Jump to content
Forum Roportal
Avalon73

Sunt românii nebuni? (adică buni de nimic?)

Rate this topic

Recommended Posts

E drept ca au dat caldura la calorifere mai tarziu, in noiembrie mai mult calai decat calde, dar nici afara nu a fost prea frig. De la inceputul lui decembrie insa au duduit de caldura. Iar apa calda am avut mereu. Vara, iarna, tot timpul.

Rodica, asa e. Eu daca as avea garsoniera sau apartament aici, nu as sta dupa primarie. Dar cum sunt pe chirie, nu are sens sa ma gandesc la alte modalitati de incalzire. Bine, mai folosesc vreun convector, aeroterma etc daca vreau sa stau pe maneca scurta.

Acum 9 ore, Rodica` a spus:

Pentru mine acest aspect este mereu un mister. Sa stai sa suferi de frig în casa așteptând sa îți facă foc primăria... Nu înțeleg. 

Eu n-am avut parte de asa ceva in viata mea, insa stiu de la mama, ca si in Sighet la blocuri nu se dadea caldura deloc in ultima vreme inainte de evenimentul din 1989. 

Inghetau geamurile si era un munte de gheata in apartamente, ca s-a furat materialele de constructii si blocurile erau doar o placa de ciment neizolat.   

Cei care aveau apartament cumparat, isi  faceau sobe de teracota si aveau loc unde sa tina lemne, in garaj, in anumite locuri. 

La electricitate aveau o cota, daca se depasea, se taia curentul.  Altii tremurau de frig, daca nu aveau pe cineva sa le primeasca pana-n primavara.   

In Sighet nu este prea cald nici vara, ca orasul este intre raurile Iza si Tisa pe o insula "exotica" si langa munti inalti.