei ..Este vorba asta in popor nu fa ce face popa fa ce zice ... DE CE? Adica el ca om care "ar trebuii sa stie " face cu totul si cu totul altceva si noi sa facem ce zice el ? Nu vi se pare un pic ciudat .. nu vi se pare ca ne cam spala creierele ?Sincer cred in divinitate si in Dumnezeu dar nu in biserica si nu in "adevarul" care il sustin ei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CONTROL 100% !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema ar trebuii pusa altfel Ne minte Biserica sau nu
raspunsul poate fi dat doar personal

 

In doua mi de ani cele mai multe razboaie au fost religioase cele mai mari varsari de sange au fost religioase crime oribile si executii comandate de biserica si aici nu cred ca exista un singur om care sa ma contrazica Razboaie inchizitii crime toate cu un singur scop .. Biserica ii spune razboi impotriva paganilor .. defapt era razboi pentru putere
chiar nu ti se pare ca totul a fost religios si brusc, deodata apare si o alta fateta a comunitatilor omenesti: laicul care se manifesta politic...?

priveste cu atentie si vei observa ca tot politicul a actionat

 

Este vorba asta in popor nu fa ce face popa fa ce zice ... DE CE? Adica el ca om care "ar trebuii sa stie " face cu totul si cu totul altceva si noi sa facem ce zice el ? Nu vi se pare un pic ciudat .. nu vi se pare ca ne cam spala creierele ?
vorba asta este echivalentul lui "crede si nu cerceta" - nu in Biserica a fost zisa, ci in afara credintei, cu intentia clara de destabilizare

 

Sincer cred in divinitate si in Dumnezeu dar nu in biserica si nu in "adevarul" care il sustin ei
nu crezi in ideea ta despre Biserica si in ceea ce crezi tu ca sustin ei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
raspunsul poate fi dat doar personal

 

chiar nu ti se pare ca totul a fost religios si brusc, deodata apare si o alta fateta a comunitatilor omenesti: laicul care se manifesta politic...?

priveste cu atentie si vei observa ca tot politicul a actionat

 

vorba asta este echivalentul lui "crede si nu cerceta" - nu in Biserica a fost zisa, ci in afara credintei, cu intentia clara de destabilizare

 

nu crezi in ideea ta despre Biserica si in ceea ce crezi tu ca sustin ei...

=====================================================================

Nu cred ca intelegi o iota din ce zic ... eu am zis ca de la bun inceput biserica a fost construita cu un singur scop si l`ai spus si tu mai sus .. acela politic .. Biserica este cel mai longetiv guvern si nimic mai mult si biblia e un fel de constitutie asa ca nu imi spune tu mie "crede si nu cerceta" pentru ca asta e o mare tampenie adica eu sunt un animal sa nu am o parerea personala si sa investighez sau ce zici tu acolo sa cred orbeste in ce ne zic ei sau altii ?Cred ca i cu capul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni sa nu va amageasca in vreun chip,caci nu va veni inainte ca sa fi venit lepadarea de credinta, si de a se descoperi omul faradelegii,fiul pierzarii.(Tesaloniceni 2,3)

 

Cand a ajuns conrupta prin indepartarea de la simplitatea Evangheliei si prin acceptarea ritualurilor si a obiceiurile pagane,biserica timpurie a pierdut Duhul si puterea lui Dumnezeu. Atunci,pentru a pune stapanire pe constiinta oamenilor,ea a cautat sustinerea puterilor lumesti.Rezultatul a fost papalitatea, care a condus autoritatea statului si a folosit-o pentru promovarea propriilor scopuri,indeosebi pentru a pedepsi ,,erezia"...

Ori de cate ori a obtinut puterea civila,biserica a folosit-o pentru a pedepsi impotrivirea fata de invataturile ei.Bisericile protestante,care au mers pe urmele Romei,formand aliante cu autoritatile lumesti,au manifestat o dorinta asemanatoare de a restrange libertatea de constiinta.

Unul dintre exemple este persecutia indelungata dusa de Biserica Angliei impotriva dezidentilor ei. In secolele al saisprezecelea si al saptesprezecelea, mii de pastori nonconformisti au fost obligati sa fuga din bisericile lor si multi,atat pastori,cat si laici,au fost supusi la pedepse cu amenzi,inchisoare,tortura si martiraj.

Apostazia a fost cea care a determinat biserica timpurie sa caute ajutorul guvernului,iar acest fapt a pregatit calea pentru dezvoltarea papalitatii-fiara.Apostolul Pavel spunea ca va veni lepadarea credintei,iar omul faradelegii se va descoperi (2 Tesaloniceni 2,3). Prin urmare,apostazia in biserica va pregati calea pentru chipul fiarei.

Satana va lucra cu toata puterea si,,cu toate amagirile nelegiuirii"(2Tesaloniceni 2,9.10).Lucrarea lui este data pe fata cu claritate de intunericul care se adanceste cu repeziciune, de nenumerate idei false, erezii si amagiri ale acestor zile din urma. Satana nu numai ca tine lumea in captivitate, dar amagirile lui influienteaza asa-zisele biserici ale Domnului nostru Isus Hristos. Marea apostazie va ajunge un intuneric dens ca miezul noptii. Pentru poporul lui Dumnezeu, va fi o noapte a incercarii, o noapte a plansului, o noapte a persecutiei pentru adevar.

Totusi, dincolo de noaptea intunecata, lumina lui Dumnezeu va straluci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CONTROL 100% !

 

 

 

Inca si prostesc oamenii mai rau decat comunistii au facut !!!

 

Nu cred in nimic din spusele preotilor sau cladirile bisericilor, ape sfintite si luminari, lumina pe lumea aialalta, biblii, icoane, cruciulite, daca arunci banii in pusculita bisericii !!! Nu eu in nici un caz !!! Si prin Moldova de Nord doar pe dinafara ma uita la bisericile colorate splendid, inauntru n-am treaba in niciuna.

 

Nu suport acel miros de sange, poate ca e altceva dar pentru mine nu se va schimba niciodata.

 

Altfel nu ma duc decat la diner party pe langa biserica, un fel de charity event fara rugaciune.

 

Niciun prea sfint n-are noutati ce sa-mi spuna ca eu ma informez din alte surse si nu repet nimic in numele numanui in serie, aiurea, fara sens !!! doamne miluieste !!! si daca n-are chef ???

 

E bine cine poate sa creada ca se refugiaza sub o roba si se simte in siguranta !!!

 

 

Religia a fost mereu un instrument de manipulare al maselor in numele unui SFANT care vede si stie totul.

 

Pentru cei saraci mereu au fost si pedepse insa bogatii n-au fost observati cand pacatuiesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am zis ca de la bun inceput biserica a fost construita cu un singur scop si l`ai spus si tu mai sus .. acela politic ..
nu chiar...

Biserica a aparut din necesitatea oamenilor de a se aduna pe o tema comuna...

 

Cand a ajuns conrupta prin indepartarea de la simplitatea Evangheliei si prin acceptarea ritualurilor si a obiceiurile pagane,biserica timpurie a pierdut Duhul si puterea lui Dumnezeu.
jnu a pierdut nimic, doar ca s-a departat putin de ele - asa cum se intampla cu orice om in viata lui...

 

Nu cred in nimic din spusele preotilor sau cladirile bisericilor, ape sfintite si luminari, lumina pe lumea aialalta, biblii, icoane, cruciulite, daca arunci banii in pusculita bisericii !!!
spune-ne in ce crezi, nu in ce nu crezi!

 

Nu suport acel miros de sange, poate ca e altceva dar pentru mine nu se va schimba niciodata.
care miros de sange?!?

 

Niciun prea sfint n-are noutati ce sa-mi spuna
dar nici nu vrea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×