Sari la conținut
Forum Roportal
Rayn

A fost sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Planul lui Vladimir Putin a ieșit la iveală la aproape un an de la izbucnirea războiului! Liderul Grupului Wagner, Evgheni Prigojin, a dezvăluit totul. Armata Rusiei ar putea ajunge până la Nipru.

Rusia vrea să ocupe estul Ucrainei în doi ani de zile

Liderul Grupului Wagner, Evgheni Prigojin, a dezvăluit noi detalii despre planurile Kremlinului. Potrivit spuselor sale, unele figuri-cheie din Rusia se pregătesc pentru un conflict prelungit în Ucraina, întrucât doresc cucerirea definitivă a republicile pro-ruse Donețk și Lugansk, lucru care ar dura aproape doi ani de zile.

„Dacă scopul ar fi ocuparea întregii Ucraine până la râul Nipru, acest lucru ar dura aproximativ trei ani. Din câte înţeleg eu, trebuie să izolăm republicile Doneţk şi Lugansk şi, în principiu, asta va conveni tuturor deocamdată.

Dacă trebuie să ajungem la Nipru, atunci va dura aproximativ trei ani”, i-a zis Evgheni Prigojin bloggerului militar rus Semion Pegov într-un clip video dat publicităţii vineri, 10 februarie 2023.

Regiunea Donețk și orașul Bahmut, principalele ținte ale armatei Rusiei

Vă amintim că analistul ucrainean în probleme de apărare Oleksandr Kovalenko a avertizat că o nouă ofensivă a armatei invadatoare ar putea veni din una dintre cele patru direcţii: dinspre regiunea estică Lugansk, dinspre Doneţk (tot est), regiunea Zaporojie (sud) sau Mariupol (sud-est).

„Situaţia este mai gravă în regiunea Doneţk, în special în jurul Bahmut şi Avdiivka. Ruşii îşi vor spori contingentele acolo, precum şi echipamentele şi forţele de paraşutişti” , a declarat recent Oleksandr Kovalenko, expert la think tank-ul „Grupul de rezistenţă informaţională”, în cadrul unui interviu acordat pentrupostul de radio NV (staţia publicaţiei Novoie Vremea din Kiev).

Potrivit spuselor sale, Mariupolul, oraş-port la Marea Azov pe care armata Rusiei l-a cucerit în mai 2022, ar putea fi utilizat de partea rusă pentru a aduce trupe şi echipamente pentru o nouă ofensivă. Acesta „ar putea servi ca nod de transport pentru forţele de ocupaţie ruse”,  a zis el.

Acesta este de părere că o contraofensivă ucraineană nu va avea loc prea curând, iar forţele ucrainene ar urma să-şi asume o poziţie defensivă, în special în Doneţk.

„Poate să fie o apărare activă, dar cu toate acestea o poziţie defensivă. Ideea va fi de a bloca orice avans rusesc. Situaţia s-ar putea schimba mai rapid în alte sectoare. Dar această situaţie ar putea continua timp de două luni sau două luni şi jumătate, adică timpul necesar pentru asigurarea cu brigăzi de tancuri, antrenamente şi echipamentele necesare”, a adăugat Oleksandr Kovalenko.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, zod said:

Planul lui Vladimir Putin a ieșit la iveală la aproape un an ....

planurile secrete nu prea au cum sa iasa la iveala

io as remarca planurile la vedere, demne de un circar adevarat

de ex. atragerea altor tari in acest rahat, a nu se omite

1- racheta din Polonia - nato trebuia sa reactioneze daca racheta era ruseasca

2- rachete deasupra Romaniei - scutul antiracheta trebuia sa reactioneze

3- Președintele Republicii Moldova, maia sandu, a aflat mneaei de la circar cum ca a iesit la iveala un plan in ceea ce priveste ""destabilizarea"" pus la cale de rusi in Republica Moldova

 

 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 2/14/2023 at 5:46 AM, zod said:

Vladimir Putin va câștiga războiul”. Avertismentul unui președinte îngheață Europa

 

va castiga nu numai in Ucraina ci in toata Europa, pentru ca razboiul lui informational si economic (nu doar conventional) are ca baza de manevra pe cei batuti de soarta, defavorizati de sistemul capitalist  si care spera la "dupa noi potopul", cu ajutorul lui Putin si a partidelor extremiste din UE

din ce am observat "sereacii" spera ca Putin îi va sărăci pe toți

Rusia are doua arme imbatabile pe langa "cei multi si prosti" dar parșivi, resursele naturale care nu pot fi inlocuite pe termen mediu  / lung cu resurse din alta parte si armamentul nuclear,, cand vine vorba de "nucleara" nu mai au rost discutiile despre tancuri si rachete conventionale

nu vreau sa par habotnic dar pe rusi numai Dumnezeu îi poate nimici, de aceea fanii lui Putin mai sunt si atei si antisemiti, ca doar asta inseamna sa fi parsiv 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 2/14/2023 at 5:46 AM, zod said:

Vladimir Putin va câștiga războiul”. Avertismentul unui președinte îngheață Europa

 

va castiga nu numai in Ucraina ci in toata Europa, pentru ca razboiul lui informational si economic (nu doar conventional) are ca baza de manevra pe cei batuti de soarta, defavorizati de sistemul capitalist  si care spera la "dupa noi potopul", cu ajutorul lui Putin si a partidelor extremiste din UE

din ce am observat "sereacii" spera ca Putin îi va sărăci pe toți

Rusia are doua arme imbatabile pe langa "cei multi si prosti" dar parșivi, resursele naturale care nu pot fi inlocuite pe termen mediu  / lung cu resurse din alta parte si armamentul nuclear,, cand vine vorba de "nucleara" nu mai au rost discutiile despre tancuri si rachete conventionale

nu vreau sa par habotnic dar pe rusi numai Dumnezeu îi poate nimici, de aceea fanii lui Putin mai sunt si atei si antisemiti, ca doar asta inseamna sa fi parsiv 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, Avalon73 a spus:

va castiga nu numai in Ucraina ci in toata Europa, pentru ca razboiul lui informational si economic (nu doar conventional) are ca baza de manevra pe cei batuti de soarta, defavorizati de sistemul capitalist  si care spera la "dupa noi potopul", cu ajutorul lui Putin si a partidelor extremiste din UE

din ce am observat "sereacii" spera ca Putin îi va sărăci pe toți

Rusia are doua arme imbatabile pe langa "cei multi si prosti" dar parșivi, resursele naturale care nu pot fi inlocuite pe termen mediu  / lung cu resurse din alta parte si armamentul nuclear,, cand vine vorba de "nucleara" nu mai au rost discutiile despre tancuri si rachete conventionale

nu vreau sa par habotnic dar pe rusi numai Dumnezeu îi poate nimici, de aceea fanii lui Putin mai sunt si atei si antisemiti, ca doar asta inseamna sa fi parsiv 

Si eu cred la fel, de altfel propaganda ucraineana si NATO nu vor tine locul fortei. 

Ultimele stiri sunt oarecum contradictorii deoarece nu se doreste demotivarea Ucrainei si a NATO. 

In realitate Rusia s-a inarmat decenii, ceea ce nu a facut si vestul. 

Practic Rusia asteapta supra-escaladarea pentru a putea actiona in supra-forta, deci totul este o chestiune de timp si de imprejurari. 

Nici una dintre parti nu este sincera, de aceea situatia pare a fi foarte complicata. 

In realitate Rusia avea nevoie de Novorossia si nu de intreaga Ucraina. 

Deoarece Ucraina s-a opus categoric, Rusia a inteles ca miza creste spre totul ori nimic. 

In acest moment probabil ca Rusia isi propune sa ajunga la raul Nipru si abia apoi va reevalua situatia si se va gandi sa cucereasca tot sudul Ucrainei pana in Transnistria ori pana la Prut ori chiar intreaga Ucraina, fie se va opri la Nipru. 

Deoarece Crimeea este in raza armelor din Odesa si sudul Basarabiei, cred ca Rusia este obligata sa atinga linia Prutului pentru a securiza Crimeea si ca probabil o va face. 

Vestul Ucrainei va fi un bonus pentru Belarus, iar mica Ucraina de vest ca stat independent va suporta ocupatia rusa devenind un stat clientelar in uniune fortata cu Rusia sub forma protectoratului. 

Probabil ca Ucraina de vest va fi supra-exploatata pentru a plati daunele de razboi catre Rusia, adica va deveni o tara gulag. 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O parte destul de riscanta in Ucraina, este capturarea de armament NATO, care va ajunge rapid in Iran si China pentru a fi duplicat. 

In acest fel peste cateva luni, China si Iranul ar putea intoarce Rusiei mai multe duplicate ale acestor arme NATO...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, zod said:

O parte destul de riscanta in Ucraina, este capturarea de armament NATO, care va ajunge rapid in Iran si China pentru a fi duplicat. 

In acest fel peste cateva luni, China si Iranul ar putea intoarce Rusiei mai multe duplicate ale acestor arme NATO...

si io am suspectat, la un moment dat, la inceput, milogul jelitor de astfel de parsivenie, dar am renuntat la idee vazand cum ii pupa occidentul talpile

congress-meni americani ridicati in picioare pe post de aplaudaci, ajutoare maneliste, adica fara numar obtinute fara aprobarea cetatenilor tarilor respective, 

locul 1 la eurovision printr-un matrapazlac, tentative de injectare mediatica chiar la nivel de fotbal international, tentativa de ingerinta mediatica in muzica vezi Sanremo 

a fost si este doar o papusa woodoo occidentala aratata rusilor

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, zod a spus:

O parte destul de riscanta in Ucraina, este capturarea de armament NATO, care va ajunge rapid in Iran si China pentru a fi duplicat. 

In acest fel peste cateva luni, China si Iranul ar putea intoarce Rusiei mai multe duplicate ale acestor arme NATO...

Asta nu odata s-a intamplat si se repeta mereu cu orice marfa, dar nu de hoti sau din senin, ci bine planificat!!!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, zod a spus:

Si eu cred la fel, de altfel propaganda ucraineana si NATO nu vor tine locul fortei. 

Ultimele stiri sunt oarecum contradictorii deoarece nu se doreste demotivarea Ucrainei si a NATO. 

In realitate Rusia s-a inarmat decenii, ceea ce nu a facut si vestul. 

Practic Rusia asteapta supra-escaladarea pentru a putea actiona in supra-forta, deci totul este o chestiune de timp si de imprejurari. 

Nici una dintre parti nu este sincera, de aceea situatia pare a fi foarte complicata. 

In realitate Rusia avea nevoie de Novorossia si nu de intreaga Ucraina. 

Deoarece Ucraina s-a opus categoric, Rusia a inteles ca miza creste spre totul ori nimic. 

In acest moment probabil ca Rusia isi propune sa ajunga la raul Nipru si abia apoi va reevalua situatia si se va gandi sa cucereasca tot sudul Ucrainei pana in Transnistria ori pana la Prut ori chiar intreaga Ucraina, fie se va opri la Nipru. 

Deoarece Crimeea este in raza armelor din Odesa si sudul Basarabiei, cred ca Rusia este obligata sa atinga linia Prutului pentru a securiza Crimeea si ca probabil o va face. 

Vestul Ucrainei va fi un bonus pentru Belarus, iar mica Ucraina de vest ca stat independent va suporta ocupatia rusa devenind un stat clientelar in uniune fortata cu Rusia sub forma protectoratului. 

Probabil ca Ucraina de vest va fi supra-exploatata pentru a plati daunele de razboi catre Rusia, adica va deveni o tara gulag. 

Nu m-ar mira ca vestul sa faca o derogare de la sanctiuni pentru a cumpara materii prime din Rusia pentru a fabricamunitie si armament folosita impotriva Rusiei. Chiar ii cred in stare la cat sunt de papagali.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×