Sari la conținut
Forum Roportal
Avalon73

Sunt românii nebuni? (adică buni de nimic?)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

citez din clasicii culturii "românești" contemporane, gustata de 9 din 10 români, hai ca omul spune adevărul acum, după ce și-a  luat Rolls Royce si  Ferarri

Tzanca Uraganu: "nu sunteti buni de nimic" , "nu meritati nici o coaja de banana"

 

Tzanca are 8 clase de scoala gimnaziala. 

Sa vedem ce spunea altcineva cu mult mai multa scoala, prin 2009

 

Intrebare: daca 70% erau disfunctionali in 2009, acum cat la suta ar fi procentul? 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca zice tot un roman, este acceptat.   Am mai auzit si eu fraze din astea. 

Un roman din Bucuresti cu nevasta au venit in comunitatea maghiara la un party.   Erau mai multi romani si ma salutau iar nevasta asa de fericita a devenit ca va avea cu cine vorbi, cand Nae l-a tras brusc de langa mine ca ei nu vorbesc cu romani!!!   Nici nu vor sa auda de romani.  L-au asigurat altii ca nu sint roman precum majoritatea din Ardeal prezenti in sala.   

Desigur nu facea parte din Clubul Normalilor acel om.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poporul român a sarit mai multe etape ale evolutiei istorice si de aceea este tardigrad la masa istoriei. 

Apoi noi suntem coada Europei, de aceea se spune mereu Romania si Albania, ultimele tari, care au implementat cel mai dur comunism si singurele tari din Eurasia care si-au masacrat populatia in 89 la schimbarea de regim. 

Dar totusi noi suntem coada, insa daca oricum capul UE este defect..., macar ca suntem doar coada! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, Avalon73 a spus:

citez din clasicii culturii "românești" contemporane, gustata de 9 din 10 români, hai ca omul spune adevărul acum, după ce și-a  luat Rolls Royce si  Ferarri

Tzanca Uraganu: "nu sunteti buni de nimic" , "nu meritati nici o coaja de banana"

 

Tzanca are 8 clase de scoala gimnaziala. 

 

Întrebarea ar fi: de ce i-ar păsa poporului român de părerea unui țigan?

Iar întrebarea pentru sine ar fi: de ce nu se face o evaluare psihologică la nivel național? Crede-mă, că pe lângă faptul că nu ai mai avea acces să ne adresezi astfel de întrebări, ai experimenta selecția naturală după cum ți s-ar potrivi: fără drept de a discerne.

Editat de Ciocârlan
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E-adevărat, suntem departe de a fi fruntea Europei (mă refer strict la țările din UE) dar nici chiar coada Europei, cum le place unora să decline. Mai corect spus ar fi fost că face parte din grupul celor din coadă. Din punct de vedere al PIB-ului, suntem înaintea unor țări precum Bulgaria, Croația, Slovacia, Grecia, Letonia și aproape pe același palier cu Ungaria, Portugalia și Polonia. Bine, suntem cu mult sub Franța, Germania, Belgia, Finlanda, Suedia, Olanda, Danemarca și altele. 

https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/key-facts-and-figures/life-eu_ro

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Vriies a spus:

Bine, suntem cu mult sub Franța, Germania, Belgia, Finlanda, Suedia, Olanda, Danemarca și altele. 

https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/key-facts-and-figures/life-eu_ro

Îți dau un exemplu simplu, deși nu determinant, vis-a-vis de comparația nivelului de trai în România și străinătate. Dacă ești proprietar în România și nu îți place să dai bani pe chirie pentru a experimenta 6 luni de ploaie și eventuale probleme cu oasele, nu pleca să stai în chirie in Anglia sau Germania. Dacă ești chiriaș în România, fără vreo specializare și ai rude stabilite în Italia... atunci da, vezi România ca pe o țară înapoiată.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
27 minutes ago, Ciocârlan said:

Îți dau un exemplu simplu, deși nu determinant, vis-a-vis de comparația nivelului de trai în România și străinătate. Dacă ești proprietar în România și nu îți place să dai bani pe chirie pentru a experimenta 6 luni de ploaie și eventuale probleme cu oasele, nu pleca să stai în chirie in Anglia sau Germania. Dacă ești chiriaș în România, fără vreo specializare și ai rude stabilite în Italia... atunci da, vezi România ca pe o țară înapoiată.

Mda, știu și io cam care este diferența dintre chiriile din Germania și România, pentru că și io fusei pe acolo. În Germania există și oaresce zone, cum ar fi  Thüringen (mă rog, asta am citit-o și nu pot băga mâna în foc pentru veridicitatea informației, în care chiriile sunt relativ mici). Însă, pe ansamblu, în marile orașe din Germania chiriile sunt net mai mari decât cele din România. 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Vriies a spus:

E-adevărat, suntem departe de a fi fruntea Europei (mă refer strict la țările din UE) dar nici chiar coada Europei, cum le place unora să decline. Mai corect spus ar fi fost că face parte din grupul celor din coadă. Din punct de vedere al PIB-ului, suntem înaintea unor țări precum Bulgaria, Croația, Slovacia, Grecia, Letonia și aproape pe același palier cu Ungaria, Portugalia și Polonia. Bine, suntem cu mult sub Franța, Germania, Belgia, Finlanda, Suedia, Olanda, Danemarca și altele. 

https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/key-facts-and-figures/life-eu_ro

Grecia nu cred ca intra in discutie cu tarile acelea anemice, deoarece Grecia este stat social, cu porturi multe si un turism dezvoltat, plus lipsa iernii. 

Ungaria este gard in gard cu Austria si in plus 1/3 din populatia tarii traieste in zona metropolitana a Budapestei, iar multi dintre ceilalti probabil la Sopron si alte orase din apropiere de Austria. 

Letonia este o tarisoara cu o populatie cat Bucurestiul, care cu cateva investitii mari si poate urca mult. 

Portugalia iarasi este stat social, nu are ierni... 

Nivelul de trai nu este reflectat doar de PIB ci de o multime de factori. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 minutes ago, zod said:

Grecia nu cred ca intra in discutie cu tarile acelea anemice, deoarece Grecia este stat social, cu porturi multe si un turism dezvoltat, plus lipsa iernii. 

Ungaria este gard in gard cu Austria si in plus 1/3 din populatia tarii traieste in zona metropolitana a Budapestei, iar multi dintre ceilalti probabil la Sopron si alte orase din apropiere de Austria. 

Letonia este o tarisoara cu o populatie cat Bucurestiul, care cu cateva investitii mari si poate urca mult. 

Portugalia iarasi este stat social, nu are ierni... 

Nivelul de trai nu este reflectat doar de PIB ci de o multime de factori. 

Corect că nivelul de trai nu-i reflectat numai de PIB, însă, deocamdată, ăsta este clasamentul făcut de alții și nu de noi. Citește-l acolo, că e clar. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, acum pentru cei veșnic vexați de traiul din România, unde, fie vorba între noi se pot exprima cum vor ei însă nu apreciază asta, le-aș recomanda: Fugiți tare și repede, fraților, direct în Congo sau Burkina Faso, că acolo e trai pe mălai pentru voi! :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×